Testi

Seat Altea 2,0 TDI FR

Poraba 6,3/9,8/8,2 l/100km Največja hitrost 208 km/h Cena 25.643 eur
Plusi
  • zelo zmogljiv motor
  • odlična lega na cesti
  • oblika
Minusi
  • robat motor
  • oblika prestavne ročice
  • slaba osvetlitev pri vzvratni vožnji ponoči

Ko smo na fotografijah prvič videli alteo s športno oznako FR, smo takoj vedeli, da lahko pričakujemo avtomobil z zvrhano mero dinamičnosti. Iz izkušenj s "civilno" različico tega kompaktnega enoprostorca pa smo vedeli tudi, da je dejanska uporabnost, ki je v tem segmentu navadno na prvem mestu, pri njem malce zanemarjena. In na testu se je izkazalo, da nismo bili daleč od resnice.

Športnim različicam avtomobilov se ponavadi podajo osnovne barve karoserije in altea FR pri tem ni izjema. Živo rdeča ali čustveno rdeča, kot ji pravijo pri Seatu, namreč uspešno poudarja njeno živahnost in nastopaštvo. Od bolj umirjenih različic se razlikuje po sprednjem odbijaču, ki v spodnjem delu objema veliko odprtino za dovod hladnega zraka, prekrito s črno mrežo v obliki satovja. Posebna in zelo vpadljiva so 17-palčna platišča iz lahke litine z izvirno oblikovanimi kraki. Športnost modela je izražena tudi navzven z znižanim podvozjem in na zadku poudarjena z gladkimi linijami odbijača ter dvojno kromirano izpušno cevjo. Karoserijo krasijo še zunanja ogledala v srebrni barvi, ki so postala že nekakšen zaščitni znak modelov Formula Racing.

V notranjosti navdušujejo predvsem anatomsko oblikovana sprednja sedeža z izrazitim bočnim oprijemom ter v usnje odet trikraki volan, ki je oblikovan tako, da omogoča odličen oprijem. Manj posrečena je prestavna ročica, ki je enaka kot pri ibizi FR in zaradi oglate oblike ne sede najbolje v dlan. Razgibana armaturna plošča je sestavljena iz različnih vrst plastike, med katerimi je na primer tista na sredinski konzoli precej trda in nagnjena k škripanju. Dober položaj za volanom se zlahka najde, stikala in tipke pa so logično razporejene. Vse je bolj ali manj podrejeno obliki in športnemu občutku, zato trpi uporabnost. Odprtih in zaprtih odlagalnih prostorov je sicer veliko; če izvzamemo tistega pred sovoznikom, pa lahko rečemo, da so vsi precej tesni. Svojemu namenu dovolj dobro služijo odlagališča v vratih ter ob robu sedežev, predala pod prednjima sedežema pa sta preplitka, imata pa tudi grob, nedodelan sistem odpiranja. Na zadnjih sedežih je sicer dovolj prostora za glave, žal pa bo to slaba tolažba za kolena visokoraslih potnikov, ki bodo s koleni zlahka zadevali v prednja sedeža. V potniškem prostoru tako ugotovimo, da sta edini lastnosti, ki spominjata na enoprostorca, višja streha ter bolj položna sredinska konzola armaturne plošče. Bolj uporaben in prilagodljiv je prtljažni prostor, ki v osnovni postavitvi meri povprečnih 410 litrov prostornine, a se z vzdolžnim pomikanjem ter dobro zamišljenim zlaganjem zadnje klopi z lahkoto poveča. Praktičnost le-tega v osnovni postavitvi dodatno povečujeta dvojno dno s pomično pregrado ter izvirna dvojna polica.

Značilnost modelov FR je tudi zelo zmogljiv motor. Rdeč “T”, rdeč “D” ter rdeč “I” povedo, da je pod pokrovom motorja moči na pretek. Dvolitrski turbodizel v tej različici razvije 125 kilovatov ali celih 170 konjskih moči pri 4.200 vrtljajih na minuto. Poleg velike moči pa pogonski agregat premore tudi ogromno navora, zato ima elektronika, ki preprečuje zdrs pogonskih koles, veliko dela tudi na suhem asfaltu. Kot je značilno za večino modernih turbodizelskih motorjev, je tudi pri tem večina navora prisotna v relativno ozkem območju vrtljajev. To se v vožnji pokaže tako, da je motor v nižjem območju vrtljajev malce zaspan, nato “eksplodira”, v naslednjem trenutku pa je že potrebno prestaviti v višjo prestavo. Šeststopenjski ročni menjalnik omogoča natančno, bolj veščim voznikom pa tudi zelo hitro prestavljanje. Ob že navedenih podatkih in ob dejstvih, da lahko altea FR pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro v 8,6 sekunde ter doseže končno hitrost 208 kilometrov na uro, je povprečna poraba, ki je na testu znašala 8,2 litra dizelskega goriva, zelo sprejemljiva.

Lega na cesti je z eno besedo odlična. Toga nastavitev podvozja ter nizkopresečne pnevmatike na 17-palčnih platiščih iz lahke litine omogočajo dinamično in zanesljivo vožnjo skozi zavoje tudi pri zelo visokih hitrostih. Avto ostane vseskozi nevtralen in z obema rokama na volanu vozniku nikoli ne pripravi neljubih presenečenj. Njegov športni duh prevlada nad potovalnim tudi v najvišji prestavi, saj je vožnja pri hitrostih nad 150 kilometrov na uro bolj glasna in zaradi tega malce manj udobna, kot bi pričakovali in si želeli. Nekaj več negativnega vpliva na udobje pa bodo zaradi togega vzmetenja čutili predvsem potniki na zadnjih sedežih.

Altea FR je serijsko bogato opremljena na vseh področjih. Vgrajene ima štiri varnostne blazine, sisteme ABS, EBD, ASR ter ESP, pritrdišči ISOFIX za otroška sedeža na zadnjih sedežih, potovalni računalnik, tempomat, dvopodročno samodejno klimatsko napravo, radio s predvajalnikom zgoščenk z upravljanjem na volanu, električni pomik stranskih stekel ter zunanjih ogledal in še bi lahko naštevali. Osnovna cena tega modela znaša 25.164,27 evra, če pa bi želeli točno tak avto, kot smo ga imeli na testu, pa bi morali doplačati še za čustveno rdečo barvo, predvajalnik datotek MP3 ter dvojno prtljažno dno in za vse to odšteti 25.642,60 evra.

Altea FR je ustvarjena za ljubitelje dinamične vožnje, torej za tiste, ki od avta želijo nekaj več od klasične uporabnosti. Glede slednje, vsaj po merilih enoprostorcev, pa altea ne blesti. Zato si lahko tisti, ki jih le-ta s svojo enoprostorsko obliko ni ravno prepričala, vsekakor ogledajo tudi leona, ki je oblikovno še agresivnejši, obenem pa nič manj uporaben.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zelo zmogljiv, a malce preveč robat motor.
    8
  • Notranjost
    Z bolj kakovostnimi materiali bi izvirna oblika prišla še bolj do izraza.
    7
  • Opremljenost
    Ima že skoraj vse serijsko.
    8
  • Vozne lastnosti
    Odlična lega omogoča zelo dinamično vožno.
    9
  • Gospodarnost
    Zmerna poraba glede na visoke zmogljivosti.
    8
  • Zmogljivost
    Ogromno moči in navora za ogromno užitkov v vožji.
    9
  • Sklep
    Najprej športnik, potem enoprostorec
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 25.164
cena testnega vozila (€) 25.643
dolžina × širina × višina (mm) 4.325 × 1.768 × 1.568
dovoljena masa vozila (kg) 2.041
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let /neomejena ob rednem servisiranju
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 18,5
masa praznega vozila (kg) 1.446
medosna razdalja (mm) 2.578
menjalnik/pogon šeststopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 208
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125 (170) pri 4.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1.800
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,4
pnevmatike 225/45 R 17, 7J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,3/9,8/8,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,0/5,2/6,2
pospešek 0-100 km/h (s) 8,6
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 409
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81 × 95,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (zračene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Seat Altea 2,0 TDI FR"


petek13
16 leta 8 meseci nazaj

z čipom ma 210km

petek13
16 leta 8 meseci nazaj

zakon avtek, zlo lpo se da vozt, pr vlki hitrosti skozi ovinke leži na cesti kot da se peleš z navadnim avtom 65, pospeški razturajo (sploh če maš čip hehe)

 
Škoda Roomster Style 1.4
Peugeot 307 CC Dynamique 2.0 16V HDi FAP