Testi

Ford Mondeo Karavan 2,3i Automatic Titanium X

Poraba 8,8/13,9/9,9 l/100km Največja hitrost 202 km/h Cena 32.890 eur
Plusi
  • zunanja podoba
  • prostornost v drugi vrsti
  • prostornost prtljažnika
  • uglajenost motorja
  • serijska oprema
Minusi
  • kakovost nekaterih materialov
  •  (pre)tanek volanski obroč
  • poraba goriva v mestu

Ob poplavi dizlov so veliki bencinski karavani že prava redkost. Izbiro večine narekuje predvsem gospodarnost dizelskih strojev, ki se ji le redki hočejo in upajo odpovedati. Za peščico tistih, ki imajo drugačno računico pa Ford ponuja bolj uglajeno in udobno bencinsko rešitev. Test.

Ladja ali gliser?

S 4,83 metra dolžine je mondeo nedvomno velik karavan, a se zahvaljujoč sloki bočni liniji ne zdi premasiven ali neroden. Nasprotno, elegantne in dinamične oblikovne poteze, kot sta srebrni mreži na trapezoidnih odprtinah za dovod zraka motorju na maski in odbijaču ter doplačljiva 18-palčna platišča iz lahke litine (za palec večja od serijskih pri opremi Titanium X), ga naredijo nadpovprečno privlačnega.

Prostorno, udobno, a ne pretirano plemenito

V notranjosti je ključna beseda prostornost. Prostora je resnično ogromno, tako spredaj kot v drugi vrsti, še največ pa v ogromnem prtljažniku. Če gremo lepo po vrsti, moramo najprej pohvaliti položaj na sprednjih sedežih, kjer, zahvaljujoč nastavljivosti volanskega obroča in sedežev ter ergonomski obliki slednjih, udobna namestitev ni pod vprašajem. V drugi vrsti je razkošje prostora še bolj očitno. Zagotavljamo, da ga ne bo zmanjkalo niti košarkarskim reprezentantom. Podobno impresiven je pogled na prtljažni prostor, ki v osnovni postavitvi meri 554 litrov. Poleg izjemne prostornine, ki lahko z zlaganjem zadnjih sedežev znaša do 1.745 litrov, razveseljuje tudi njegova pravokotna oblika in ravno dno, ki omogočata tudi prevoz večjih predmetov.

Če nas mondeo razvaja s prostornostjo pa nas malce razočara njegova armaturna plošča. Njen zgornji del je sicer odet v na dotik prijetno umetno maso, ostalo pa je izdelano in precej trde in škripanju naklonjene plastike. To je najbolj opazno na sredinski armaturi, nič kaj plemeniti pa niso niti materiali vratnih oblog. Velik barvni LCD prikazovalnik na instrumentni plošči je nedvomno atraktiven, gotovo pa ni nujno potreben, saj bi podatki, ki jih posreduje, lahko bili prikazana tudi na diskretnejši način. Tako se po dveh letih od prve predstavitve morda ne zdi več tako posrečen, zlasti zato, ker jemlje prostorklasičnemu merilniku vrtljajev.

Uglajeni bencinar ni varčen, a niti pretirano požrešen

Namesto že skoraj samoumevnega dizla je testnega mondea tokrat poganjal uglajeni 2,3-litrski bencinski motor, ki razvije 118 kilovatov (160 KM) in največ 208 Nm navora. Ta povsem suvereno opravlja svojo nalogo, najbrž pa ne bo uspel pognati krvi po žilah dinamike željnih voznikov. To velja zlasti, če ga izberemo v kombinaciji s šeststopenjsko avtomatiko. Dvojec je namreč namenjen tistim, ki si želijo predvsem udobno in brezskrbno vožnjo. Menjalnik hitro in gladko prestavlja, ne moremo pa ga uvrstiti med najpametnejše. Včasih namreč ne razume najbolje voznikov ukazov z dodajanjem in odvzemanjem plina, zato se pri pospeševanju lahko zgodi, da prehitro prestavi v višjo prestavo, pri zmanjševanju hitrosti pa ne prestavi v nižjo takrat, ko bi za učinkovit pojemek to bilo najbolj smotrno. Če tako motoriziranega mondea vozimo normalno (kar pri dolgoročni uporabi praviloma počnemo večino časa), porabi lahko tudi manj kot deset litrov neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov, takoj ko od njega želimo več dinamičnega duha pa zahteva 13 litrov in več.

Nadpovprečno dinamičen, a ne zanemarja udobja

Kljub neskromnim zunanjim meram je mondeo dobro vodljiv in presenetljivo okreten. Čvrsta nastavitev podvozja preprečuje zibanje karoserije v zavojih, neposreden in komunikativen volanski mehanizem pa zvesto obvešča o stiku koles s podlago. Tako je občutek za volanom vselej zanesljiv, tudi pri, za tako velikega karavana, zelo dinamični vožnji. K dobri legi prispevajo tudi nizkopresečne pnevmatike, nataknjene na velika platišča iz lahke litine. Ob naštetih dinamičnih lastnostih pa velika medosna razdalja zagotavlja tudi dovolj udobja za daljša avtocestna križarjenja, ki brez dvoma sodijo med mondeove temeljne delovne naloge.

Ni poceni, a še vedno cenejši od dizelskega

Za bencinskega mondea karavan s samodejnim menjalnikom in najbogatejšim paketom opreme Titanium X je potrebno odšteti 30.070 evrov, z nekaj dodatne opreme, kot so električni pomik voznikovega sedeža, sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah, 18-palčna platišča iz lahke litine ter še nekaj malenkosti pa je potrebno dodati še dva ali tri tisočake. Ob tem ni zanemarljiv podatek,da je osnovna cena mondea z dizelskim motorjem, ki ponuja primerljive zmogljivosti, za slaba dva tisočaka višja, kar pomeni kar nekaj prevoženih bencinskih kilometrov.

Za konec

Kot smo ugotavljali že v uvodu, je bencinski mondeo s samodejnim menjalnikom za tiste, ki postavljajo udobje pred racionalnost. Z veseljem pa ugotavljamo, da ta, s slednjo ni povsem skregan in bi tudi na sončni strani Alp brez težav zadovoljil potrebe marsikaterega kupca.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Naprednejši menjalnik bi iz motorja potegnil še več.
    8
  • Notranjost
    Prostorna in udobna, a le povprečno kakovostna.
    8
  • Opremljenost
    Z nekaj dodatki je oprema skoraj popolna.
    9
  • Vozne lastnosti
    Dinamičen in dobro vodljiv karavan.
    9
  • Gospodarnost
    Ni varčnež, gotovo pa se ne uvršča med najbolj potratne.
    7
  • Zmogljivost
    Brez adrenalina zadovolji večino potreb.
    8
  • Sklep
    Privlačen, dinamičen, prostoren in udoben karavan.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 30.070
cena testnega vozila (€) 32.890
dolžina × širina × višina (mm) 4.830 x 1.886 x 1.512
dovoljena masa vozila (kg) 2.265
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 2.261
kompresija (1:) 10,6
masa praznega vozila (kg) 1.554
medosna razdalja (mm) 2.850
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 202
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 118 (160) pri 6.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 208 pri 4.200
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,45
pnevmatike 235/40 R 18, 8 J×18
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,8/13,9/9,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 13,8/6,7/9,3
pospešek 0-100 km/h (s) 10,8
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 554 - 1.745
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 87,5 × 94,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Ford Mondeo Karavan 2,3i Automatic Titanium X"


a_sist
14 leta 3 meseci nazaj

ko sem kupoval avto, sem želel točno to. Karavana z večjim atmosferskim bencinskim motorjem. Na koncu sem obupal in kupu dizla.

zraice
14 leta 3 meseci nazaj

odličen avto!

hp6715s
14 leta 3 meseci nazaj

Kaj so naredili s starim 2,3 motorjem? V mojem galaxyu ma max navor pri 2500rpm, tu pa šele pri 4200 :/

 
Fiat 500 1,4 16V Duologic POP
Mazda3 Sport CD 110 TX