Testi

Mazda6 Sportcombi CD143 Active

Poraba 6,6 l/100km Največja hitrost 201 km/h Cena 28.664 eur
Plusi
  • poraba
  • sistem Karakuri (zlaganje zadnje klopi)
  • uporabnost prtljažnika
  • zaščitna mreža med prtljažnikom in kabino
Minusi
  • povratna komunikativnost volanskega mehanizma
  • namestitev stikal za gretje sedežev

Naključje je hotelo, da je Mazdina šestica v našem uredništvu pristala ravno v času, ko so v Frankfurtu predstavili njeno naslednico. Še več: prav tja smo se z njo tudi zapeljali. Test.

Mazda je z modelom 6 pred dobrimi petimi leti zamenjala model 626 ter z drznejšo obliko napovedala, da si želi pridobiti tudi tiste kupce, ki ne prisegajo le na pregovorno kvaliteto, temveč tudi na zunanji izgled. Število šestic na cestah in dejstvo, da je osvojila številne naslove ter le za las zgrešila naziv evropskega avta leta, kažejo na to, da je Japoncem uspelo.

Oblika

Šestica po skoraj šestih letih in manjši plastični operaciji še zmeraj ostaja svež in zanimiv avtomobil. Edina pomanjkljivost, ki pa so jo zapisali že v gene, je njena občutljivost na barvo karoserije. Ob slabo izbrani barvi se vsi čari šestice izgubijo in obratno. Testno vozilo je bilo obarvano črno in ta barva sodi med tiste, ki poudarijo mazdino športnost in dinamiko. Paket opreme Active je s kontrastnimi kromiranimi kljukami in jeklenimi platišči dodal le še nekaj več žlahtnosti in dinamike.

Potniška kabina

Leta se najbolj poznajo prav v notranjosti. Predvsem instrumentna plošča je tista, ki kaže na to, da šestica ni ravno od včeraj. Tisti, ki se požvižgajo na obliko bodo znali ceniti praktično razporeditev večine tipk in stikal ter predvsem enostavno upravljanje z njimi. Izjema so le stikala za gretje sedežev, ki se skrivajo pod sredinskim rokonaslonom in bodo marsikateremu uporabniku ostala za vedno skrita.

Zgodba zase je tudi mazdin ozek osrednji zaslon, na katerem najdete informacije potovalnega računalnika, audio sistema in prezračevanja. Kup informacij na ozkem traku. Če bi lahko vplivali na mazdine inženirje bi si želeli predvsem boljšo preglednost, a s tem ne bo nič niti pri prihajajoči šestici. Tudi tam namreč najdemo povsem enak zaslon- le nekoliko višje so ga postavili.

V splošnem je prostora dovolj za štiri osebe. Te bodo lahko brez večjih naporov v enem dnevu prepotovale tudi 1000 kilometrov. Prednji sedeži so pri paketu opreme Active nekoliko bolj športno oblikovani in v primerjavi z osnovnim modelom nudijo za kanček več bočnega oprijema. Sedenje na njih je povsem spodobno. Omejena nastavljivost volanskega obroča bo ob optimalnem položaju za volanom povzročila, da boste o hitrostih med 120 in 140 km/h le ugibali, a to je lahko tudi problem voznikove nekoliko podpovprečne evropske velikosti.

Prtljažni prostor

Karavanska različica je zagotovo najbolj družinska šestica. Prtljažnik že v osnovi posrka več kot pol kubičnega metra, z enostavnimi enoročnim sistemom (sistem Karakuri) zlaganja naslonov zadnje klopi pa se zelo enostavno poveča na več kot 1,7 kubičnega metra. Na žalost ob podrtju sedežev dno podaljšanega prtljažnega prostora ni povsem ravno.

Nekaj prostora boste našli še v dvojnem dnu in v prostoru ob zasilnem rezervnem kolesu, čeprav je le-tega v paketu Active na račun ojačevalnika avdio sistema nekoliko manj.

V vožnji

143-konjski motor, ki je opremljen tudi s filtrom za trdne delce, se je na naši preizkušnji, ki je zajemala vožnjo do Frankfurta in nazaj, dobrih sto kilometrov mestnih voženj in nekaj krajših voženj po Sloveniji, zadovoljil z natanko 6,6 litra dizelskega goriva na sto kilometrov. Zanimivo je, da je potovalni računalnik ob tem kazal za 0,3 litra večjo povprečno porabo!

Motor povsem spodobno opravlja svojo nalogo in v povezavi s povprečnim (glede natančnosti in hitrosti) šeststopenjskim menjalnikom omogoča, da s štirimi osebami v avtu in polnim prtljažnim prostorom brez težav drvimo blizu dvesto kilometrov na uro. Na magistralnih cestah je navora dovolj za nestresna prehitevanja in enostavno premagovanje klancev tudi ob polno obteženem avtomobilu.

Skozi ovinke šestica povsem spodobno sledi začrtani smeri, le informacije, ki jih s cestišča posreduje volanski obroč, so zelo nezanesljive. Predstavljate si vožnjo skozi dolg zavoj. Avto lepo sledi smeri, volanski mehanizem pa daje občutek zračnosti skoraj centimeter v levo in desno. Bo že držalo, da je tale karavan bolj potovalnik kot dirkalnik. To, da je bolj namenjen predvsem daljšim vožnjam kot počasnim premikanjem skozi mestne zastoje, zraven njegove velikosti kaže tudi zelo trd pedal sklopke. Po polurnem ponavljanju speljevanja in zaustavljanja, si bo še takšen orjak skoraj zagotovo zaželel samodejni menjalnik.

Oprema

Najverjetneje bomo hitreje zaključili, če bomo zapisali, česa testna mazda ni imela, pa vseeno povejmo, da smo se poleg običajne opreme srednjega razreda (ESP, tempomat, kontrole na volanu, elektro paket, senzor za dež…) razvajali še z odličnim Bosejivim avdio sistemom z izmenjevalnikom zgoščenk (žal ne bere MP3 zapisa) in greli prednje sedeže. Če smo torej nekoliko zahtevnejši, bi si zaželeli le še parkirne senzorje, po višini nastavljiv prednji rokonaslon in bi-ksenoske žaromete. Dolge luči namreč v primerjavi s kratkimi niso povzročile pravega navdušenja.

Za konec.

Če se postavimo v kožo kupca, leta in prihod novega modela šestici niso ravno v pomoč, a kljub temu velja, da tisti, ki kupujejo z razumom, ne morejo zgrešiti. Pa tudi to velja, da bo nova šestica v začetku prihodnjega leta na voljo le z bencinskim motorjem ter samo v limuzinski različici. Petvratna in karavanska, ki sta na naših cestah bolj pogosti, ji bosta sledili nekoliko kasneje. Pomeni, da testni avto tudi v tem pogledu še nekaj časa ostaja aktualen.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv motor, povprečen menjalnik
    8
  • Notranjost
    Še vedno uporabna, z leti le nekoliko manj všečna.
    8
  • Opremljenost
    Veliko opreme, žal brez parkirnih senzorjev.
    9
  • Vozne lastnosti
    Nezahteven potovalni avtomobil.
    7
  • Gospodarnost
    Majhna poraba, ugodna cena.
    9
  • Zmogljivost
    Dovolj moči in navora.
    8
  • Sklep
    Soliden, zanesljiv in varčen potovalnik.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 26.079
cena testnega vozila (€) 28.664
dolžina × širina × višina (mm) 4.690 × 1.780× 1.480
dovoljena masa vozila (kg) 2050
garancija (splošna/lak/prerjavenje) 3 leta ali 100.000 km / 3 leta/ 12 let
gibna prostornina (cm3) 1.998
kompresija (1:) 16,7
masa praznega vozila (kg) 1520
medosna razdalja (mm) 2.675
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 201
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 105 (143) pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 360 pri 2000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom - samodejno odpiranje predala za sončna očala - hrupno odpiranje/zapiranje sovoznikovega stekla (udarec ob tesnilo?)
obračalni krog (m) 11,5
pnevmatike 205/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,6/5,2/6,1
pospešek 0-100 km/h (s) 9,8
prostornina posode za gorivo (l) 64
prostornina prtljažnika (l) 505 - 1710
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja dizelski
vrtina × gib (mm) 86 x 86
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Mazda6 Sportcombi CD143 Active"


mVm
17 leta 7 meseci nazaj

Po informacijah uvoznika bo limuzinska šestica v Sloveniji na prodaj s pričetkom prihodnjega leta. Nekaj se je sicer omenjal tudi letošnji december, a je baje bolj malo verjetno, da bo takrat šestica uradno v Sloveniji.

Tako kot je zapisano, se bo najprej prodajala le limuzinska različica in verjetno le z bencinskimi motorji.

LudiLimun
17 leta 7 meseci nazaj

Kdaj pride novi model mazde 6???, ker piše:
"…nova šestica v začetku prihodnjega leta na voljo le …"

 
Mitsubishi Colt CZ3 1,5 QS
Opel Astra 1,6 16V 5v Cosmo