Testi

Renault Mégane Grandtour 2.0 dCi GT – Ljudski RS

Poraba 4,9/11,3/7,5 l/100km Največja hitrost 215 km/h Cena 25.370 eur
Plusi
  • dinamika vožnje
  • prednja sedeža
  • lega in vodljivost
  • odzivnost volana
  • prostornost na zadnji klopi
  • uporabno zasnovan prtljažnik
  • prostornost zadaj
Minusi
  • neizklopljivost ESP-ja

Kot sem v ločenem članku že zapisal, se mi zdi bencinski Mégane GT bolj civilizirana različica strupenega RS-a. Še za eno stropničko bolj civiliziran in s tem po moje že kar “ljudski RS” pa se mi zdi GT v kombijevski podobi z vgrajenim turbodizlom. Test.

Vem, da so ob tem uvodu nekateri skočili v zrak in rekli, da dizelskih 160 »konjev« pač ne more biti ljudskih. Se strinjam. Ljudska prevozna sredstva v tem avtomobilskem segmentu imajo okoli 100 »konjev«. Vse kar odločno »prebija« to mejo je zato strogo objektivno gledano nesmisel in neracionalno razmetavanje. Toda pozor. Jaz pravim, da je GT-jevski Mégane Grandtour 2.0 dCi najbolj ljudski Mégane RS, kar ga je. Je Mégane, ki zmore poleg uporabne in dokaj prostorne notranjosti postreči z zmerno žejo motorja in z zvrhano mero dinamike v vožnji.

Manj oster kot TCe

Dvolitrski turbodizel na papirju razpolaga z zajetnimi 380 »njutni« nazivnega navora ter 118 kilovati (160 KM) največje moči. Konjev je s tem kar nekaj manj kot v turbobencinskem GT-ju TCe 180, a je zato »njutnov« dosti več. Največji navor doseže dCi tudi 200 vrt/min prej kot TCe, a v praksi se zdi ta naskok še večji. Motor namreč dostojno vleče že vse od dobrih 1500 vrt/min, pri dveh tisočakih, kjer se bencinar šele zbuja, pa že trga. Seveda se vse skupaj pri dCi-ju tudi dosti prej konča in je treba pretakniti v višjo prestavo, a po občutku je surove prožnosti v dCi-ju preprosto več.

Kljub temu pa se mi zdi, da dizel kljub izvrstni prožnosti nekako ne uspe postreči z enako ostrino kot bencinar. Že res, da se tudi slednji ponaša z njo samo v prvih treh prestavah, a vseeno. Po tej plati mi dCi različica deluje še nekoliko bolj civilizirano od TCe-ja, kar pa mu nikakor ne zamerim. Navsezadnje mi veliko pomenita tudi zgodnji »vklop« pomoči turbine in s tem za turbodizle dokaj široko območje uporabnih motornih vrtljajev.

Bolj udoben, a nič manj suveren

Da je Grandtour med trojico Meganovih karoserijskih različic največji, je jasno vsem. Da se ta pribitek odraža tudi v prijaznosti vožnje z njim, pa morda ne vedo vsi. No, zdaj vam povem, da se. Grandtour ima v primerjavi s kupejem in petvratno kombilimuzino 63 milimetrov daljše medosje. Ti milimetri so namenjeni kolenom zadnjih potnikov, ki tako med vsemi zadnjimi potniki v Meganih daleč najbolj dostojno sedijo. Se pa ta podaljšek v medosju odraža tudi pri vožnji, saj se Grandtour GT pelje občutno manj zibajoče in s tem bolj udobno kot Coupe GT.

Seveda pa te višje stopnje udobja ne gre pripisovati samo daljši medosni razdalji temveč tudi nekoliko manj togo nastavljenemu podvozju. Pri tem Grandtour ob boljšem udobju vožnje ohranja tudi visoko raven stabilnosti vožnje, dobre lege in vsesplošne suverenosti na cesti.

Najboljši

Vozil sem že kar nekaj Meganov in moram reči, da se mi zdi izpeljanka Grandtour 2.0 dCi GT daleč najboljše uspela kombinacija, saj bo v njem vsakdo našel nekaj zase.

Zajetnejše mere Grandtourja poskrbijo, da se bodo v njem dobro počutili tudi tretji in četrti potnik. Enako bi moral tudi kombijevski zadek zadoščati za vse družinske izlete in dopuste. 160-»konjskega« dCi-ja in ravno prav našpičenega podvozja pa se bo, seveda, ko v GT-ju ne bo ne žene ne otrok, iz očitnega razloga razveselil predvsem »ata«.

Več o Renaultu Méganu Grandtour si preberite na uradni strani.

Besedilo: Peter Humar Fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Tehnično v koraku s časom, po zmogljivostih ravno tako.
    9
  • Notranjost
    Najbolj prostorna in uporabna med Megani.
    9
  • Opremljenost
    Manjkalo mu je nekaj postavk, a zares pogrešil sem samo biksenonska žarometa
    8
  • Vozne lastnosti
    Visoko postavljena meja zdrsa, dobra odzivnost in stabilna lega. Glede na kupeja rahlo manj trdo nastavljeno podvozje poskrbi, da tudi daljše poti ne utrujajo.
    9
  • Gospodarnost
    Ni malo denarja, a dobite tudi najboljši Megane, kar jih obstaja.
    8
  • Zmogljivost
    Ima manj moči in veliko več navora kot 2.0 TCe v GT-ju, a še vedno več kot dovolj.
    9
  • Sklep
    Najboljši Megane, kar jih je Renault kadarkoli naredil.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 25.370
dolžina × širina × višina (mm) 4567 × 1804 × 1507
dovoljena masa vozila (kg) 1967
emisija CO2 (g/km) 150
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 150.000 km/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1430
medosna razdalja (mm) 2703
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 215
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 118 (160) pri 3750
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 2000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 24.440
pnevmatike 225/40 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,9/11,3/7,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,1/4,9/5,7
pospešek 0-100 km/h (s) 8,8
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 524-1562
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 × 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni) / kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Renault Mégane Grandtour 2.0 dCi GT – Ljudski RS"


11 leta 8 meseci nazaj

Kolikor je meni znano, se da ASR pri Meganu 3 brez problema izklopit, tako da pozimi ni težav.

toMmy
11 leta 8 meseci nazaj

Nekateri tukaj si najprej malo preberite o ESP-ju in ASR-u! V snegu je včasih bistvenega pomena izklopit ASR, ESP pri tem ponavadi še vedno dela…

kiklopa
11 leta 8 meseci nazaj

Nimam ravno namena se vozit z avtom po brezpotjih, a vseeno pozimi večkrat naletim na 2 km precej zasnežene ceste in to v klanec (vaška cesta), pa nisem ostala v snegu, kljub temu, da niti pomišljam ne na kak izklop ESP. Pač pelješ…

Bat_zajla
11 leta 8 meseci nazaj

Kaj pa boš naredil, ko boš ostal na kakem zasneženem klancu ali podobno. Ko boš pritiskal na gas, pa ti ne bo hotelo niti obrniti gume. Takrat se izklopi ESP, da lahko vsaj nekaj narediš in ti ni edina opcija spustiti se po klancu vzvratno. Zaradi tega so ponavadi tudi, gumbi za izklop na vidnem mestu, ampak novejši avti, to vse bolj skirvajo. Recimo pri ford kugi moraš iti v potovalni računalnik in brskati po meniju, da ga lahko izklopiš. Nekateri ga imajo nekje pod volanom skritega. Nevem kaj se proizvajalci bojijo, da bodo zaradi tega ljudje v večji nevarnosti ali kaj?

kiklopa
11 leta 8 meseci nazaj

Izklop ESP-ja?
Nikoli ga še nisem, v nobenem vozilu.

 
Renault Mégane Coupé 2.0 TCe GT – Civilizirani RS
Peugeot 3008 2.0 HDi Allure – Zvezdnato nebo