Testi

Ford Focus Karavan 2.0 TDCI Titanium

Poraba 5,2/9,4/7,0 l/100km Največja hitrost 203 km/h Cena 23.620 eur
Plusi
  • motorna prožnost nad 1.750 vrt/min
  • kultiviranost motorja
  • menjalnik
  • svetilnost ksenonskih žarometov
  • občutek prostornosti
  • lega in vodljivost
  • kombinacija dinamike in udobja vožnje
  • prtljažnik
  • električno gretje prednje šipe
Minusi
  • prelivanje goriva ob polnjenju »do vrha«
  • nuja trajnega pritiskanja za zagonski gumb
  • odzivost tipala za dež

Skozi naše roke so šli že (skoraj) vsi focusi. Dve petvratni kombilimuzini, en trivratni ST in en dvovratni kupe-kabriolet. Manjkata samo še limuzinska in karavanska različica. No, po novem manjka v našem naboru poročil s preizkusa samo še limuzinski focus. Test.

 

Razlog za to tiči v dejstvu, da nam je pred kratkim teden dni dolgo delal družbo najprostornejši focus (karavan), ki ga je poganjal najmočnejši turbodizel v ponudbi, cel paket pa je bil nadgrajen še z najbogatejšim paketom opreme Titanium.

 

Uporaben in prostoren: karavanski zadek

 

Če se je kdo spotaknil ob pridevnik najprostornejši focus, saj je pomislil na c-maxa, mu po eni strani pritrjujemo, a v isti sapi opozarjamo, da je Ford c-maxa tržno ločil od družine focusov na podoben način kot Renault scenica od meganov. Ne glede na to ostaja dejstvo, da je v zadku 447 centimetrov dolgega karavana spravljen 500-litrski osnovni prtljažnik, ki ga je moč s tretjinskim zlaganjem zadnje klopi povečati na največ 1.545 litrov prostora. Pri tem je pohvalno tudi to, da je oblika prtljažnika v obeh primerih zelo uporabno zastavljena. saj je ne zmotijo morebitne izbokline in vdolbine v bokih, stopnica v dnu prtljažnika ali druge oblikovne nepravilnosti, ki običajno otežujejo enostavno nalaganje tudi večjih predmetov.

 

Uporaben, prostoren in še prilagodljiv: potniški prostor

 

Focus karavan tudi v potniškem predelu kabine ne razočara, saj je tam dovolj prostora v vse smeri za odrasle potnike, pri čemer je presenetljivo veliko prostora za kolena in glave potnikov tudi na zadnji klopi. Spredaj voznika in sovoznika razvajata dobro nastavljiva sedeža, ki postrežeta tudi z dobro bočno oporo, tako da jima med hitreje odpeljanimi ovinki ne bo treba iskati dodatne opore. Sam voznik je izpostavljen v splošnem dobri nastavljivosti delovnega mesta, nekaj začetnega »nerganja« voznika pa bo tako kot pri vseh fordih, deležen samosvoj sistem upravljanja brisalnikov, zaradi katerega bo prvih nekaj vklopov brisalnikov skoraj gotovo začel brisati napačen brisalnik, a tudi temu se je moč privaditi, tako da počutje med daljšo uporabo avta zaradi tega ne bo trpelo.

Dodatno zadovoljstvo pa prinese focus tudi z razmeroma dobro zasnovano kabino, kjer najdemo kar nekaj uporabno velikih odlagalnih predalov, poličk in žepov, tako da se uporabnikom ne bo treba vedno znova ubadati s tem, kam osebno prtljago manjših mer.

 

Kultiviran, prožen in varčen: pogonski sklop

 

Kot odličen sopotnik se izkaže tudi dvolitrski turbodizelski TDCI v povezavi s šeststopenjskim ročnim menjalnikom. Motor se ponaša z mirnim in kultiviranim tekom v hladnem in ogretem stanju, zelo dobro prožnostjo nad 1.750 vrt/min, ob upoštevanju zmogljivosti, zgledno žejo, povprečno odzivnostjo na voznikove ukaze in, ob upoštevanju, da se pogovarjamo o dizlu, veseljem do vrtenja. Dinamični vožnji prijazen je tudi šeststopenjski menjalnik, ki ga odlikujejo povprečno dolgi, a natančni gibi prestavne ročice ter menjalniška drobovina, ki se ne ustraši niti hitrih pretikanj.

 

Zanesljiv in stabilen: na cesti

 

Fordi že dalj časa slovijo po nadpovprečni dinamiki vožnje in voznih lastnostih, z njimi pa se ponaša tudi ford focus v različici z »nahrbtnikom«. Med ovinki tako ni čutiti dodatne mase, ki jo podaljšan zadek prinese s sabo, saj deluje avto na cesti v vseh okoliščinah zelo stabilno in zanesljivo, pri čemer svoje k dobrim voznim lastnosim prispeva tudi odziven in povprečno komunikativen volan. Nad morebitnimi voznikovimi pretiravanji je v testnem primerku bdel stabilizacijski sistem ESP, ki se je vklopil, ko je bilo to res potrebno, svoje delo pa je opravil nežno in učinkovito.

Ne glede na to, da je imel testni primerek obuta, dinamiki vožnje in všečnosti avta prijaznejša, 18-palčna kolesa, ni bilo pretirano načeto udobje vožnje z njim. Že res, da je bilo prestrezanje nepravilnosti v cestni podlagi sicer res slabše, kot je če je focus obut v kolesa z bolj visokopresečnimi pnevmatikami (beri: manjšimi premeri platišč), a vožnja tudi na »osemnajstkah« v nobenem primeru ni moteče neudobna.

 

Z možnostjo izboljšav: postavke s seznama opreme

 

Danes se avtomobilski proizvajalci pri vabljenju novih in novih kupcev v svoje prodajne salone oborožujejo z najrazličnejšimi pripomočki, napravami in sistemi, ki naj bi življenje uporabnikov naredilo kar najlažje. Nedvomno nekatere med njimi dosežejo svoj namen v celoti, med njih pa z lahkoto uvrstimo recimo fordom edinstveno električno gretje prednje šipe, ki v zimskih jutrih pri parkiranem avtu na prostem odločno olajšajo muke s strganjem ledu s prednje šipe. Žal pa najdemo tudi pripomočke, ki sodijo na drugo stran tega seznam, torej takšne, ki rabijo še nekaj dodatnega dela razvojnikov. Prvi primer slednjih je v focusu doplačljiv sistem »brezključnega« zaganjanja motorja Ford Power, ki zahteva tiščanje gumba za zagon motorja vse dokler motor ne steče, čepra je jasno, da bi lahko zadostil že samo kratek pritisk gumba, za vse ostalo pa bi poskrbela avtomatika. Drugi primer je tipalo za dež, ki je bil ov testnem focusu preprosto premalo odzivno na večje spremembe močenja prednje šipe, kar občutno vpliva na varnost pri vožnji v dežju. Nekaj več pozornosti zahteva tudi cevni sistem za polnjenje goriva, saj le-ta pri nalivanju goriva »do vrha« kaj kmalu prelije zadnji deciliter mimo posode na tla namesto, da bi se recimo zlivalo v razširitveno posodo. Tega pojava pri sodobnih avtih nismo vajeni saj se z njim že več let nismo srečali.

 

Za konec

 

Jeseni 2007 je Ford osvežil focusa, ki ga tako danes, leta 2009, čaka še približno dobro leto dni prodaje v obstoječi podobi. Glede na preizkušeno mirne vesti zapišemo, da to leto ne bi smelo biti predolgo, saj se s konkurenco z lahkoto kosa tako po založenosti z litri kot tudi uporabnostjo, v primeru agregata 2.0 TDCI pa tudi s stališča pogonske tehnike. Nekaj potencialov za nadgradnjo in izboljšave sicer še ostane, a to je povsem normalno, saj mora navsezadnje naslednik vendarle biti v nečem boljši… sicer potrebe po njem preprosto ne bi bilo.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv, kultiviran, po potrebi varčen in vozniku prijazen.
    9
  • Notranjost
    Prostorna, urejena in z nekaterimi fordovimi posebnosti.
    9
  • Opremljenost
    Pogrešili smo tipala za parkiranje spredaj, navigacijo in usnje.
    9
  • Vozne lastnosti
    Z »osemnajstkami« dovolj udoben in zelo vozno dinamičen.
    9
  • Gospodarnost
    Cenovno ne pretirano drag nakup in varčna vožnjo po njem.
    8
  • Zmogljivost
    Turbodizelskih 100 kilovatov in 320 njutenmetrov več kot zadovolji.
    8
  • Sklep
    Dober paket družinskega avta, ki mu do odličnost manjka malo.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 20.740
cena testnega vozila (€) 23.620
dolžina × širina × višina (mm) 4470 × 1840 × 1500
dovoljena masa vozila (kg) 2010
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1997
kompresija (1:) 18,0
masa praznega vozila (kg) 1360
medosna razdalja (mm) 2640
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 203
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 100 (136) pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 (340) pri 2000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
pnevmatike 225/40 R 18, 8J×18
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2/9,4/7,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,0/4,6/5,6
pospešek 0-100 km/h (s) 9,5
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 500-1545
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 85,0 × 88,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Ford Focus Karavan 2.0 TDCI Titanium"


Tahut
15 leta 11 meseci nazaj

My bad … Volvo je bil pribl. 1 let prej na trgu kot Ford, ampak vsa tehnika je enaka (Mazda3, Focus,C30,S40V50,C-Max). Varnostni sistemi mislim, da so tudivsem bolj ali manj enaki, dizel je pa iz PSA-ja.

Žumi
15 leta 11 meseci nazaj

tahut: no al pa tko 🙂 varnostni sistemi so pa od volva 😉 diesel je pa tud od peugota/volvo/ford team. podvozje je volvo/ford. ali se motm?

Fiatfan
15 leta 11 meseci nazaj

Primmy verjameš al pa ne,to je tvoja stvar.

primmy
15 leta 11 meseci nazaj

Fiatfan, to da imate mondea doma, ti pa skor ne verjamem …

Fiatfan
15 leta 11 meseci nazaj

Romeo in ostali, govorim objektivno(večinoma na osnovi testov priznanih avtomobilskih revij) in ne tko k ostali popolnoma nekonstruktivni komentarji.

 
Mitsubishi Lancer 1,8 Sportback Intense
Renault Clio F1 Team R27