Testi

Lancia Ypsilon 0.9 TwinAir Turbo Platinum – X faktor

Poraba 7,6 l/100km Največja hitrost 176 km/h Cena 17.441 eur
Plusi
  • retro zvok motorja
  • motorne zmogljivosti
  • udobno podvozje
  • parkirni pomočnik
Minusi
  • poraba goriva
  • cena avtomobila
  • neudobni sedeži spredaj in zadaj
  • sredinsko nameščeni merilniki
  • neugledna plastika notranjosti
  • premalo odlagalnih mest

In medtem ko je večina že mislila, da si bomo dvovaljne motorje lahko ogledovali le še v muzejih, nekateri posamezniki so tam že videvali tudi znamko Lancia in jo hoteli čez noč vreči na pokopališče zgodovine, pa se je zanimiva kombinacija obojega znašla na našem testu. Zapeljali smo se na točko X, kjer so se poti križale. Ena je vodila proti muzeju, druga pa …


.Y = 500 + X

Z znanstvenim pristopom in preprosto matematično enačbo smo želeli poiskati tisti faktor X, ki definira današnjo, sodobno Lancio in ji daje večvrednost. Naslanjajoč se na tako imenovano Mini Fiat podvozje, na katerem že bazira tudi izjemno uspešna sodobna dizajnerska ikona v obliki reinkarnacije Fiata 500, so si zadali izjemno težko nalogo: ustvariti še prestižnejšega malčka. Mestni avtomobilček za katerim bi vzdihovale modno osveščene punčare, vajene vseh najsodobnejših Cosmo trendov. Ter seveda tudi njihovi metroseksualni spremljevalci.

In medtem, ko imajo italijanski kuharji pri oblikovanju svojih avtomobilov več ali manj srečno roko (izvzemajoč kakšne shizofrenije v obliki Multiple), pa deluje, da se jim je pri novodobnih Lanciah le malce zasmodilo. Če odmislim amerikanizirane modele, ki delujejo nekako tako, kot če bi na športne čevlje Borovo prišili znak Adidas in jih še dodatno želeli zgladiti do sijaja, pa deluje najnovejša Ypsilon v družini še najbolj »al dente«.

Sprednji del avtomobilčka, ki je prepoznavno Lancijin, ponuja zanimivo oblikovno asociacijo na črko Y. Slednje je moč opaziti tudi na zadnjem delu. Karoserijska abeceda v nadaljevanju razkriva dobro voznikovo preglednost izza stebrička A, okusno stilizirano črko Y na stebričku B ter skrito kljuko zadnjih bočnih vrat na stebričku C. Kljub oblikovnim finesam z izjemno všečnimi aluminijastimi platišči ter liniji, ki zelo dobro nadaljuje tradicijo modela Ypsilon, pa najnovejši generaciji manjka tista radoživost, neopisljiva harmonija, ki tako krasi novega Fiata 500. Tako pravega oblikovnega X faktorja, ki bi presegel cinquecenta, pri tem le ni zaznati.

Y = Swarovski + X

Ob vstopu v Ypsilon voznik najprej opazi, poleg okusnih rjavih barvnih tonov notranjosti, poimenovanih »romantično zlata«, tudi bleščečo črko Y na sprednjih tekstilnih tepihih. Izgled slednje nehote ponudi asociacijo na kristale Swarovski. Kljub želji proizvajalca, da bi celotna notranjost izžarevala sijaj pravega diamanta, pa se kaj kmalu začne razraščati dvom, da je bleščava le na nivoju kakšnega umetnega kristala. Marsikateri upravljalni element je prepoznan iz ostalih Fiatovih »plebejskih« modelov, neugledno trdo plastiko na armaturni plošči pa le delno zakrijejo oplate umetnega usnja.

Modno osveščenim punčaram je v mestnih središčih namenjen dobro delujoči parkirni čarovnik ter močneje ojačan servo volan v načinu »City«. Negodovati pa bi znale zaradi dokajšnje izbočenosti sedežnih naslonov, posledično nenaravnega sedenja za volanom ter dokaj »moške« oblike prestavne ročice. Pri Lanciji se niso izneverili tradiciji osrednjo nameščenih merilnikov, poznanih že iz preteklih generacij. Ni čisto kristalno jasno, toda njihova zamaknjenost proti srednjemu delu je očitno namenjena vsem omenjenim punčaram, da le uspejo kdaj pa kdaj vreči svoj pogled še na merilnik hitrosti, medtem ko si ogledujejo bleščeča izložbena okna butikov ob desnem robu ceste.

Kljub vsemu pa ni potrebno pogledati v kristalno kroglo, da bi ugotovili, da se bo v dokaj prostorni mali Lanciji dobro počutil tudi marsikdo, ki ne bo našel tistega prestižnega faktorja X. Saj tudi Swarovski zna ponuditi dovolj okusen in dosegljiv občutek večvrednosti.

Y = 126p + X

Navijači Adama Malysza so se v zadnjem času modernizirali, slednji se je tekmovalno že upokojil, naključni opazovalci na Slovenskem pa žal postali prikrajšani. Pičipoki, bolha, kalimero, peglezen oziroma ne-uradno Fiat 126p je v naših logih še do nedavnega ponujal najbolj pogost muzejski eksponat, s katerim sta tudi generaciji X in Y spoznavali, da se je moč premikati več tisoč kilometrov s pomočjo le dvovaljnega motorja. Ter ga slušno zaznavali.

Leta 2010 je upanje prinesel Fiat s sodobnim 900 kubičnim dvovaljnikom TwinAir, podprt s turbopuhalom. Inovacija se je »stresala« tokrat tudi v testnem Ypsilonu, katerega izdelujejo v Malyszevi deželi. Kljub njegovi zasnovi pa so tresljaji motorja zelo dobro zmanjšani z izenačevalno gredjo ter so v prostem teku skorajda nezaznavni. Generacijo X bo navduševal že sam specifičen »126p« retro zvok motorčka, še posebej ob bolj grobem pospeševanju, ostale pa dokajšnja živahnost, kljub papirno majhnim 85 konjičem. Rad se zavrti vse do 6.000 vrtljajev, zaradi enakomernega brenčanja pa zna voznika, vajenega zvoka štirivaljnikov, pri polnem pospeševanju presenetiti kdaj tudi blokada motorja. Nekako tako, kot bi naključnega opazovalca nenadoma presenetil kolaps slovenskega gospodarstva, poslušajoč le glasove vseznalih »strokovnjakov«, brez da bi opazoval prave indikatorje …

Kljub indikatorjem prestavljanja, sistemu Start&Stop ter tipki Eco, ki motorne zmogljivosti uspava skoraj toliko, kot dojenčka mleko, pa že ob običajni vožnji Ypsilon zahteva dokaj visok bencinski davek. Pravi downsizing pa spoznava le voznikova denarnica!

Chanometer

Naj bo generacija X, Y ali pa Z, novodobni »peglezen« bi znal biti zanimiv vsem modnim, gurmanskim in tehnološkim navdušencem. In ne govorimo le o Italijanih! Svojo naravo pa kaže kupcem na zanimiv in povsem svojstven način. Športen je toliko, kolikor je Mini družinski. Avantgarden toliko, kot je Citroenov DS3 praktičen. Tehnicističen toliko, kot je Audijev A1 čustven. Ter (pre)drag toliko, kot polno opremljen VW Polo. Kljub trenutnim popustom v obliki poldrugega tisočaka.

Čeprav smo Ypsilon na začetku testa peljali do muzeja, se kasneje ustavljali tudi pred pokopališčem, pa smo se ob skorajda že pozabljenem zvoku dvovaljnikov z veseljem odpeljali na lepše. V sivini vsakdanje rutine zna ponuditi zanimiv recept s kančkom drugačnosti ter nevsakdanjosti. Prav zanimivo pa je opaziti, da ravno slednje nekatere navdušence celo toliko navduši, da v njem vidijo malce nevsakdanjo ter iracionalno enačbo, ki pravi: Y = XXX.

Več o Ypsilon na uradni strani ter forumski temi.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Uspešna sodobna motorna reinkarnacija, združena z dovolj natančnim petstopenjskim menjalnikom, ponuja več užitkov kot otroški spomini na večurno tresočo pot proti morju na zadnjem sedežu »bolhe«.
    9
  • Notranjost
    Podobna kot majhna kavarna v okolici Firenc, ki kljub neudobnim rjavim stolom ter bleščečim tapetam, ki prekrivajo neugledne stene, ponuja svojevrsten šarm.
    7
  • Opremljenost
    Usnje na sedežih, v barvi sveže pražene kave, bi menjal za tempomat, parkirnega pomočnika pa za … kavomat.
    8
  • Vozne lastnosti
    Udobno podvozje dovoljuje, skupaj z živahnim motorčkom ter dokaj natančnim volanom, bolj igriva doživetja kot jih dopušča Marchionne znamki Lancia.
    7
  • Gospodarnost
    Če downsizing pomeni drago nakupno ceno ter višjo porabo, potem se po njemu zgleduje tudi slovenska državna uprava.
    5
  • Zmogljivost
    Majhna steklenička zna dvomljivca toliko presenetiti s svojo vsebino, da bi ji na zadnje steklo lahko nalepil ogromno nalepko TURBO.
    8
  • Sklep
    Ypsilon je z novo generacijo izgubil pridih nakupovalnega vozička za dame. Brez čudnih pogledov mimoidočih bo preživel za volanom tudi predstavnik močnejšega spola, vendar le če ne bo na vso moč navijal Coldplay-e. Y = XY + XX
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 17.441
dolžina × širina × višina (mm) 3.842 / 1.676 / 1.520
dovoljena masa vozila (kg) 1.510
emisija CO2 (g/km) 99
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 (možnost podaljšanja na 5 let / 150.000km) / 8 / 3
gibna prostornina (cm3) 875
masa praznega vozila (kg) 1.050
medosna razdalja (mm) 2.390
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 176
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 62,5 (85) pri 5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 145 pri 1.900
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 9,4
osnovna cena vozila (€) 15.000
pnevmatike 195/45/R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5 / 3,8 / 4,2
pospešek 0-100 km/h (s) 11,9
prostornina posode za gorivo (l) 40
prostornina prtljažnika (l) 245
število valjev/ventilov 2 / 8
vrsta motorja turbobencinski dvovaljni
zavore spredaj/zadaj K 257 (hlajeni) / B 203
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Lancia Ypsilon 0.9 TwinAir Turbo Platinum – X faktor"


zoranv12
12 leta 1 mesec nazaj

“Nekako tako, kot bi naključnega opazovalca nenadoma presenetil kolaps slovenskega gospodarstva, poslušajoč le glasove vseznalih »strokovnjakov«, brez da bi opazoval prave indikatorje …”
Me veseli, da duhovitosti nikoli ne zmanjka. Čeprav se ne strinjam z zlorabo politične situacije, je duhovitost napisanega kot bonbonček, ki ga bodo nekateri vendarle razumeli. Zato pohvala za koristno umeščeno zlorabo scene, ki je na koncu dokaj realna in paše v zadnji odstavek. Drugače pa sem pristaš… (da še nekaj napišem o avtu, ker menda je temu namenjena rubrika) …vsega, kar je retro. Če bi se mene vprašalo, bi naredil 126p takšnega kot je bil, s tem motorjem. Po moje bi se prodajal za med…

zoranv12
12 leta 1 mesec nazaj

…tista slika z medvedom na sopotnikovem sedežu kaže na strokovnost ocene naših ocenjevalcev…

peroRS
12 leta 1 mesec nazaj

Poraba na testu pa 7.6, jaz sem pa mislil, da imajo samo TSI-ji luknjo v rezervoarju 😛

Blinder
12 leta 1 mesec nazaj

4.2 L/100(tov. podatki!), to je en izmed najbolj varčnih bencinskih avtov

 
Renault Scénic Dynamique dCi 130 S&S: Zeleno območje
Mazda 3 Sport 1.6 TE – Gejša