Testi

Ford Galaxy 2.0 TDCI (103 kW) Ghia

Poraba 7,2/8,9/8,1 l/100km Največja hitrost 193 km/h Cena 35.604 eur
Plusi
  • prostornost
  • sedem pravih sedežev
  • zvočna izolacija
  • menjalnik
  • poraba goriva
Minusi
  • (ne)prožnost motorja pri speljevanju
  • odsev armature v prednjem steklu
  • mrežice panoramskega okna
  • stropni predali niso obloženi

Je s-max in je galaxy. Tehnično sila podobna avtomobila, a vendar značajsko tako zelo različna, da si človek težko predstavlja. Test.

Ford seveda pri s-maxu stavi predvsem na športnost in dinamiko, kar naj bi črka S v njegovem imenu do maksimuma tudi predstavljala. Upoštevajoč to, bi lahko Nemci galaxyja poimenovali tudi bus-max. Zakaj? Berite naprej.

Od 7 do 2325

Za začetek je s-max “samo” petsedežnik, medtem ko je galaxy sedemsedežnik. Slednji je tudi v vseh pogledih bolj prostoren in bolj uporaben. Slednje se kaže še posebej skozi pet ločenih sedežev v pravem pomenu besede v drugi in tretji vrsti, ki namreč niso le pručke z naslonjali, temveč spodobni sedeži. Pri tem je hvale vredno dejstvo, da se jih lahko zloži tako, da zložena hrbtišča njihovih naslonov tvorijo povsem ravno in gladko dno skupnega kar 2325-litrskega prtljažnika, pri čemer boste vanj lahko stlačili tudi krepko čez dva metra dolge predmete. Pohvalimo lahko tudi izdatno vzdolžno pomikanje vseh petih sedežev v drugi in tretji vrsti, saj to pomeni, da se bodo lahko potniki med seboj zmenili in eden drugemu namenili spodobno količino prostora za kolena. Dejstvo, da sta tudi šesti in sedmi sedež vzdolžno nastavljiva, pa pripomore k nekoliko bolj uporabnemu in prostornemu osnovnemu prtljažniku, saj lahko potniki ob bolj naprej pomaknjenih sedežih v zadek avta stlačijo še kaj več kot le toaletne torbice. Ne gre pa pozabiti niti na zmožnost nastavljanja naslonjal vseh sedežev po naklonu, kar bo naredilo poti za vse potnike še toliko bolj sproščujoče.

Prostor, pogled, ropot in propustne mrežice

Za dobro počutje potnikov bodo v kabini skrbeli dobra zvočna izolacija, dejansko bogato odmerjeni centimetri okoli vseh sedmih potnikov, dobra ergonomija sedenja in odlagalni prostori, ki so bili v primeru testnega modela se bolj številčni, saj je imel testni galaxy vgrajeno panoramsko strešno okno s kompletom pet stropnih predalov. Ob številčnosti in uporabi slednjih pa jim očitamo samo to, da v notranjosti niso obloženi. Po trdi in drseči plastiki se namreč drobnarije prosto dričajo sem ter tja in povzročajo moteč ropot nad glavami. Za 777 evrov pa potniki ne dobijo v uporabo samo pet stropnih predalčkov, temveč tudi pogled v nebo skozi panoramska strešna okna, ki skupaj s predali močno spominjajo na tista pri Oplovi zafiri.

Načeloma sicer nimamo nič proti romantičnemu vzdušju, ki ga lahko pričara zasanjan pogled v jasno nočno nebo, polno svetlikajočih se zvezd, a dobro bi bilo, če bi ga bilo možno tudi popolnoma zastreti. Z vgrajenimi delno prepustnimi mrežicami namreč to ni možno, saj potniki recimo v primeru močnega sonca okoli poldneva še vedno čutijo sončno (sicer malo manj intenzivno) pripeko z vrha. Testni galaxy je bil opremljen tudi s polsamodejno električno krmiljeno mehansko zavoro. Slednja ima lično oblikovano stikalo, nameščeno na sredinski konzoli pod ročico menjalnika. S tem je njena namestitev sicer zelo priročna za uporabo, a vendar smo mnenja, da bi se jo dalo narediti ravno tako priročno. Stikalo bi morali samo malo pomanjšati in stisniti nekam v okolico prestavne ročice, prostor, ki je zdaj namenjen dekorativni plastiki okoli stikala pa izkoristili za vgradnjo denimo odlagališča.

Pogojno udoben

Podvozje galaxyju omogoča visoko raven voznega udobja, a smo prepričani, da je učinkovitost požiranja predvsem krajših grbinc in lukenj še bolj večja, ko je galaxy obut v serijsko 16-palčno obutev. Testni primerek je bil namreč opremljen s 17-palčnimi kolesi, ki so bolj stresali avto in potnike v njem pri vožnji po razdrapanih cestah, kot bi si želeli.

Trikrat preveč

Kljub nizkopresečnim 17-palčnim kolesom in podvozju, ki je v sorodstvenem s-maxu prepričal, pa o nekem bistveno dinamičnem značaju galaxyja ne moremo pisati. Za kaj takega je preprosto prevelik (4820 mm skupne dolžine), previsok (1807 mm višine) in pretežek (1807 kg lastne mase). Njegova karoserija namreč deluje okorno (beri: težko) in tudi nagibanja med ovinki je preveč, da bi ga bilo v užitek pognati skoznje.

Zgoden ESP

Da je nagibanja vozila med ovinki dosti, potrjuje tudi nastavitev serijsko vgrajenega stabilizacijskega sistema ESP. Prag začetka njegovega vmešavanja v vožnjo je namreč nastavljen nizko, saj se očitno inženirji bojijo, da bo galaxy med pretiravanjem ne samo zapeljal s ceste, temveč se celo prekucnil. Prvič smo namreč izkusili, da se sistem ESP ni vklopil »šele« pri zdrsu vozila iz smeri vožnje, temveč celo nekaj prej. Sistem se je namreč sprožil tudi v primerih, ko je avto sicer še povsem normalno držal začrtano smer vožnje, a je njegova karoserija zaradi neravnosti asfaltne podlage zanihala v navpični smeri. Slednje očitno po mnenju Fordovih inženirjev predstavlja preveliko nevarnost za prevrnitev avta, zaradi česar jih je treba zatreti že ob prvih nihajih.

103 kW in 320 Nm je dovolj

Motor, ki je bil vgrajen v testnem galaxyju, je bil dobro poznani dvolitrski turbodizelski TDCI z nazivnimi 103 kilovati in 320 Nm največjega navora. Motor v prvih dveh prestavah prepriča z eksplozivno poskočnostjo nad 2000 vrt/min. Od vključno tretje prestave naprej pa se vozni upori z naraščanjem hitrosti skokovito povečujejo, tako da tudi motor izgublja na eksplozivnosti. Kljub očitnemu upadanju motornih zmogljivosti z naraščanjem hitrosti pa je motor ponujal v uporabo dovolj moči in navora, da je bila vožnja v (skoraj) vseh okoliščinah nenaporna. Izjemo je predstavljala le izrazita neprožnost tik nad vrtljaji prostega teka, saj nam je predvsem pri speljevanju v klanec motor kar nekajkrat ugasnil. Iz tega razloga nekaj več pozornosti pri speljevanju ne bo odveč.

Za konec

Galaxy se z visoko gradnjo karoserije, njeno zajetno skupno dolžino, dolgo medosno razdaljo, sedmimi sedeži in dobrimi 1800 kilogrami lastne mase uvršča med avtobuse, ki nikakor niso namenjeni preganjanju skozi ovinke, a mu tega sploh ne štejemo v minus. Prepričani smo namreč, da šest potnikov vsekakor ne bo navdušenih nad brezglavim divjanjem voznika.

Ne, bus-max, oprostite, galaxy, ni namenjen temu. Prepričal bo svoje uporabnike z dovolj zmogljivim motorjem, da bo nabiranje avtocestnih ali magistranilh kilometrov nenaporno, zvočnim udobjem, ki ga zagotavlja dobra izolacija, voznim udobjem, ki ga na trenutke zmoti le v testnem vozilu doplačana nizkopresečna 17-palčna obutev, prostornostjo, ki dovoljuje tako spodobno sedenje vseh sedmih potnikov kot tudi prevoz zelo velikih kosov prtljage, in prilagodljivostjo. Če iščete prav te lastnosti v vašem naslednjem avtu, potem je ford galaxy 2.0 TDCI s 103 kilovati pravi nakup za vas.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dovolj močan za avtobusna potepanja. Moti šibkost pri speljevanju.
    7
  • Notranjost
    Prostoren, prostoren in še enkrat prostoren.
    9
  • Opremljenost
    Motijo mrežice panoramskih oken in neobloženi stropni predalčki.
    9
  • Vozne lastnosti
    Na tem področju bolj bus-max kot s-max.
    6
  • Gospodarnost
    Za to, kar ponuja, ne pije veliko.
    8
  • Zmogljivost
    Ni divjak, a o podhranjenosti tudi ne moremo govoriti.
    6
  • Sklep
    Spodoben avtobus. Za več dinamike pa se ozrite k s-maxu.
    7.5

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 30.739
cena testnega vozila (€) 35.604
dolžina × širina × višina (mm) 4820 × 1884 × 1807
dovoljena masa vozila (kg) 2505
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1997
kompresija (1:) 17,9
masa praznega vozila (kg) 1806
medosna razdalja (mm) 2850
menjalnik/pogon šeststopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 193
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 (340) pri 2000
namestitev motorja spredaj, prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,9
pnevmatike 225/50 R 17, 7J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,2/8,9/8,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,2/5,5/6,5
pospešek 0-100 km/h (s) 10,5
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 308/435-1130/1260-2325
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 85,0 × 88,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Mercedes C200 Kompressor Elegance
Honda Civic 1,8 Type-S Plus