Testi

Ford Ranger 2,5 TDCi XLT Limited

Poraba 8,2/11,6/10,1 l/100km Največja hitrost 158 km/h Cena 26.880 eur
Plusi
  • usnjeni sedeži, spredaj ogrevana
  • veliki stranski ogledali
  • parkirna tipala zadaj
  • merilniki naklona
Minusi
  • ni tempomata
  •  klimatska naprava ni samodejna
  • udobje vožnje ko ni naložen
  • odprt zabojnik (pokrov za doplačilo)

Pred meseci smo že testirali sestrsko vozilo, mazdo BT-50, tokrat pa je na vrsti še Fordova različica pick-upa, ford ranger.

 

Delovni avtomobil s pridihom elegance

 

Novi Fordov ranger je že navzven drugačen, bolj nastopaški. In čeprav je v prvi vrsti namenjen prevažanju tovora, je testnemu črna barva in obilica kroma dodala še nekaj elegantnosti. Masivna motorna maska z velikimi odprtinami za hlajenje in dovod zraka motorju, masiven sprednji odbijač z vdelanimi meglenkami in velika žarometa pričajo o njegovi terenski usmerjenosti. Velika stranska ogledala omogočajo dober pregled nad vozilom v vsakem trenutku. Da ranger ni prav majhen avtomobil, je opazno že na prvi poglej, da meri krepko čez pet metrov pa postane jasno, ko ga je treba ‘stlačiti’ na kakšen parkirni prostor v mestu. Testni ranger je bil v različici z dvojno kabino, kar pomeni dovolj prostora za pet potnikov, obenem pa je zadaj na voljo prostoren zabojnik za tovor. Za lažji vstop potnikov sta na obeh straneh nameščeni dve stranski stopnici.

 

Kam s prtljago?

 

Tovoru je pri rangerju namenjen velik zabojnik, obložen s plastično oblogo, ki zaščiti dno pred praskami. V osnovi zabojnik nima strehe, tako da je treba bolj občutljivo prtljago zložiti na zadnje sedeže ali pa si omisliti pokrov za zabojnik. Loputa na zadnji strani se odpira enostavno z eno potezo, v samem zabojniku pa je prostor za predmete dolge do 1,53 metra.

 

Razvajajoče udobje v notranjosti

 

Vstop v rangerja je olajšan s pomočjo stranske stopnice. Testni je bil opremljen z najbogatejšim paketom opreme XLT Limited. Voznik sedi visoko, z dobrim pregledom nad celotnim avtomobilom. Sedeži so udobni ter oblečeni v kakovosno usnje, prednja sta ogrevana (vendar je za oba le eno stikalo na sredinski konzoli). Notranjost v rangerju daje vtis, da sedite v udobnem SUV in ne delovnem pick-upu. Na to da je ranger bolj pol-tovornjak opominja le precej velik volanski obroč, ki pa je ravno tako oblečen v žlahtno usnje. Merilniki so pregledni, monotonost v notranjosti pa razbijejo aluminijasti dodatki. Sredinska konzola je pregledna, z ročno klimatsko napravo in avdio sistem z izmenjevalnikom za šest CD ploščkov in podporo MP3 datotek. Nad njo so merilniki prečnega in vzdolžnega nagiba avtomobila ter kompas, ki sporočajo vozniku koristne podatke predvsem pri terenski vožnji. Zraven ročke menjalnika je še ročka namenjena vklapljanju štirikolesnega pogona in reduktorja.

 

Funkcionalnost je opazna

 

Na levi strani ob volanskem drogu ima voznik nameščenih nekaj stikal. Med njimi je stikalo za dodatno ogrevanje motorja v zimskem času, ki poskrbi da se motor hitreje ogreje na delovno temperaturo. Tam je tudi stikalo za gretje sedežev in izklop parkirnih tipal zadaj, s katerimi je opremljen testni ranger. V notranjosti je veliko odlagalnih površin in priročnih predalov. Na sredini med sedežema je naslon za roko v katerem se prav tako skriva predal, primeren za shranjevanje CD ploščkov. Na sopotnikovi strani je v armaturno ploščo vgrajen izvlečni predal z nosilnostjo do deset kilogramov. Na zadnji klopi bodo potniki imeli dovolj prostora za noge, po širini pa je odmerjena bolj dvema potnikoma kot trem, povrh vsega pa se v naslonu klopi na sredini skriva tudi naslon za roke.

 

 Primeren dizelski motor

 

Testni ranger je pod motornim pokrovom skrival živahen 2,5-litrski TDCi motor z močjo 105 kW oz 143 konjskimi močmi ter 330 Nm navora. Moč se na kolesa prenaša preko petstopenjskega ročnega menjalnika, v osnovi pa je pogon na zadnji par koles. Po potrebi je mogoče vklopiti štirikolesni pogon, za vožnjo po terenu pa še reduktor.

Poraba na testu je v povprečju znašala 10,1 litra na 100 prevoženih kilometrov, kar je za skoraj dve toni težak avtomobil pač povsem normalen dosežek.

 

Cesta ali teren? Oboje!

 

Ford ranger je dobro znajde tako na cesti, kot na terenu. O njegovih dobrih terenskih sposobnostih pričajo podatki, da zmore kar 49°bočni nagib ter 32° vstopni kot in 21° izstopni kot. Obenem zmore prebresti tudi vodo do globine 45 cm.

Kot pri številnih pick-upih je tudi pri rangerju opazno izdatno nihanje zadka na luknjah in grbinah, a le pri neobremenjenem zadku. Ko boste vanj naložili kakšnih sto kilogramov tovora bo tudi ta nevšečnost odpravljena.

 

Po pričakovanjih ima ranger še največ težav v mestu. Predvsem zaradi svoje velikosti in naših ozkih ulic ter parkirišč. V izdatno pomoč so pri manevriranju velika stranska ogledala ter zadaj nameščena parkirna tipala, ki zelo olajšajo vzvratno parkiranje.

 

Ford ranger z opremo XLT Limited je vsekakor dokaz, da tudi pick-upi niso več samo delovni stroji, temveč postajajo vedno bolj udobni in luksuzni, namenjeni aktivnemu preživljanju prostega časa. S svojo velikostjo in dodatki vsekakor zbujajo pozornost po mestih ter nudijo lastnikom veliko veselja ob občasnih izletih izven urejenih poti. Vsekakor zanimanje za pick-upe v Evropi upravičeno raste.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Na avtocesti pogrešali šesto prestavo.
    7
  • Notranjost
    Razkošna za pick-upa in uporabna.
    7
  • Opremljenost
    Vseeno smo pogrešali samodejno klimatsko napravo.
    8
  • Vozne lastnosti
    Dobro se znajde na terenu in na cesti.
    8
  • Gospodarnost
    V mestu poraba nekoliko višja.
    8
  • Zmogljivost
    Ravno prav moči in navora.
    8
  • Sklep
    Pick-up, ki si želi biti SUV.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 26.880
cena testnega vozila (€) 26.880
delete 1530 × 1456 × 465
dolžina × širina × višina (mm) 5075 × 1805 × 1760
dovoljena masa vozila (kg) 3020
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 2500
kompresija (1:) 18,0
masa praznega vozila (kg) 1845
medosna razdalja (mm) 3000
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/ zadaj, priklopljivi štirikolesni, reduktor
največja hitrost (km/h) 158
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 105 (143) pri 3500
največji navor (Nm pri vrt/min) 330 pri 1800
namestitev motorja spredaj/vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,6
pnevmatike 245/70 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,2/11,6/10,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,8/10,9/8,9
pospešek 0-100 km/h (s) 12,5
prostornina posode za gorivo (l) 70
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 93,0 × 92,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Ford Ranger 2,5 TDCi XLT Limited"


techart
16 leta 11 meseci nazaj

NISSAN NAVARA JE TUDI HUD TEKMEC, ČEPRAV GA JE FORD PREKOSIL(TRENUTNO).
KOT MINUS BI ŠE DODAL LAHKO:KLJUČ VOZILA IZGLEDA KOT CENENI KOREJSKI IZDELEK, REGULACIJA CIRKULACIJE ZRAKA V KABINI BI LAHKO BILA ELEKTRONSKA,PREKO TIPKALA, NAMESTO,DA JE NA ZAJLO,KOT V STOENKI,NA ZADNJIH SEDEŽIH JE ZELO MALO PROSTORA, NISO NASTAVLJIVI,TRDI SO…,NA SPREDJNEM GRILU JE "FAKE" KROM,KATERI HITRO SPOKA,AVTO BI POTREBOVAL DODATNO STOPNIČKO ZA VSTOP V KABINO ZARADI NJEGOVE VIŠINE,KATERO SE DOBI ŽAL SAMO PO NAROČILU, OD MAZDE ..ZA TAKŠNO CENO BI LAHKO DOBIL VEČ..

gjovic1
17 leta 3 meseci nazaj

Pod konkurenco bi lohk dal še Mitsubishi L200!

 
Toyota Yaris TS plus
BMW 525xd Steptronic

Več vsebin

Predstavitve

Ford Focus ST in Ranger: slovenska predstavitev

Testi

Ford Ranger 2,5 TDCi XLT Limited