Ni dvoma, da je hummer na slovenskih cestah nekaj posebnega. Široko kromirano masko, ki se razteza po celotni širini vozila, bi težko pripisali kakšnemu drugemu vozilu. Tudi raven pokrov motorja in navpično postavljeno vetrobransko steklo je značilno le še za njegova večja brata. Tistemu, ki se hummer znajde v vzvratnem ogledalu, pa se tako zdi, da za njim vozi s kromom in z bolj ali manj konveniconalno barvo okrašen oklepnik. Podobno asociacijo vzbudi pogled s strani, ki razkriva nizka in praktično pravokotno oblikovana stranska stekla. Blatniki so za razliko od tistih, pri starejših bratih, izbočeni, s presenečenjem pa smo ugotovili, da so izdelani iz nič kaj robustne plastike. Na divji izgled vplivajo tudi velika kolesa in velika oddaljenostod tal, ki imajo bistveno vlogo pri terenskih zmogljivostih te ameriške stvaritve.
Razkošje po ameriško
V skladu z zunanjim izgledom je tudi notranjost v znamenju pravokotnih linij. Armaturna plošča je enostavno in masivno oblikovana.Merilniki so pregledni, tudi nad razporeditvijo stikal se ne moremo pritoževati. Čeprav sta volan in masivna prestavna ročica odeta v usnje ter so v dokaj kakovostno usnje oblečeni tudi sedeži, pa ne moremo čez cenenost plastike, iz katere je izdelana armaturna plošča. Jasno je, da so ameriški avtomobili narejeni po drugačnih standardih kot veljajo v Evropi, a kljub temu se zdi kar malce nenavadno, da ima avtomobil, ki želi biti, in v več pogledih tudi je, zelo ekskluziven, vgrajen avtoradio brez RDS-a. Nič kaj luksuzno ne deluje niti ročno nastavljiva klimatska naprava. Sedeži spredaj in zadaj ponujajo foteljsko udobje, sprednja dva pa sta, tako kot se za tak avtomobil spodobi, tudi ogrevana in električno nastavljiva. Prtljažni prostor meri v osnovi 835 litrov, z zlaganjem zadnjih sedežev pa naraste na 1.575 litrov. Dostop do njega je omogočen skozi velika vrata s stranskim vpetjem.
Bencinski petvaljnik in štiristopenjska avtomatika Testnega H3 je poganjal bencinski petvaljnik, katerega prostornina je po prenovi narasla s 3,5 na 3,7-litra, njegova moč pa s 164 na 180 kilovatov (245 KM). Dobrih 240 “konjičev” se morda sliši veliko, a le-ti imajo opraviti z 2,3 tone težkim vozilom tako, da so njegove zmogljivosti zgolj zadovoljive. S presežniki ne moremo opisati niti samodejnega štiristopenjskega menjalnika, ki je za evropske razmere že zelo zastarela konstrukcija, ki tudi ne omogoča ročnega pretikanja. Klasični robustni tehniki primerna je tudi poraba malega hummerja, ki je na testu znašala 16,1-litra neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov. Ob bolj “lahki nogi” znaša poraba okoli 15 litrov, pri bolj razposajeni vožnji pa se le-ta zlahka povzpne proti 20 litrom na sto prevoženih kilometrov.
Doma tako na terenu kot v urbani džungli Ena od boljših strani atraktivnega Američana so njegove vozne lastnosti. Čeprav ga bo večina lastnikov najbrž uporabljala predvsem za vožnjo po asfaltu, pa se tudi na terenu odlično znajde. Na brezpotjih stalnemu štirikolesnemu pogonu na pomoč priskočijo še reduktor ter zapori sredinskega in zadnjega diferenciala. Tako lahko baby hummer prileze praktično kamorkoli. Zahvaljujoč dvignjeni karoseriji, ki je od tal oddaljena 231 milimetrov, lahkobrede po 40 centimetrov globoki vodi in spleza na 40 centimetrov visoko stopnico, kar smo, čeprav ne v tako ekstremni meri, preizkusili po makadamu in brezpotjih na Notranjskem. Ker pa bo hummer H3 v testirani izvedbi Luxury, kot že rečeno, pri marsikaterem lastniku večino časa preživel na asfaltu v urbanih območjih, je še bolj od njegovih terenskih zmogljivosti, pomembna ugotovitev, da je le-ta v mestu bolj okreten, kot bi pričakovali. Z obračalnim krogom, ki znašazmernih 11,3 metra, so manevri in parkiranje v mestu lahko izvedljivi, kljub nezanemarljivim zunanjim meram. Dobro oceno si H3 zasluži tudi na odprtih cestah, kjer lahko potniki uživajo v udobju, ki ga ponuja mehko, a ne premehko podvozje.
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Hummer H3 3,7 Automatic Luxury"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
ka si js mislim glede "imidža" o tem avtu…nebi si ga kupil nikoli, ker nima "imidža". sam H1 ga ma, ostalo je pa klump. toyota lc je pa čisto nekaj drugega…
Končna ocena ni nujno odvisna od natančnega izračuna. Tisti, ki se bo odločil za ta avto, bo to storil predvsem zaradi imidža in se na ostale stvari ne bo niti oziral.
velik in težek motor z staro tehnologijo…predrag in požrešen.meni ne potegne. in preostre linije terenca sploh niso lepe in meni delujejo ceneno, ker je pač za take stvari poceni in enostavna izdelava.strinjam pa se, da se znajde na tereno (samo tu bi lahko dobil boljšo oceno)
praktično nima konkurence…tako je zanič
tisti, ki pa je pisal članek pa je bil nepristranski.
če vzamemo povprečje ocen (ki so vsaj ene tri predobro ocenjene) dobimo povprečje 7.3 in ne oceno 8. Ta avto več kot ocene 6 ni vreden.
Imidž ma ja…vsi se ti smejijo v njem 🙂
z h2 in h3 so uničl pravi pomen h1 ….