Testi

Ford Kuga 2,5 T 4×4 Titanium

Poraba 8,5/16,5/11,2 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 35.855 eur
Plusi
  • izgled
  • zmogljiv in melodičen motor
  • lega na cesti
  • natančen volan
  • prostornost na zadnji klopi
  • kvaliteta izdelave
  • bogata, a ne popolna oprema
  • veliko odlagalnih površin
Minusi
  •  "utesnjenost" spredaj
  • prenizek naslon zadnjih sedežev
  • skromen prtljažnik
  • poraba ob priganjanju
  • ponekod (pre)trda plastika v notranjosti
  • težka prtljažna vrata
  • velik rajdni krog

Že pred časom smo preizkusili najpogosteje izbrani – z dizelskim motorjem gnani model Fordovega privlačnega terenca, tokrat pa smo ugotavljali prednosti in pomanjkljivosti enakega vozila, a z zmogljivim in melodičnim petvaljnikom v nosu. Test.

Oblika navdušuje

Prav nič se ni spremenilo v dobrem letu dni, odkar smo preizkusili dizelsko gnano kugo – vsaj z vidika privlačnosti ne. Vozilo še naprej ostaja všečen, skladen, dinamičen (predvsem mestni džungli namenjen) SUV, kar izpričuje tako s svojo zunanjo podobo kot s številnimi detajli. Tako je povšeči opazna motorna maska, ki se nadaljuje v terensko zaščito, te– terenske zaščite namreč, čeprav prej simbolne kot ne, je veliko tudi na boku in zadku, morda najboljšem delu vozila. Tam namreč še bolj, kot športno zasnovana platišča in zatemnjena stekla, ki zaznamujejo bok, navdušuje atraktivni difuzor z dvema izpušnima cevema.

Znotraj iz drugih modelov znane rešitve

Oblikovne rešitve notranjosti so, vsaj bežnim poznavalcem znamke Ford, takoj poznane iz focusa ali C-maxa, kar ni nujno slabo, a deluje manj domiselno, kot bi se za športni terenec spodobilo. Preglednost in funkcionalnost zato vseeno ne trpi, čeprav je gumb za zagon motorja, nameščen na vrhu armaturne plošče, med prezračevalne reže, postavljen zares neergonomsko. Ugotavljali smo že, da so sedeži spredaj dovolj udobni in veliki, avseeno ni najlaže poiskati udobnega položaja za vožnjo, kar malenkost preseneča.

Zadaj prostornost in udobje hvalimo celo bolj kot spredaj, saj je moč sproščeno sedeti tudi trem odraslim in to ne zgolj na kratkih poteh. Malenkost bo višje rasle motilo kratko naslonjalo zadnje klopi, a več pravzaprav ne gre pričakovati. Povsem zadaj je prostornost pričakovano skromna, stisko s prostorom poskušamo reševati z pospravljanjem »stvari« v predalčke v dvojnem dnu, pri večjih zahtevah pa nam je v pomoč lahkotno, tretjinsko podiranje zadnje klopi.

Hvalimo končno izdelavo in večinoma cenovnemu razredu primerno izbrane materiale, številne, odlagalne površine, dvojno odpiranje prtljažnih vrat in preprost sistem odmika prtljažnega roloja. To, da je navigacijski del sicer zmogljivega multimedijskega sistema v vozilu prezapleten, neroden za upravljanje, zaslon za prikaz zemljevida pa (pre)majhen in slabo kontrasten, je vredno graje – enako velja tudi za neosvetljena stikala za upravljanje tempomata.

Oprema – več smo pričakovati serijsko, čeprav…

Paket opreme Titanium, bogatejši od obeh, med drugim ponuja samodejno, dvopodročno klimatsko napravo, potovalni računalnik, tempomat, zmogljiv multimedijski sistem s podporo za MP3,elektriko za stekla, ogledali in osrednjo ključavnico, številne elektronske sisteme (ESP, ABS, ASR..), a vse tisto, kar zares razvaja – med drugim Bluetooth paket za prostoročno telefoniranje, atermično, ogrevano vetrobransko steklo, električni preklop ogledal, odklepanje in zagon vozila brez ključa, parkirni senzorji spredaj in zadaj, strešne sani v barvi aluminija, dodatno zatemnjena stekla, navigacijski sistem, 18-palčna platišča, je potrebno doplačati. Kljub številnim doplačilom, višina le-teh, slabe štiri tisočake, vseeno ni velika.

Motor navduši z zvokom in zmogljivostmi – pričakovana poraba

Bistvo takšnega modela je bil iz drugih tovarniških modelov, predvsem po zvoku in zmogljivostih čislan, 2,5-litrski petvaljnik. V kugi sicer ne ponuja povsem enake moči, kot npr. v lažjem focusu ST, a 147 kilovatov (200 KM) in dizelsko primerljivih 320 Nm navora v širokem območju vrtenja je vseeno zavidljiva številka. Vedoč, da prazna kuga tehta malenkost manj kot poldrugo tono ter da motor žene vsa kolesa, vseeno navduši. S kultiviranostjo, z zveznim,brez turbo luknje povsem spodaj obremenjenim podajanjem moči, dobro prožnostjo in visokimi pospeški. Vedno znova pa je zvočna melodija tista, kjer lahko gredo tudi kocine pokonci – od globokega baritona, do drznega bobnenja se lahko razteza simfonija. Šeststopenjski ročni menjalnik teče gladko, čeprav bi bilo lahko za pretikanje, predvsem v prvo prestavo, potrebne manj moči. Poraba je, kakršna je -razmerom zadržana– manj, kot smo v povprečju natočili »vsakih sto« na testu že, ob vsaj občasnem izkoriščanju vseh zmogljivosti, ne gre pričakovati.

V vožnji – pozna se, da je SUV, pa vendar…

Čeprav je kuga SUV, se pozna, da je namenjen predvsem cestni vožnji, občutno manj brezpotjem. Obenem se pozna vpliv Fordovih rešitev za čim boljšo lego na cesti – kar velja za modele tovarne zadnjih vrsto let. Lega na cesti je dobra, predvidljiva, nagibanja karoserije so tudi pri hitro odpeljanih ovinkih minimalna, volan ponuja veliko občutka, kaj se dogaja pod kolesi. Kljub vsemu udobje ne trpi, saj vzmetenje dobro požira neravnine, tudi tiste bolj grobe vrste, a izrazite mehkobe, tudi na račun 18-palčnih pnevmatik, vseeno ne gre pričakovati.

Fordovo zgodbo o štirikolesnem pogonu gre dopolniti – gre pravzaprav za samodejno priklopljivi štirikolesni pogon. Sistem namreč s pomočjo t.i. sklopke Haldex prenaša (sprva) vso moč na prednji kolesni par, ob izgubi oprijema prenese del moči (do razmerja 50:50) še na zadnji kolesi. V praksi to, vsaj na suhi cesti, voznik praktično nikoli ne opazi, drugače pa je na mokri in v našem primeru na sneženi cesti. Velika drznost – berite jo kot odločen pritisk stopalke za plin, bo že na ravni (sneženi), vsekakor pa slabo oprijemljivi, kaj šele ovinkasti cesti, povzročila sprva hipno in povsem neproblematično odnašanje prednjega dela, če bomo še vztrajali, pa še zadka, kar pa ni več (zmeraj) hec. Prevelike odklone uspešno kroti sistem ESP, ki ga je moč (delno) izklopiti.

Še beseda o terenski vožnji – čeprav opremljena z običajnimi, predvsem cestnimi zimskimi pnevmatikami, je moč, kljub nizkopresečnemu profilu le-teh, s takšnim vozilom voziti tudi tam, kjer vsa enoosno gnana vozila, že daleč odnehajo.

Pod črto

Kuga je zelo dober predstavnik svojega razreda, saj, če pustimo zanimivo in prepoznavno obliko, ki je vseeno stvar okusa, navdušuje še z lego na cesti, dovolj prostora v kabini, dobro opremljenostjo in v tem primeru, z zmogljivim in na moč melodičnim motorjem, ki ga v takšni obliki konkurenca ne ponuja. In v kolikor vam ni žal nekaj litrov več »na sto« velja, v primeru, da je takšen avto vaš kandidat na seznamu potencialnih nakupov pogledali še enkrat – izhodiščni ceni dizelske in bencinske različice sta namreč povsem enaki.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Melodičen bencinski petvaljnik, dober šeststopenjski menjalnik.
    9
  • Notranjost
    Pričakovana prostornost, solidni sedeži, dobra izdelava.
    7
  • Opremljenost
    Opremi Titanium za popolnost še manjka doplačil.
    8
  • Vozne lastnosti
    Veliko dinamika, malo udobja, nazadnje pa terenske zmogljivosti.
    9
  • Gospodarnost
    Poraba v mejah okvirjev, konkurenčna cena.
    8
  • Zmogljivost
    Tako motoriziran avto kupimo zaradi motorja. Z eno besedo: prepričljive!
    9
  • Sklep
    Navdušujoč motor, \"zapakiran\" v modno, terensko zunanjost.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 31.000
cena testnega vozila (€) 35.855
dolžina × širina × višina (mm) 4.443 × 1.842 1.710
dovoljena masa vozila (kg) 2.100
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/2 letI/2 leti
gibna prostornina (cm3) 2.521
kompresija (1:) 9,0
masa praznega vozila (kg) 1.490
medosna razdalja (mm) 2690
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 147 (200) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.600 - 4.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,6
pnevmatike 235/50 R 18, 8 J×18
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,5/16,5/11,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,6/13,9/9,9
pospešek 0-100 km/h (s) 8,2
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 410-1.405
število valjev/ventilov 5/20
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 83,0 x 93,2
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Ford Kuga 2,5 T 4×4 Titanium"


mihaing
14 leta 8 dni nazaj

Vse lepo in prav. Ampak ko pomislim da tale zadevca stane starih 8,5mio tolarjev….no tnx!

zany
14 leta 8 dni nazaj

res je eden lepših SUV avtomobilov.

Ko sva bila z očetom na obširnem testu s tem avtomobilom, je prva graja letela na prostornost zadaj. Ob potnika na zadnjih klopeh sva se strinjala, da bi od takšnega avta pričakovali nekaj več prostora, predvsem prostor za kolena je zelo omejen. Avto prav tako razočara z prostornino prtljažnika, malce smešno je da volumensko skoraj sovpada z prtljažnikom Ford Focusa.

Je pa velika velik plus vožnja, nagibanja je kljub višini avtomobila zelo malo, pospeški( razlićica s 136 KM) so zelo solidni. Notranjost je kljub že znanim potezam zelo prijetna, materiali so na otip dobri. Dobra rešitev je tudi dvojno odpiranje prtlažnih vrat. Kot pa je že zgoraj omenjeno je tudi mene najbol navdušila oblika, ki še vedno privablja mnoge poglede.

ma_hi
14 leta 8 dni nazaj

Meni eden lepših SUV-ov.

zraice
14 leta 8 dni nazaj

zelo lep avto

 
Volkswagen Polo 1,4 Highline
Dacia Sandero 1,6 Stepway