Več kW zoper več kg
Ta trend je opazil tudi Opel, zato je za svoje modele pripravil širok nabor motornih različic, ki pokrivajo širok zmogljivostni spekter.
Nova corsa je daljša od predhodnika kar za 16 centimetrov, postavljena na tehtnico in oborožena z motorjem 1.7 CDTI pa se igla tehtnice umiri šele pri, za ta razred zajetnih, 1320 kilogramov lastne mase. Toda, glede na to, da govorimo o najzmogljivejšemu turbodizlu v corsini ponudbi, ni presenetljivo, da se le ta uspešno bojuje s številnimi kilogrami.
Na papirju doseže največji navor 280 Nm pri razmeroma visokih 2300 vrt/min, a začne motor dobesedno razmetavati z »njutni« že pri 2000 vrt/min, pod to mejo pa je več ali manj neuporaben. Turbina se namreč začne zbujati šele pri 1800 vrt/min, pod temi vrtljaji pa je motor praktično neuporaben. No, če je že »izgubljen« tisočak v spodnjem delu motornih vrtljajev pa je zato toliko boljše, da se glavna gred 1.7 CDTI-ja z lahkoto zavrti do 4800 vrt/min, toda kljub temu ne vidimo nekega smisla v priganjanju motorja nad mejo 4500 vrt/min, saj je v srednjem območju vrtljajev prožnosti več kot dovolj na zalogi.
Šesta prestava kot »overdrive«
Šeststopenjski ročni menjalnik je tudi po zaslugi dobrega prestavnega mehanizma menjalnika, ki omogoča hitre, natančne in razmeroma kratke gibe ročice, še eden boljših voznikovih pomočnikov v corsi 1.7 CDTI. Zanimivo pri tem je, da je Opel namenil šesti prestavi vlogo dodatne, tako imenovane »overdrive« prestave, saj doseže največjo hitrost že v peti prestavi, šesta pa tako služi »le« večanju akustičnega udobja in zmanjševanju porabe goriva.
Moteča živčnost
Corsa je dokaj čvrsto podprta, saj je njeno vzmetenje med »civilisti« eno bolj togih na tržišču. Že res, da je meja zdrsa avta postavljena razmeroma visoko na hitrostni lestvici, a vseeno je davek na udobju vožnje prevelik. Avto namreč na cestah, kjer podlaga ni idealno ravna, teh pa je v Sloveniji resnici na ljubo zelo veliko, deluje preveč živčno. Luknje, neravnine in grbince v podlagi namreč pri večjih hitrostih kaj hitro spravijo corso iz začrtane smeri, tako je da voznik prisiljen stalno popravljati smer vožnje. Nekaj k slabemu občutku med preganjanjem skozi ovinke prispeva tudi slaba povratna povednost volana, ki pa jo vsaj malo omili njegova dobra odzivnost. Nekaj slabe volje nam je povzročila tudi servo ojačitev zavor, ki zahteva kar nekaj privajanja. Slednji je namreč preveč močan in zaradi tega bolj občutljiv na nežnejše pritiske desne noge, kot bi bilo treba. Omenimo samo še razporeditev stopalk, med katerimi moti predvsem preozek prostor za prehod desne noge (težava predvsem za posameznike z večjimi nogami) s stopalke za plin na stopalko za zavoro.
Z lahkoto v prazno
Šibkejši motorji v corsah ne predstavljajo nekega resnega napora podvozju, a 280 Nm in 92 kW je nekaj povsem drugega, kot recimo 55 kW in 170 Nm v najšibkejšem 1.3 CDTI. Tako ima podvozje v corsi 1.7 CDTI dosti dela s krotenjem pogonskih »njutnov«, saj se predvsem pri speljevanju iz ovinka notranje kolo pogosto zavrti v prazno. Voznikova pozornost zato predvsem pri manjših hitrostih ne bo odveč. Seveda bi bil na tem mestu dobrodošel tudi stabilizacijski ESP ali vsaj pripomoček za brzdanje v prazno vrtečih se pogonskih koles ASR, a nobeden od slednjih ni del serijske opreme corse cosmo, kar nas je, glede na pozicioniranje omenjenega paketa opreme, milo rečeno, presenetilo.
Že veliko znanega
O številnih drugih lastnostih, posebnostih cors na tem mestu ne bomo preveč obširno razpredali, saj smo jih dodobra obdelali že v treh testih drugih cors, katerih povezave smo za lažje iskanje prilepili na koncu tega testa.
Omembe vredna v testni corsi sta tako dobra in čvrsto oblazinjena prednja sedeža, ki nudita tudi dobro bočno oporo vozniku in sovozniku. Odveč pa ne bi bila izboljšava prednjih žarometov. V corsi smo si namreč ponoči večkrat zaželeli, da bi snop dolgih žarometov svetil bolj široko, saj so robovi ovinkastih podeželjskih cest v trdi temi preprosto premalo osvetljeni. Opel sicer ponuja možnost doplačila za aktivna žarometa, kar je že neke vrste nadstandard za ta avtomobilski razred; da bomo lahko poročali, če to tudi dejansko odpravi ali vsaj zmanjša opisano slabost, pa bomo morali počakati na testni primerek, ki bo imel tak sistem vgrajen. Za ta razred nadstandarden je tudi električno ogrevan volanski obroč. Že res, da je obroč ogrevan samo v območju malo nad in pod vodoravnima prečkama, ki mimogrede voznika »prisili« v pravilno držanje volanskega obroča in namestitev rok »petnajst do treh«, a tudi to je v mrzlih zimskih dnevih velik doprinos k udobju vožnje s corso.
Za konec
To, kar je bilo deset ali več let nazaj še ekskluzivnost in za marsikoga pretiravanje, je danes še vedno nadpovprečna, a še zdaleč ne pretirana zaloga moči. 92 kW in 280 Nm namreč kljub 1320 kilogramih lastne mase corse 1.7 CDTI cosmo poskrbi za nadpovprečno poskočnost avta. Že res, da je verjetno tudi denimo 66 dizelskih kilovatov več kot dovolj za spodobno premikanje corse, a vseeno je lepo imeti na zalogi nekaj več. Več tistega, kar vašega jeklenega konjička postavi nad sivo povprečje, ki se vozi po naših cestah. Za nadpovprečje pa je Opel poskrbel tudi z nekaterimi postavkami na seznamu corsinih doplačil, ki (še) niso samoumevne za ta razred avtomobilov in omogočajo še več prilagajanja avtomobila kupčevim vedno bolj zahtevnim željam. Ko bi le bilo še njeno vzmetenje bolj udobno …
Preberite si tudi teste:
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Opel Corsa 1.7 CDTI Cosmo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
men se pa sploh ne zdi tk slab…edino cena je moteča…kot je blo napisan mal več serijske opreme (ASR,ESP…) bi lahko bilo za to ceno
Zelo radi bi dali tudi recimo Clia zraven, a žal ne obstaja s tako močnim dizlom. Zato, Kljukec, to pritožbo kar posreduj recimo Renaultu in podobnim proizvajalcem … Kar se tiče trditve, da je konkurenca vedno izbrana tako, da je dražja, pa nikakor ne drži!
sej vem da so ti članki reklamni, in je zato vedno konkurenca dražja- samo vseeno bodite tako objektivni, in dajte zraven tud renoje- ker ta razred brez cliota ne obstaja- vsaj v Sloveniji ne
lp
Mah cena je velika, zata denar se bolj splača kupit 10-konjskega dizla megana, ali 90-konjskega golfa, al 1.3 90 astro,čeprav to je pač športen avto.