Ženeva

Športni zvezdniki Ženeve

Športni modeli za obiskovalce predstavljajo posebno, morda najbolj privlačno plat avtomobilskih salonov.

Alpine A110

Alpine A110
Alpine A110

Alpine, podznamka Renaulta, je naposled le uradno predstavila svoj prvi novodobni model A110 Berlinette. Športni avto s sredinsko postavljenim motorjem se bo zoperstavil uspešnima tekmecema, Porscheju Cayman in Alfi Romeo 4C.

Celotna zasnova iz aluminija je privijačena in zakovičena, le tako so dosegli maksimalno togost karoserije, a ohranili čim nižjo skupno maso. A110 tehta le 1.080 kilogramov, skupaj s prisilno polnjenim 1,8-litrskim bencinskim agregatom s 188 kilovati moči in 320 njutnmetri navora. Zaradi odličnega razmerja med maso in močjo potrebuje do stotice le 4,5 sekunde.

Motor je sparjen s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom DCT z mokro sklopko proizvajalca Getrag, vozniku pa so na voljo trije vozni programi – Normal, Sport in Track. Med pomembne lastnosti lahko uvrstimo še aluminijaste zavorne čeljusti proizvajalca Brembo, 18-palčna kovana aluminijasta platišča proizvajalca Fuchs in školjkasta sedeža Sabelt z maso 13,1 kilograma.

Izdelali bodo le 1.955 primerkov, vendar je različica z volanom na levi strani praktično razprodana.

Ferrari 812 Superfast

V 812 Superfast je Ferrari namestil 6,5-litrski atmosferski dvanajstvaljni agregat, ki ima 200 cmvečjo delovno prostornino od modelov F12 in LaFerrari. Ogromen agregatFerrari 812 Superfast doseže 588  kilovatov moči pri 8.500 vrtljajih in 718 njutnmetrov navora pri 7.000 vrtljajih. Z njim sodeluje izboljšan 7-stopenjski dvosklopkovni samodejni menjalnik, ki naj bi bil najhitrejši do sedaj ter pripomore k brezhibnemu pospeševanju.

Za pospeševanje od 0-100 km/h potrebuje 2,9 sekund in doseže maksimalno hitrost 340 km/h, kar je enako kot pri šibkejšem, vendar bistveno lažjem modelu F12tdf. Prvič so pri Ferrariju v svoj model namestili električni servo ojačevalnik, ki sodeluje z že poznanim sistemom Slide Slip Control. Za boljše vozne lastnosti je tukaj še Virtual Short Wheelbase, prenovljeni sistem omogoča štirikolesno krmiljenje ter pripomore k lažjemu manevriranju.

Ferrari 812 Superfast se v zgodovino ne bo zapisal le kot najmočnejši velikoserijski Ferrari, temveč bi lahko bil to zadnji Ferrari z nameščenim atmosferskim dvanajstvaljnim agregatom. Ja, era dvanajstvaljnega podivjanega konjička se počasi približuje koncu, zato bodo ljubitelji športnih avtomobilov iz Maranella nedvomno razgrabili novega člana družine.

Honda Civic Type-R

Honda Civic Type-RDolgo časa smo jo čakali, deseto generacijo Civica Type-R. Novega člana v razredu vročih kombilimuzin poganja prisilno polnjen štirivaljni bencinski agregat, ki proizvede 235 kilovatov moči in 400 njutnmetrov navora.

Kljub temu, da smo pričakovali večji prirastek moči, naj bi Civic Type-R pridobil na ostalih ključnih področjih. Za 38 odstotkov so povečali togost karoserije in bistveno izboljšali vzmetenje za popolne športne užitke. Za prenos moči skrbi 6-stopenjski ročni menjalnik s kratkimi hodi ročice, dodatno pa so programirali nov vozniški program, ki prilagodi aktivno vzmetenje, odzivnost volanskega obroča in stopalke za plin.

Lamborghini Huracan Performante

Najmočnejši Huracan v zgodovini podjetja je – zahvaljujoč 5,2-litrskemu atmosferskemu desetvaljnemu agregatu s 470Lamborghini Huracan Performante kilovati moči in 600 njutnmetri navora – postal eden najbolj zaželjenih italijanskih bikov. Performante potrebuje do stotice vsega 2,9 sekund in doseže 200 km/h v 8,9 sekundah. Do teh številk niso prišli le z izboljšavami na zračnem filtru, ventilih iz titana in optimiziranem pretoku v izpušnem sistemu, temveč tudi zaradi 40 kilogramov manjše mase.

Inženirji so prenovili še 7-stopenjski dvosklopkovni samodejni menjalnik, izboljšali vzmetenje in ponovno umerili elektromehanski volanski mehanizem. Največja novost pa je prihod tehnologije kovanega kompozita ogljikovih vlaken. V primerjavi z običajnimi ogljikovimi vlakni naj bi bil kovani kompozit bistveno boljši, saj prinaša izboljšano trdnost v vseh smereh in bistveno krajši čas proizvodnje. Za dosego teh lastnosti pri kovanem kompozitu ne uporabljajo tkanja z vlakni, ampak prosta vlakna in mešanico smole, ki ju spojijo pod velikim pritiskom v ogrevani stiskalnici. Novi material je primeren za oblikovanje v različne kompleksne geometrijske oblike, poleg tega, da so kosi izdelani iz enega celega dela, pa lahko izdelajo drugačno debelino na različnih delih, izvrtajo luknje in prilagajajo ukrivljenost.

Material prihodnosti so pri modelu Huracan Performante uporabili na votlem prednjem in zadnjem usmerjevalniku zraka, pokrovu motorja, zadnjem odbijaču, difuzorju, zračnikih in aktivnih krilcih, dodatno pa so  ga uporabili še v potniški kabini. Cena? 195.040 evrov brez davka in marž prodajalcev.

McLaren 720S Super Series

McLaren 720SBritanski proizvajalec športnih vozil je pripravil eno večjih presenečenj med superšportnimi vozili. 720S Super Series je prvi predstavnik nove družine modelov in avtomobil, ki je zmožen zamenjati slavni P1.

Zgrajen je na samonosni karoseriji iz ogljikovih vlaken, za sedežema pa je nameščen štirilitrski osemvaljni agregat twinturbo, ki poganja zadnji kolesni par. Agregat ima večjo prostornino kot predhodni 650S, nameščena novejša turbo puhala in lažje notranje komponente. Zamenjali so kar 41 odstotkov sestavnih delov, zato ima 530 kilovatov moči in 770 njutnmetrov navora. Zaradi uporabe lahkih kompozitnih materialov se je kazalec na tehtnici ustavil na 1.270 kilogramih

Pagani Huayra Roadster

Pagani Huayra Roadster je s čudovitim videzom omamil obiskovalce. A brezstrešni superšportink ni le lep, temveč Pagani Huayra Roadsterizredno hiter in napreden. Rezultat trdega dela inženirjev je 80 kilogramov oziroma 6 odstotkov manjša masa (1.280 kilogramov) v primerjavi z običajno različico ter povečana togost karoserije. Za rezultat je v veliki meri zaslužna uporaba novih kompozitnih materialov.

Kot se za novinca spodobi, so vanj namestili izboljšani šestlitrski dvanajstvaljnik Mercedes-AMG M158 s 569 kilovati moči in 1.000 njutnmetri navora. Agregat je povezan s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom, ki so ga za Italijane razvili pri podjetju Xtrac in smo ga lahko videli že v različici Huayra BC. Pozabili niso niti na vzmetenje iz lahkega aluminija z imeno HiForg, ki je zasnovano posebej za model Roadster. Zaradi novih materialov so v primerjavi s kupejem prihranili 25 odsotkov mase.

Za ustavljanje skrbijo šestbatne čeljusti Brembo in karbonsko-keramični zavorni diski dimenzij 380×34 spredaj ter štiribatne čeljusti in zavorni diski 380×34 milimetrov zadaj. Pagani je združil moči s Pirellijem, za brezstrešno Huayro, ki ima na bočnici vtisnjeno HP po ustanovitelju podjetja, so razvili posebno pnevmatiko . Za piko na i so izboljšali delovanje sistema ESP ter vozniku namenili pet voznih profilov – Wet, Comfort, Sport, Race in ESC Off.

RUF CTR

RUF CTRNa fotografiji ni Porsche 911 iz devedesetih let prejšnjega stoletja, temveč gledate najnovejši športni model RUF CTR. Porschejev predelovalec je prvič izdelal lastno karoserijo, vendar kljub enaki obliki pod seboj nima vgrajenih sestavnih delov iz originalnega 911.

Osnovo tvori samonosna karoserija iz ogljikovih vlaken, ki je prvič nameščena v kombinaciji z motorjem, postavljenim daleč za zadnjo osjo. Navdih so pri proizvajalcu našli pri prvotnem modelu Yellow Bird iz leta 1987, v novodobno reinkarnacijo pa namestili 3,6-litrski twinturbo šestvaljni agregat s 522 kilovati moči in 880 njutnmetri navora. Moč se prenaša preko 6-stopenjskega ročnega menjalnika in diferenciala z omejenim zdrsom na zadnji kolesni par.

Maso so uspešno znižali na 1.200 kilogramov, rumena strela pa do stotice potrebuje 3,5 sekunde. Izdelali bodo le 30 primerkov.

Scuderia Cameron Glickenhaus SCG003S

Scuderia Cameron Glickenhaus je predstavila svoj prvi serijski model SCG003S, ki naj bi po predvidevanjih krog na slovitem dirkališču Nurburgring prevozil v 6 minutah Scuderia Cameron Glickenhaus SCG003Sin 30 sekundah, kar je neverjetnih 27 sekund hitreje, kot je to storil dosedanji rekorder Porsche 918 Spyder. S tem bi bili samo za 20 sekund oddaljeni od absolutnega rekorda, ki ga je leta 1983 postavil Stefan Bellof.

SCG003S naj bi bil po zagotovilih proizvajalca najhitrejši cestno legalni avtomobil z več kot 700 kilogrami ustvarjenega podtlaka v zavojih. Vse serijske primerke bodo ročno izdelali v Italiji pri Manifattura Automobili Torino, vanj pa bodo vgradili 4,4-litrski twinturbo osemvaljni agregat s 596 kilovati molči in 850 njutnmetri navora. Sedemstopenjski sekvenčni menjalnik poskrbi, da doseže maksimalno hitrost 350 km/h ter se do stotice izstreli v manj kot treh sekundah.

Zenvo TS1 GT

V desetih letih je Zenvo izdelal natančno 11 avtomobilov. Morda se sliši malo, vendar je vsak ST1 stal 1,8 milijona dolarjev in je imel 745 kilovatov moči. V počastitev desetletnice podjetja so razkrili še ekskluzivni model TS1 GT.

Zenvo TS1Obarvali so ga v posebno barvo Fjorde Blue, mu nadeli 20-palčna kovana platišča in povečali moč na 867 kilovatov ter 1.100 njutnmetrov navora. Vso moč so pridobili iz 5,8-litrskega osemvaljnika z dvema, ja, prav ste prebrali, dvema kompresorjema.

TS1 je opremljen s 7-stopenjskim dirkalnim sekvenčnim menjalnikom in delno zaporo diferenciala Torsen. Za pospeševanje od 0 do 100 km/h potrebuje 2,8 sekunde in ima elektronsko omejeno končno hitrost na 375 km/h.

Avtomobilizem.com (Foto: Avtomobilizem.com, proizvajalci.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Ženeva 2017 v objektivu
Zapeljivke ob bleščeči pločevini