Testi

Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D Intense+ – Ohladitev

Poraba 7,5 l/100km Največja hitrost 200 km/h Cena 35.570 (32.570 - akcijska) eur
Plusi
  • prostorna notranjost (zadnja klop)
  • motor in menjalnik
  • prostoren prtljažnik
  • dokaj bogat opremski paket Intense +
  • vozne lastnosti na makadamu
  • všečna zunanja barva testnega vozila (subjektivna ocena)
Minusi
  • rahlo anemičen volanski mehanizem
  • prekratki sedalni del sedežev
  • odmaknjen gumb enosmernega potovalnega računalnika
  • prenizko odpiranje prtljažnih vrat
  • kljub vzvratni kameri brez parkirnih tipal zadaj
  • zgolj voznikovo steklo ima impulzno stikalo

Bil je pravi vročinski val. Pred sončno pripeko sem se skril v domačo garažo. Da bi se še dodatno ohladil, sem na daljinskem upravljalniku pričel panično pritiskati gumb za vklop klimatske naprave. A zgodilo se ni prav nič. Na klimi se ni prižgala nobena lučka, reže za izhodni zrak so ostale povsem negibne. Med sočnim preklinjanjem v mračni garaži pa nenadoma zaprepadeno ugotovim, da daljinec klime, na katerem se je bleščal logotip s tremi diamanti, zaman tiščim v smeri sprednje maske Mitsubishija Outlander!

Bakrena klima

Zmota je bila več kot očitna. A četudi najnovejši Outlander zgleda od spredaj s svojimi ravnimi linijami kot ogromna Mitsubishijeva klimatska naprava, pa bi bilo malce bizarno pričakovati, da bi iz njegove sprednje maske pihal hladen zrak. Nekako tako, kot če bi pričakoval, da bi ga zaradi njegove precej zanimive bakrene karoserijske barve, okoliški »strokovnjaki za kovine« želeli odvleči na odpad. Podobno kot so to storili pretekli teden z bakrenimi žlebovi na bližnji cerkvi …

In če je bila še prejšnja generacija Outlanderja tako mikavno oblikovana, da so jo posvojili celo dizajnersko fundamentalni Francozi (Citroen C-Crosser, Peugeot 4007), pa se pri novi generaciji niso odločili za podobno sodelovanje. Tako imenovano »globalno oblikovanje« je sedaj ustvarilo športno uporabno vozilo, ki bi moralo biti podobno všečno tako Noritakeju iz Fukuoke kot tudi Franclju iz Škofje Loke. A se vsaj Francelj strinja, da deluje med najbližjimi konkurenti, v obliki Hyundaja Santa Fe, Honde CRV, Toyote RAV4 in morda celo osvežene Kie Sorento, le preveč zadržano.

Made in Japan

Četudi deluje novi Outlander s svojimi precej velikimi previsi čez kolesa, kot da se je malce preveč razlezel na vročem asfaltu, pa ima skorajda do milimetra podobne zunanje mere z njegovim predhodnikom. Nova generacija namreč uporablja isto podaljšano platformo kot prejšnja. Platformo GS, poimenovano tudi »Project Global«, je že pred leti razvil Mitsubishi skupaj z bivšim koncernom Daimler Chrysler, dandanes pa jo je še vedno moč najti pri nekaterih modelih znamk Dodge/Fiat in Jeep.

V notranjosti prepriča z dokajšnjo prostornostjo, še posebej na zadnjih sedežih, kjer imajo tudi visokorasli potniki dovolj radodarno odmerjen prostor za kolena. A žal bodo le ti prisiljeni, da bodo morali ves čas med vožnjo nehote prakticirati trening za krepitev zadnjičnih mišic, če ne bodo želeli ob prvem močnejšem zaviranju zdrseti s klopi naprej. Saj je sedalni del zopet »japonsko« prekratek in očitno namenjen zgolj 168 centimetrov visokemu Noritakeju, ki že od svojega osemnajstega leta nosi spodnjice velikosti XS. Rešitev je moč najti ali na dodatnih dveh sedež(k)ih v prtljažniku ali pa ob kar 25 centimetrskem pomiku zadnje klopi naprej – v vsakem primeru se potniki dodobra zagozdijo s koleni in ostanejo povsem fiksni!

Zaman pa sem iskal na armaturni plošči tradicionalno japonsko oblikovalsko mojstrovino v obliki digitalne ure, katera je bila sicer predstavljena že na sejmu zabavne elektronike v Osaki, daljnega leta 1984. K sreči so se ji pri Mitsubishiju povsem odpovedali. A še vedno vztrajajo pri izgubljenih lokacijah gumba potovalnega računalnika, varčevanju z impulznimi stikali za dvig stranskih stekel (le pri voznikovem) ter ob 4,65 metrski dolžini avtomobila drastičnem primanjkovanju parkirnih tipal. Saj je ob poletnem nalivu nadležno piskanje le bolj učinkovito od meglene slike zadenjske kamere.

Tradicionalist

Najnovejši Outlander je pod svojo obleko povsem klasični SUV. Športno uporabno vozilo za kakršnimi dandanes vzdihujejo mlade mamice z razgrajajočimi otročaji, ki sicer pri Outlanderju nikdar ne bi opazile gumba za elektronsko krmiljen sistem 4WD s tremi stopnjami in bi se tudi sredi snežnega meteža vozile v dvokolesno gnanem načinu 4WD ECO. O njih sanjajo upokojenci s hernijo, ki bi pri testnem primerku, namesto stikala za vklop štirih utripalk, povsem nezavedno vklopili pogon v način 4WD AUTO, ki avtomatično razporeja navor med prednja in zadnja kolesa. In nenazadnje si jih želijo tudi aktivni družinski očetje, da se lahko med svojimi sodelavci hvalijo, da ima avto možnost zapore pogona 50:50 (4WD LOCK), brez da bi ga sploh kdaj uporabili.

Dandanašnji esjuvijevski trendi tako zapovedujejo tudi vsaj 150 dizelskih konjev pod havbo ter dovolj uporabnega navora. Ponosni upokojenec s hernijo bo tako pri prehitevanju počasnežev na magistralni cesti povsem pomirjen, zakaj je plačal dobrih 32 evrskih tisočakov za nov avto. Presenečeno bo ugotavljal, da deluje zelo suvereno pri pospeševanju na avtocesti (med 80 in 130 km/h), kjer je, vsaj po njegovem subjektivnem občutku, še za odtenek bolj živahen od konkurenčne Toyote RAV4.

Mlada mamica z razgrajajočimi otročaji ne bo niti pod razno opazila, da je volanski mehanizem rahlo anemičen in bi si zaslužil zgolj manjšo dodelavo. Hkrati ne bo opazila niti značilnega SUV-jevskega nagibanja, ki pa je svetlobna leta od kakšnih starejših predstavnikov tega razreda. Aktivni družinski oče bo vesel precej učinkovitega požiranja neravnin na makadamu, medtem ko bo iskal parkirišče pri slapu Savica, ki je kar 450 metrov daleč od asfaltnega cestišča.

Chanometer

Mitsubishijev “Prišlek” (Outlander – angl.) je povsem korekten predstavnik sodobnih SUV-jev. Mitsubishijevi razvojniki so se precej potrudili z iskanjem strokovnjakov na tehničnem področju, povsem pa pozabili na oblikovalski oddelek, ki skrbi za okus povprečnega Evropejca, pri katerem je oblika velikokrat bistveno važnejša od tehnične odličnosti. Zatorej se zna zgoditi, da bi znal novi Outlander, zgolj in samo zaradi svoje medle oblike, marsikaterega SUV-jevskega navdušenca ohladiti vsaj tako kot Mitsubishijeva klima.

Več o Mitsubishijevem “Prišleku” pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Rahlo robat motor ponuja dovolj navora že v nižjih vrtljajih. Morda bi bila najprimernejša kombinacija z avtomatskim menjalnikom.
    9
  • Notranjost
    Prostorna in zračna notranjost z obilico simpatično velikih gumbov na armaturni plošči, česar bo vesel tudi slabovidni upokojenec s hernijo. Na japonsko tradicijo spominjajo zgolj določeni detajli (kratka sedala, ergonomski kiksi).
    8
  • Opremljenost
    Dobrih 9 evrskih tisočakov doplačila za najbogatejši paket opreme Instyle +, ki je na voljo zgolj z različico z avtomatiko, je dober razlog, da bo večina zadovoljna s srednjim paketom Intense +.
    8
  • Vozne lastnosti
    Če nekaj vprašanj še ponuja rahlo anemičen volanski mehanizem, pa zna navdušiti z dobrim blaženjem na makadamskih cestiščih.
    8
  • Gospodarnost
    Konkurenčno ceno nadgrajuje tudi spodobna poraba goriva.
    8
  • Zmogljivost
    Dovolj zmogljiv, da se lahko ob bok postavi tudi skoraj 50 konjev močnejšemu Hyundaju Santa Fe.
    8
  • Sklep
    Racionalen in tehnično prepričljiv japonski SUV, ki bi potreboval čimprejšnji facelift.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 35.570 (32.570 - akcijska)
dolžina × širina × višina (mm) 4.655 x 1.800 x 1.680
dovoljena masa vozila (kg) 2.260
emisija CO2 (g/km) 138
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 (100.000km)/12/3
gibna prostornina (cm3) 2.268
masa praznega vozila (kg) 1.590
medosna razdalja (mm) 2.670
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 200
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110/150 pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.750-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Tresenje volana 1.3 stopnje po Freetracktorju
osnovna cena vozila (€) 32.070 (akcijska cena)
pnevmatike 225/55 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,4/4,6/5,3
pospešek 0-100 km/h (s) 10,2
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 128-913
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodiesel
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

10 komentarjev za "Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D Intense+ – Ohladitev"


igor13
9 leta 7 meseci nazaj

zakaj pa?? a ker povme po resnici? kaj pa ti mene žališ?? praznim pametovanjem ?? povme dejstva kot so. kar pač v testu ne povedo! a je to proti pravilom tega foruma??? nisme vedel da je tako? a vas boli če pride nekdo, ki ve kaj govori iz svojih izkušenj? ki je bolj kompetenten od vas ki tuki pišete te teste?? saj jaz dobor vem kak ose pišejo testi in zakaj, mi j kristalno jasno. pač ne prenesete konkurence in resnice. to je vaš kruh in s tem sluzite svoj ljubi denarček. in če pride nekdo ki vam da vedet da pač niste najboljši al ida sploh niste neki strokovni in da po večini samo prepisujete tuje teste potem ga pač morate skenslat , a ne?? a sme koga užalil?? mogoče avtorja ker pač ni dost strokoven in nima potrebnega znanja in spsobnosti za napisat pošten opis vozila. nima vozniških izkušenj. pač tako je smo v demokratični državi in vsak lahko pove svoje mnenje. Če bi bili strokovni bi mi parirali z podatki in raziskavami in ne grozili z nekimi kršitvami in naštevali člene. Kaj pa je pol smisel foruma tuki? da ljudje čitajo vaše kvazi pol izdelke, teste ki jih prepišete in kopirate in objavite kaj vam naročijo na siolu?! oprostite zame ste pijavke in paraziti, lažnivci ki zavajte ljudi. hvala in odhajam iz tega nestrokovnega pisarjenja vašega

igor13
9 leta 7 meseci nazaj

razen tega da je tehnika 20 let za leseno žlico a ne, je se ena stvar, ki je avtor seveda ni objavil. zdaj zakaj ne je vprašanje!? ali neve ali pa ne zeli vedet. TA MODEL JE BIL IZBRAN ZA NAJBOLJ TOKSICEN IN RAKOTVOREN MODEL AVTA NA SVETU. ker plastika oddaja tako močne kancergogene hlape. tak kot v SLO niso objavili da so rokavcki od ene firme in obročki tako kancerogeni če jih napihuje otrok da so jih v avstriji prepovedali prodajat -PRI NAS NE DUHA NE SLUHA O TEM PRODUKTU ki ga ševedno prodajajo v trgovinah. tudi otroškh!!!! tako da hvala lepa. tukaj ap se konča moja ljubezen do te domovine.

kamela
10 leta 7 meseci nazaj

Škoda za dolgočasno notranjost. Ker zunaj sploh ni napačen, še posebej v tej barvi.

 
BMW C 650 GT – Drveči fotelj
Citroën C4 Picasso 1.6 e-HDi 115 – Privlačnost nepotrebnosti