Poraba 4,3/9,8/6,4 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 18.020 eur
Plusi
  • poraba goriva
  • motor in menjalnik
  • enakomernost motorne prožnosti
  • ergonomija sedenja spredaj
  • prostornost za kolena zadaj (za ta razred)
  • stabilna in zanesljiva lega
Minusi
  • neravno dno skupnega prtljažnika
  • prostor za glavo zadaj
  • povratna povednost volana
  • tiščanje desnega kolena v rob sredinske konzole

Ob testu Fiatovega Tipa ste me bralci opozorili, da je njegov tekmec tudi Hyundai Elantra. Italijanu sem namreč samozavestno postavil ob bok samo Seatovega Toleda ter Škodinega Rapida. No, ali sem s tem storil resno napako ali ne, sem lahko preveril že kmalu. Že čez nekaj dni sem namreč dobil v roke svežo Elantro. Test.

Strogo površinsko gledano je Hyundaijeva Elantra dejansko tekmica Fiatu Tipo. Oba avta sta konceptualno štirivratni limuzini podobnih zunanjih mer. Oba sta prišla na slovensko tržišče v nekajmesečnem razmiku in oba zaznamuje, vsaj v mojih očeh, kar všečno oblikovanje. V povezavi z zadnjim je na Korejki opaziti, da se je zaobljenost zunanjih linij predhodnice umaknilo nekoliko bolj ostrim potezam, s čimer so sledili oblikovalskim smernicam aktualne generacije Hyundaiejev. Pri tem jasno še najbolj modelu i30, s katerim si deli tudi večino podkožne tehnike.

Ne bo junaka

Hyundai_Elantra_16_Style_08Visoka stopnja podobnosti med Italijanom in Korejcem se nadaljuje tudi v notranjosti. V testnem primerku slednje je kabino »krasila« kombinacija črnine in sivine, a je možno, glede na marketinški material, monotonost razbiti z izbiro kakšnega odtenka rjave.

V skladu s cenovno politiko modela je tako kot v Tipu tudi v Elantri notranjost sestavljena pretežno iz na otip trde plastike. Stopničko višje v primerjavi s Fiatom predstavlja v Hyundaiu samo vrh armaturne plošče, ki je izdelan iz na otip mehkejše plastike, medtem ko je ta pri Italijanu v celoti trda.

Podobnost se nadaljuje tudi na voznikovem delovnem mestu. Tam ne bo junaka, ki si po zaslugi izdatno nastavljivega volanskega obroča in sedeža ne bi mogel nastaviti delovnega mesta povsem po lastnih željah. Medtem ko sem v Tipu tarnal nad slabo ledveno oporo, sem v Elantri preklinjal neugodno nameščen rob sredinske konzole. Ta je namreč skozi cel preizkus neugodno pritiskal ob moje desno koleno, kar je postalo neznosno še posebej na dolgih poteh. Za izboljšavo stanja s slabo ledveno oporo v Fiatu je vsaj malo upanja na seznamu doplačil. Na drugi strani je jasno, da za premik ali omehčanje neugodno nameščenega roba sredinske konzole v spisku doplačil pri Elantri ni najti prave pomoči.

Silna podobnost med obema se ponovi tudi v drugi vrsti sedežev, saj v Elantri tudi tam, enako kot v Tipu, vzdolžnega prostora za kolena ne bi smelo zmanjkati. Za par centimetrov se sicer zatakne pri prostoru za glave, a ni hujšega.

Videz vara

Hyundai_Elantra_16_Style_20Ob odprtju pokrova Elantrinega prtljažnika se sprosti pogled v zajetno luknjo. Na oko bi rekel, da sta enako veliki, a videz vara. V Korejki je kar 62 litrov manj osnovnega prostora kot v Italijanu (458 proti 520). Se pa s preklapljanjem po tretjinah deljivega naslona tudi tu sprosti dodaten vzdolžni prostor za prevoz daljših predmetov in tudi tu je uporabnost skupnega prtljažnika okrnjena s standardom tega avtomobilskega razreda – stopničastim dnom.

Pomemben korak

Hyundai_Elantra_16_Style_23Pri pogonski tehniki je Hyundai, v primerjavi s predhodnico, naredil za evropski trg kar pomemben korak naprej. Elantra po novem ni več na voljo samo z 1,6-litrskim bencinarjem, ampak tudi z enako prostornim turbodizlom.

Zanimivo pri tem je, da je slednji s 100 kilovati celo močnejši od bencinarjevih 94 kilovatov in posledično predstavlja vrh Elantrine ponudbe. Dodatno izbiro kupcem predstavlja možnost, da kupec en ali drugi motor spari s samodejnostjo menjalnika. Pri CRDi-ju je ta dvosklopkovne narave, pri bencinarju pa klasične samodejne.

Neodvisno od razširitve ponudbe je bila testna Elantra opremljena z bencinarjem in ročnim šeststopenjskim menjalnikom. Meni je bila ta kombinacija pod črto zelo všeč. Motor sicer res ne postreže s kakšno turboeksplozivnostjo, a to glede na njegovo atmosfersko zasnovo niti ni tako zelo presenetljivo. Predvidoma je ravno zaradi slednje motorna prožnost skozi celotno območje motornih vrtljajev dobra in povsem enakomerna. Všeč mi je tudi, da se motor rad obrača, saj se brez vsakršnega obotavljanja zavrti vse do rdečega polja. Lastnost, ki jo pogrešam pri že kar nekaj sodobnih turbomlinčkih. Celoten paket pogonskega sklopa lepo zaokroži tudi menjalnik s prijetno, natančno in po potrebi hitro tekočo sinhronsko drobovino.

Četudi je njeno vzmetenje nastavljeno nekoliko bolj togo, Elantra s stališča vozne dinamike ne navdušuje. Ob zelo stabilni in zanesljivi legi namreč med ovinki ni zaznati nikakršne zabavnosti ali športnosti.

Pestrejši nabor

Hyundai_Elantra_16_Style_13Po eni strani se mi zdi moja prvotna ocena, da Elantre ne štejem med Tipove konkurente, napačna – po drugi strani pa tudi ne.

Nobenega dvoma ni, da sta na ravni metrov, centimetrov, milimetrov in litrov zelo konkurenčna izdelka. Kot štirivratni limuzini spodnjega srednjega avtomobilskega razreda sta popolnoma primerljiva tudi s stališča karoserijske zasnove.

Se pa zato zatakne pri pogonskem sklopu. Tu je najšibkejši Elantrin motor kar nekaj kilovatov močnejši od najmočnejšega Tipovega. Dodatno v Italijanu kupec nima možnosti izbire med različnimi menjalniki, saj je vsak motor na voljo samo z izhodiščno ročno pet- in šeststopenjsko opcijo. Tipo je v osnovi zelo oskubljen dodatkov, Elantra pa postreže v vsem »obveznim« že v najosnovnejšem paketu opreme. Že res, da je mogoče Fiata z opremo kar lepo založiti, a ponuja Hyundaiev seznam zahtevnejšim še malenkost bolj pester nabor bonbončkov sodobnosti.

Odločila bo finančna plat nakupa

Hyundai_Elantra_16_Style_14Nobeno presenečenje ni, da se močnejše motorje, boljšo osnovno opremljenost in deloma tudi pestrejšo ponudbo dodatkov izdatneje plača. In ravno finančna plat nakupa avta bo tista, zaradi katere Elantre ne moremo postaviti neposredno ob bok Tipu. Zaradi že opisane podobnosti osnovnega paketa obeh je vzporedna primerjava modelov seveda povsem legitimna, a bo na koncu padla odločitev na osnovi kupčka denarja. Če bo evrov manj, bo Tipo, če jih bo več, pa Elantra.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Sicer po tehnični plati nič pretirano naprednega, a se v praksi izkaže kot odličen partner. Navdušujeta veselje do vrtenja motorja in enakomerna prožnost. Menjalniških šest prestav je nekoliko bolj na kratko, a vseeno dobro preračunanih
    9
  • Notranjost
    Všečno oblikovanje, dobra ergonomija sedenja in nekoliko boljši materiali kot pri Tipu. Če odmislim rahlo omejen prostor za glave zadaj, tudi zelo prostorna kabina.
    9
  • Opremljenost
    Srednji paket opreme Style pokrije vse potrebe povprečnega uporabnika tovrstnega avta. Stegovanje po Premiumu je smiselno samo za tiste res zahtevnejše.
    8
  • Vozne lastnosti
    Navkljub nekoliko bolj togo nastavljenemu vzmetenju, Elantra nikoli zares ne blesti med ovinki. Postreže pa z zanesljivo in stabilno lego.
    7
  • Gospodarnost
    Višja cena kot pri Tipu, a dobi kupec za več denarja tudi več vsebine. Preseneča ugodna poraba bencina in to brez uporabe zloglasnega motornega koncepta »downsizinga«.
    8
  • Zmogljivost
    Na prvi pogled morda ne najbolj divjih 94 kilovatov moči in 155 njutnmetrov navora, a zmore biti Elantra z njimi povsem spodobno poskočna družinska limuzina.
    7
  • Sklep
    Površinsko gledano tekmec Tipu, a je »v globinah« Elantra relativno močnejša in bolje opremljena, da je pod črto tudi relativno dražja od njega. Razlika v velikosti kupnin za oba je namreč že relevantna za enostavno odločitev o enem ali drugem.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 17.620
cena testnega vozila (€) 18.020
dolžina × širina × višina (mm) 4.570 × 1.800 × 1.450
dovoljena masa vozila (kg) 1.770
emisija CO2 (g/km) 153
garancija (splošna/prerjavenje) 5 let/12 let
gibna prostornina (cm3) 1.591
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.295
medosna razdalja (mm) 2.700
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 94 (128) pri 6.300
največji navor (Nm pri vrt/min) 155 pri 4.850
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,6
pnevmatike 205/55 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,3/9,8/6,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,9/5,2/6,6
pospešek 0-100 km/h (s) 10,1
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 458
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 77,0 × 85,4
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

23 komentarjev za "Stopničko višje"


yashica
7 leta 9 meseci nazaj

Za dobrim konjem se menda vedno kadi.

@mrtwelvetrees: Luknja v pločevini stropa prtljažnika je verjetno za subwoofer. Če se ne motim ima Hyundai v ponudbi Infinitiy-jev “premium sound” sistem, ne vem pa kako je pri tem modelu pri nas.

nejc1
7 leta 9 meseci nazaj

Če prav gledam je deklarirana kombinirana poraba 6.6, na testu pa se je doseglo 6.4l/100km? Lepa poraba in očitno tudi ne lažejo pri deklaraciji, pohvalno…

pskoda
7 leta 9 meseci nazaj

En gnil motor za 18keur. Kar naj ga imajo

mrtwelvetrees
7 leta 9 meseci nazaj

Zakaj ima tisto okroglo luknjo v prtljažniku na stropu v plehu ?

Ivan36
7 leta 9 meseci nazaj

Glede na gumaste nosilce na 4 vogalih v luknjah gre za SUB, če je opcija?

frgo
7 leta 9 meseci nazaj

saj menda je že po dizajnu jasno, da ni v isti ligi s tipom, rapidom in yugom florido

xxl
7 leta 9 meseci nazaj

S kom pa je,daj poduči nas?

nejc1
7 leta 9 meseci nazaj

Z octavio, jetto in tako dalje…

xxl
7 leta 9 meseci nazaj

…in hočeš,nočeš,tudi tipo…

frgo
7 leta 9 meseci nazaj

predvsem nočeš

xxl
7 leta 9 meseci nazaj

vidim da nočeš to dojet,ampak,to je tvoj problem

frgo
7 leta 9 meseci nazaj

meni je za te reči vseeno, problem imaš ti, ki tako vztrajno nekaj dopoveduješ, pa te nihče ne posluša 😉

xxl
7 leta 9 meseci nazaj

si prebral test?

frgo
7 leta 9 meseci nazaj

Seveda, in že čisto zadnji stavek pove dovolj o tem, da avtomobila nista v isti ligi: Če bo evrov manj, bo Tipo, če jih bo več, pa Elantra.

xxl
7 leta 9 meseci nazaj

Ali je avto v enaki ligi,se ne gleda samo po ceni,Tipo čez čas lahko ponudi močnejši motor in bo cena že enaka elantri,ali več opreme,pa je lahko že dražji.Mater si…

frgo
7 leta 9 meseci nazaj

seveda se ne gleda samo po ceni, zato sem pa napisal, da je že po dizajnu jasno, da elantra ni v isti ligi. motorji, oprema, materjali so zate itak samo malenkosti.

xxl
7 leta 9 meseci nazaj

Ne ni v isti ligi,ker si ti tako presodil,ne pa proizvajalec sam.

xxl
7 leta 9 meseci nazaj

…in samo vprašanje časa je,kdaj bodo 1,4 bencincu dodali turbo 120 KM,ali celo krepko več,če bo zanimanje…

Gosic
7 leta 9 meseci nazaj

Samo vprašanje časa je, kdaj bo prišel še 1.4 T-GDI v ponudbo….

 
Uspešna preobrazba
Pot v X