Testi

Honda Civic 1,8 Type-S Plus

Poraba 7,0/9,8/8,3 l/100km Največja hitrost 205 km/h Cena 23.440 eur
Plusi
  • Izgled
  • Lega na cesti
  • Materiali
  • Poraba
  • Prostornost
Minusi
  • Preglednost pri vzvratni vožnji
  • Sistem zlaganja sprednjih sedežev
  • Cena pri opremi "Plus"

Ko je pred poldrugim letom Honda poslala na trg osmo generacijo legendarnega civica, je bil marsikdo presenečen, ali celo šokiran. Česa takega še nismo videli. Novi civic ni imel čisto nič skupnega s prejšnjimi modeli. Futuristična oblika karoserije ter še bolj futuristično oblikovana notranjost sta sprožili tudi kakšen dvom o učinkovitosti in uporabnosti tega vozila, a izkazalo se je, da so bile tovrstne bojazni neutemeljene. Testirani model z oznako "Type-S" se z dodatno športno noto, ki se kaže predvsem v estetskih dodatkih, postavlja na srednjo stopničko med osnovnim modelom in strupeno različico Type-R.

Nenavadna in dinamična zunanjost

Civicova posebna in dinamična oblika je pri različici Type-S dodatno poudarjena s trivratno zasnovo karoserije, ki ga naredi še bolj agresivnega. Tako kot pri osnovnejših civicih, se tudi tu srečujemo s prav posebnim motivom trikotnika. Spredaj sta nameščeni trikotni meglenki, bočno linijo označujejo trikotno oblikovana stranska stekla, zadek pa krasita izpušni cevi s kromiranim trikotnim okvirjem. Da bi type-S izgledal še bolj športen, so mu dodali tudi nekaj spojlerjev, razširili zadnji kolotek in ga obuli v petkraka 17-palčna platišča iz lahke litine.

Nenavadna in praktična notranjost

Za civicovo notranjost bi lahko rekli, da je vesoljska, letalska…, zadnji pridevnik, ki bi ga uporabili, pa je avtomobilska. A to ne pomeni nič slabega, ker zelo kmalu ugotovimo, da je v civicu kljub nenavadni obliki vse tam, kjer mora biti. Vsa stikala so pri roki in nič ni prepuščeno naključju. Na sredini instrumente plošče je nameščen večnamenski prikazovalnik potovalnega računalnika, izza njega pa kuka, morda malce prekratek, kazalec merilnika vrtljajev. Merilnik hitrosti z digitalnim prikazovalnikom je postavljen tik pod vetrobranskim steklom in vozniku omogoča, da se s hitrostjo vozila seznanja, ne da bi odvrnil pogled s ceste.

Zelo dobro oceno si zasluži v usnje odet trikraki večfunkcijski volan, ki poleg športno-dinamičnega izgleda, ponuja tudi zelo dober oprijem. Enako velja za sprednja sedeža, ki s športno obliko ponujata dober bočni oprijem in sta obenem dovolj udobna tudi na daljših vožnjah. Presenetljivo veliko prostora je za kolena potnikov na zadnji klopi, malce manj pa je prostora za glave tistih, ki v višino merijo nad 180 centimetrov. Dostop do zadnje klopi ne povzroča večjih težav, kakšno pripombo bi lahko imeli le tisti, ki sedijo spredaj, saj se sedeža nikoli ne vrneta v prvotni položaj, ampak ju je potrebno vedno znova nastavljati.

Navdušil nas je tudi velik in uporaben prtljažni prostor. Slednji v osnovni postavitvi meri 485 litrov prostornine, zahvaljujoč premišljenemu sistemu zlaganja zadnje klopi pa se lahko z eno potezo poveča na 1352 litrov prostora z ravnim dnom. Njegovi vrlini sta še dvojno dno, pridobljeno z odstranitvijo rezervnega kolesa, ter velika odprtina prtljažnih vrat, ki sega do zgornjega roba zadnjega odbijača.

Dinamične vozne lastnosti

Vožnja s civicom je zelo neposredna. To gre pripisati predvsem volanskemu mehanizmu, ki z dvema zavrtljajema in četrt med skrajnima legama močno zmanjša potrebo po preprijemanju. Civic se pusti zelo natančno voditi in omogoča zelo hitra in dinamična speljevanja skozi zavoje. Trša nastavitev podvozja preprečuje zibanje v zavojih, obenem pa ohranja tako stopnjo udobja, da potnikov ne zmotijo niti kakšne hitrostne ovire ali njim podobne neravnine na cesti. Ena od redkih stvari, ki nas je zmotila pri tem avtomobilu, pa je nepreglednost pri vzvratni vožnji, ki jo povzročata visok zadek ter v zadnjem steklu vgrajeni spojler. Kakšno preglavico več pri parkirnih manevrih povzročajo tudi zadnja stranska stekla, ki so pri trivratni karoseriji manjša kot pri klasičnem petvratnem civicu.

Zmogljiv, a (pre)uglajen bencinar

Edini razlog, ki nam ne dovoli, da bi testnega civica uvrstili med prave športnike za vsakdanjo uporabo, je 1,8-litrski bencinski agregat. Bencinar s 103 kilovati (140 KM) sicer civicu type-S omogoča spoštovanja vredne pospeške (8,9 sekunde od 0 do 100 km/h) in visoko končno hitrost (205 km/h), manjka pa mu živahnost in zvok pravih športnih strojev. Motor tako v območju nižjih vrtljajev deluje precej zaspano in se razživi in lepo “zapoje” šele nad 5.000 vrtljaji na minuto. Ob tem pa moramo povedati, da motor omogoča tako miren kot tudi bolj dinamičen slog vožnje, posledično pa tudi ugodno porabo goriva, ki se lahko pri mirni vsakdanji vožnji giblje okoli 7,5 litra neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov. Na testu, kjer vožnja še zdaleč ni bila samo mirna, pa se je poraba ustalila pri 8,3 litra na sto prevoženih kilometrov.

Nadpovprečna “Plus” oprema

Paket opreme Type-S Plus ima serijsko praktično vse, kar lahko srce modernega voznika poželi. Poleg sistemov za aktivno varnost ABS, TCS, in VSA ima vgrajene štiri varnostne blazine ter varnostne zavese na A, B in C stebričkih. Poleg serijske opreme, kot sta električni paket in klimatska naprava, vsebuje paket Plus še dvopodročno samodejno klimatsko napravo z upravljanjem tudi na sovoznikovih vratih, navigacijsko napravo z DVD-predvajalnikom, modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje ter panoramsko stekleno streho z električno nastavljivim senčnikom. Bogata opremljenost pa se žal odraža tudi na ceni, ki v primeru testnega modela znaša ne ravno skromnih 22.990 evrov.

Za konec

Honda civic type-S plus nas je navdušila skoraj v vseh pogledih. Njene vrline so poseben, a skladen izgled, odlična lega na cesti, velik in uporaben prtljažni prostor in nenazadnje tudi spoštovanja vredne zmogljivosti. Edino, kar ji lahko očitamo, je prevelika uglajenost bencinskega motorja, ki s svojim zveznim delovanjem ne požene krvi po žilah, kot smo bili tega vajeni pri civicih VTi. Za tiste, ki si želijo pravi športni stroj in ne marajo kompromisov, pa pri Hondi ponujajo seveda še rešitev, ki ji pravijo type-R.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dober motor in odličen šeststopenjski menjalnik.
    9
  • Notranjost
    Kakovostna in oblikovno edinstvena.
    9
  • Opremljenost
    Manjkajo edino tipala za pomoč pri parkiranju zadaj.
    9
  • Vozne lastnosti
    Odlična lega in natančna vodljivost.
    9
  • Gospodarnost
    Gospodarnost nad pričakovanji.
    8
  • Zmogljivost
    Bolj zmogljiv, kot se med vožnjo zdi.
    8
  • Sklep
    Do desetke mu manjka le nekaj ognjevitosti.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 22.990
cena testnega vozila (€) 23.440
dolžina × širina × višina (mm) 4.276 × 2.046 × 1.460
dovoljena masa vozila (kg) 1.750
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/6 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.798
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.196
medosna razdalja (mm) 2.635
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 205
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 6.300
največji navor (Nm pri vrt/min) 174 pri 4.300
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,72
pnevmatike 225/45 R 17, 7,0 J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,0/9,8/8,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,2/5,4/6,4
pospešek 0-100 km/h (s) 8,9
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 485/1352
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 81× 87,3
zavore spredaj/zadaj kolutne (zračene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Honda Civic 1,8 Type-S Plus"


sanny
17 leta 8 meseci nazaj

sam ti jih pa streljaš ne…poglej si mal pospeške…

menjekul
17 leta 9 meseci nazaj

honda dela mašine za dedije ne pa mlade natripane dečkote.

lepa sam počasna 🙁

 
Ford Galaxy 2.0 TDCI (103 kW) Ghia
Citroën C5 2,2 Hdi Break Exclusive

Več vsebin

Testi

Honda Civic Type-S 2,2 i-CTDi Plus

Testi

Honda Civic 1,8 Type-S Plus