Testno območje AstaZero je mesto v malem in replicira vsakdanje življenjske situacije, zato lahko Volvo realistično ter natančno preučuje varnostne sisteme. V nekaterih testih lahko za volanom sodeluje tudi robot. AstaZero predstavlja ključen dodatek k razvoju varnostih rešitev naslednje generacije.
AstaZero je po trditvah Volva prvi poligon na svetu, namenjen izključno varnostnim testiranjem. V Švedskem mestu Borås na 200 hektarih površine lahko vidimo mestno središče, regionalke, avtocesto ter druge, za testiranja posebej prirejene ceste in objekte. Volvo že od leta 1960 preučuje in analizira prometne nesreče, zato so prepričani, da lahko z dobrim varnostnim sistemom preprečijo prometno nesrečo. Varnostni sistem naj bi pomagal vozniku in odreagiral, še preden to stori sam, s tem pa aktivno pripomogel k preprečevanju nesreč. Med najbolj pomembnimi sistemi sta ta hip asistenca pri menjavi pasu in pomoč pri zaviranju v sili.
Testni center se pohvali s šestimi kilometri običajnih cest, na katerih so križišča, semaforji in avtobusna postajališča. Zgradili so tudi majhno mesto, kjer lahko povsem realno testirajo različne scenarije z udeležbo kolesarjev in pešcev. Na dvopasovnici pa poustvarijo situacije in testirajo varnostne sisteme, ki delujejo pri višjih hitrostih. Vsa testna vozila so medsebojno brezžično povezana in sporočajo svoje stanje tako drug drugemu kot tudi okolici.
Peter Kronberg, vodja varnosti pri Volvu je dejal: ”Volvo Group je vodilni dobavitelj varnostnih rešitev za težka vozila in AstaZero nam omogoča unikatno prednost v nadaljnjem razvoju varnostnih sistemov prihodnosti. S pomočjo sofisticirane opreme v testnem centru in naprednimi testnimi okolji bomo postali še boljši v ublaževanju posledic nesreč v realnih življenjskih razmerah.” Za konec je še dodal: ”Sodelovanje med industrijo, javnim sektorjem in akademiki postaja vedno bolj pomembno za Švedsko. Probleme današnje družbe bomo rešili z združevanjem naših resursov.”
Poleg številnih dosežkov se AstaZero uspešno usmerja tudi k varovanju narave. Na ozemlju, kjer je postavljen center, živijo prav posebne žabe, ki se kar dvakrat letno med poletjem in zimo selijo na drugo področje. Kljub temu, da tam dnevno potekajo testiranja, so pri izgradnji upoštevali ter omogočili varno in nemoteno migracijo žab. Švedski tehnično-raziskovalni inštitut in Fakulteta za tehnologijo Chalmers sta kot lastnici ponosni na skupno sodelovanje z Volvom, kjer pravijo, da so v projektu udeleženi kot partner.
Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops, The Financial. Foto: Volvo.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen