Testi

Toyota Auris 1.6 M/M Sol

Poraba 7,8/9,5/8,4 l/100km Največja hitrost 190 km/h Cena 19.990 eur
Plusi
  • opremljenost
  • zanesljiva lega na cesti
  • prostornost za potnike spredaj in zadaj
  • praktičen sistem zlaganja zadnje klopi
Minusi
  • neprepričljivo delovanje menjalnika M/M
  • cenenost nekatarih materialov v notranjosti
  • občutljiva svetla barva notranjosti
  • trdi gumbi na sredinski konzoli

Toyotini avtomobili so že dolgo znani po svoji kakovosti in zanesljivosti, res pa je, da so ob tem do nedavnega veljali tudi za neatraktivne in morda celo dolgočasne izdelke. Slednje se je v preteklih nekaj letih zelo spremenilo. Dokaz za to je tudi auris, za katerega je Toyota ob njegovem lansiranju poudarjala, da gre za čisto nov avtomobil, ki ne zamenjuje corolle, kljub temu, da je vstopil na mesto njene petvratne različice. Test.

Revolucija ali evolucija?

Zato, da bi bil čimbolj všeč evropskim kupcem, so aurisa oblikovali v Toyotinem oblikovalskem centru na jugu Francije. Tako kot mnogi konkurenti zadnje generacije je malce večji in bolj kompakten od predhodnega modela. Kljub Toyotini želji, da aurisa ne bi povezovali s corollo, pa njegova zunanja podoba ne prinaša revolucionarnih sprememb, ki bi lahko popolnoma zabrisale vezi z njeno predhodnico.

Nov design, novi materiali?

Bolj revolucionarna je aurisova notranjost, kjer oblikovno izstopa zlasti njegova armaturna plošča. Nekaj posebnega je gotovo valovita sredinska konzola, ki gosti prestavno ročico in ki po našem mnenju, razen estetskega učinka, ne prinaša nobene praktične prednosti. Če nas je zmotil težko dostopni odprti odlagalni prostor pod njo, pa moramo pohvaliti dodaten zaprti predal, ki se nahaja nad klasičnim zaprtim odložiščem pred sovoznikovim sedežem. Vse prej kot klasična sta tudi merilnika hitrosti in vrtljajev motorja, ki vsak zase gostita prikazovalnik potovalnega računalnika ter prikazovalnik količine goriva. Čeprav je bil prvi vtis ob stiku z avtomobilom kar dober, pa se je ob daljšem druženju z njim pokazalo, da vsi materiali, iz katerih je izdelana notranjost, le niso tako kakovostni kot izgledajo na prvi pogled. To velja zlasti za spodnji del sredinske konzole, ki je izdelana iz trde, cenene plastike, ki lahko pri daljši uporabi postane izvor neprijetnih čričkov.

Kljub visokem osnovnem položaju sedenja, se voznik, zahvaljujoč dobri nastavljivosti sedeža in volanskega obroča, zlahka udobno namesti. V aurisu se dobro godi tudi potnikom na zadnjih sedežih, ki imajo dovolj prostora za glave in zaradi odsotnosti sredinskega talnega kanala tudi več prostora za noge. Tu gre pohvaliti tudi po naklonu nastavljiv in po tretjinah deljiv naslon zadnje klopi, ki z enostavnim zlaganjem omogoča povečanje prtljažnega prostora. Le-ta v osnovni postavitvi meri 354, s popolnoma zloženo zadnjo klopjo pa 1.335 litrov.

Dober bencinar z menjalnikom, ki ne prepričaBencinski štirivaljnik z 1,6-litra prostornine razvije kar 91 kilovatov (124 KM), a konjiči so povsem podrejeni volji robotiziranega menjalnika MultiMode. Le-ta pa ne deluje vedno tako, kot bi si zamislili in od voznika zahteva kar nekaj privajanja. Čeprav menjalnik ob bolj odločnem pritisku na plin dovoli motorju do visokih vrtljajev, pa bolj logično in predvidljivo deluje pri umirjeni vožnji. Za tiste, ki imajo radi bolj dinamično vožnjo, je na voljo dinamični način delovanja menjalnika “S”, ki se vključi s stikalom na sredinski konzoli. Za popoln nadzor pa multimode ponuja tudi ročno izbiranje prestav z visoko postavljeno prestavno ročico, ali s še bolj priročnima obvolanskima ročicama. Na testu je auris porabil od 7,8 do 9,5 litra neosvinčenega bencina, testno povprečje pa je znašalo 8,4 litra na 100 prevoženih kilometrov, kar se nam za avtomobil z bencinskim motorjem zdi normalno in povsem sprejemljivo.

Rojen za udobno, a primeren tudi za dinamično vožnjo Med stvari, ki so nas pri aurisu navdušile, spadajo gotovo njegove vozne lastnosti. Njegovo podvozje je trdo in v zavojih deluje zanesljivo tudi pri hitrejši vožnji. Všeč nam je bil tudi natančen in neposreden volanski mehanizem. Kljub temu pa auris ostaja udoben družinski avtomobil za vse priložnosti, ki omogoča različne sloge vožnje. Najbolje se je odrezal na odprti cesti, kjer je pokazal, da brez težav preklopi iz umirjene na dinamično vožnjo in obratno. Manj so nas navdušile njegove zavore, ki so premalo servo ojačane, zaradi česar je treba za izdatnejše ustavljanje avta močneje pritiskati na stopalko zavore.
Brez pripomb pri opremi

Oprema Sol zagotavlja aurisu visoko stopnjo varnosti in udobja. Poleg čelnih in stranskih varnostnih blazin ima vgrajeni varnostni zavesi za sprednjo in zadnjo vrsto sedežev ter varnostno blazino za voznikova kolena. Za aktivno varnost skrbijo zavore opremljene z dodatkom ABS in elektronskim nadzorom delitve zavorne sile EBD, sistem za nadzor stabilnosti VSC (Vehicle Stability Control) ter sistem za nadzor zdrsa pogonskih koles TRC (Traction Control). Udobju potnikov sta namenjena samodejna dvopodročna klimatska naprava in radio s CD-predvajalnikom, ki zna predvajati tudi glasbo v zapisu MP3, vozniku pa lajšajo življenje tempomat, samozatemnitveno notranje ogledalo in brisalniki s tipalom za dež. Aurisove uporabnike zelo hitro razvadi zlasti pametni sistem zaznave bližine ključa, ki omogoča samodejno odklepanje in zagon avtomobila z gumbom na armaturni plošči. K opremi Sol serijsko spadajo tudi elegantna 16-palčna platišča iz lahke litine, tipala za pomoč pri parkiranju zadaj ter alarmna naprava pa so na voljo proti doplačilu v paketu Urban.

Za konec

Pri aurisu nismo odkrili večjih napak, nismo pa odkrili niti posebnih vrlin, ki bi ga posebej ločile od množice konkurentov v njegovem razredu. Ponuja vse, kar ciljna publika pričakuje od avtomobila nižjega srednjega razreda, to pa so udobje, uporabnost in zanesljivost, ostalo pa je že stvar okusa. Tisti, ki jim bo avto všeč, z nakupom ne bodo zgrešili, tistim, ki nimajo izkušenj z robotiziranimi menjalniki pa pred končno odločitvijo svetujemo testno vožnjo.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dober motor, neprepričljiv menjalnik.
    7
  • Notranjost
    Izvirna oblika, a bolj ceneni materiali kot bi pričakovali.
    7
  • Opremljenost
    Oprema Sol vključuje tudi nekaj nadstandardnih dodatkov.
    9
  • Vozne lastnosti
    Všeč nam je, ker združuje udobje in dinamiko.
    8
  • Gospodarnost
    Ob normalni vožnji je poraba primerna.
    7
  • Zmogljivost
    Zadovoljive zmogljivosti, ki bi z ročnim menjalnikom prišle še bolj do izraza.
    8
  • Sklep
    Korekten družinski avtomobil brez posebnih presenečenj.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 18.610
cena testnega vozila (€) 19.990
dolžina × širina × višina (mm) 4.220 1.760 1.515
dovoljena masa vozila (kg) 1.760
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 10,2
masa praznega vozila (kg) 1.305
medosna razdalja (mm) 2.600
menjalnik/pogon 5-stopenjski robotizirani/spredaj
največja hitrost (km/h) 190
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 91 (124) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 157 pri 5.200
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,4
pnevmatike 205/55 R 16, 6J×16
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,8/9,5/8,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,5/5,9/6,9
pospešek 0-100 km/h (s) 12,1
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 354 ali 761
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 80,5 78,5
zavore spredaj/zadaj kolutne ( hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Honda Civic Type R Plus
Citroën Jumpy Bus 2,0 HDi Business