Novice

Zanimivo: kako je z deklarirano porabo znamk Hyundai in Kia?

V preteklih tednih so predvsem ameriške medije napolnile novice o tožbah zaradi zavajajočih podatkov o porabi goriva, ki sta jih navajala družbi Hyundai Motor America in Kia Motors America, obe v lasti Hyundai Motor Group.

“Črni” petek 2. novembra 2012 je prinesel izjavo obeh povezanih proizvajalcev, da je zaradi napake v postopku testiranja prišlo do zmotne navedbe normirane porabe okvirno 900.000 vozil, prodanih v ZDA v preteklih dveh letih. Obenem so objavili, da bodo v posebni kampanji vsem lastnikom subvencionirali stroške goriva za nastalo razliko, povečano za 15 %, kar naj bi zadoščalo tudi za neprijetnosti.

Izjava Hyundaija ter Kie je sledila rezultatom preiskave okoljevarstvene agencije EPA, ki je v rutinskih kontinuiranih revizijah proizvajalcev avtomobilov preverjala razlike med navedenimi in dejanskimi porabami, pri čemer so bili tudi obveščeni o pritožbah na račun večjih odstopanj v porabi pri modelu Hyundai Elantra. Po njihovem mnenju je do razlik v navedeni in dejanski normirani porabi pri proizvajalcih Kia in Hyundai prišlo zaradi internih napak pri izvedbi testov, velikost napak pa znaša od 1 do 6 milj na galono.* Po novem bo doseg kombinirane flote vozil Kia in Hyundai na ameriškem trgu znižan s 27 na 26 milj na galono.

Glede na to, da Kia in Hyundai gradita podobo znamke tudi z doseganjem izjemno nizke porabe, smo za stališče o posledicah in morebitnem vplivu objavljenih odstopanj za slovenske kupce modelov povprašali odgovorne osebe v podjetju KMAG, slovenskem zastopniku znamke Kia, ter prejeli spodnjo izjavo, ki vam jo v celoti posredujemo.

“V ZDA je bilo v zadnjih nekaj dneh objavljenih nekaj člankov o tem, da sta Hyundai in Kia v ZDA zavajala stranke z deklarirano porabo goriva za nekatere svoje modele proizvedene v obdobju od leta 2010 do 2012. Ker tudi pri nas zaznavamo interes medijev in strank po pojasnilu, smo dolžni pojasniti kako sistem določanja povprečne porabe sploh deluje.

V ZDA se poraba goriva ocenjuje po načelu samoocenjevanja, kar pomeni, da poteka v lastnih laboratorijih samih proizvajalcev. To pomeni, da vsi avtomobilski proizvajalci preizkušajo prototipe svojih vozil in merijo porabo goriva brez prisotnosti vladnih uradnikov. Pridobljene podatke nato posredujejo tamkajšnjemu vladnem uradu za varstvo okolja (EPA – Environmental Protection agency), ki z izdajo potrdila o skladnosti (COC – Certificates of Conformity) odobrava posredovane podatke. EPA izvaja preizkuse le na določenem odstotku vozil in le za izvenmestni način vožnje.

V Evropi podatki o povprečni porabi ne temeljijo na samoocenjevanju, temveč na postopku merjenja kombiniranega cikla porabe goriva (EU Combined Cycle Procedure), ki ga Evropska komisija po enotnih kriterijih predpisuje za vse proizvajalce. Potrdilo o enotni evropski homologaciji tipa vozila pa izdajajo pooblaščene organizacije (TAA – Type Approval Authority), ki delujejo na nivoju EU, uradniki Evropske komisije pa so ob vsakem merjenju vedno tudi fizično prisotni.

Če gre za vozila, ki izpolnjujejo emisijska standarda Euro-5 / Euro-6, morajo le-ta izpolnjevati zakonodajo EU 715/2007, ki zadeva tako emisije kot tudi porabo goriva.

Omenjeno neujemanje deklariranih podatkov o porabi goriva velja le za podatke namenjene ameriškemu trgu in nima nikakršnega vpliva na katerikoli trg izven ZDA, saj – kot smo že zgoraj pojasnili – način merjenja povprečne porabe v Evropi deluje povsem drugače in ga izvajajo pooblaščene organizacije.

Še enkrat poudarjam, da omenjeno merjenje porabe goriva nima nikakršnega vpliva na porabo goriva vozil Kia v Evropi in Sloveniji.”

Avtomobilizem.com

(vir: Hyundai Motor America, Kia Motors America,The New York Times)

* Amerika za navajanje porabe uporablja doseg, torej število prevoženih milj (1 milja = 1,61 km) z eno galono goriva (U.S galona = 3,79 litra).

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Zanimivo: kako je z deklarirano porabo znamk Hyundai in Kia?"


Gosic
12 leta 5 meseci nazaj

..nekako se mi sliši podobna zgodba, kot jo je imela Toyota.

Veronika.borghesi
12 leta 5 meseci nazaj

Jenkiji so pa res modeli, le kako je mogoče, da tako razvita in moderna nacija nima dovolj sredstev ali moči, da bi standardizirala meritev porabe goriva na takšen način, da bi jo izvajali uradniki ne pa tovarne. Odgovor je jasen, ker slednje ne odgovarja predvsem gospodom iz Detroita, ki se pri merjenju porabe verjetno še trikrat bolj motijo. Po mojem gre zopet bolj za gonijo ameriške avtomobilske industrije proti Korejčkom, ki jim z novejšimi in lepšimi modeli, daljšimi garancijami in zavidanja vredno prodajo kvarijo ameriško zasanjanost. Komu pa ne bi šlo na jetra, da nekdo iz tretjega sveta šari po tvojem domačem peskovniku.

Marek_
12 leta 5 meseci nazaj

Ta “napaka” jih bo še dosti stala. Če ne drugo so se vsaj do lastnikov korektno odzvali po razsodbi, ampak ameriški kupec se ne da tako zlahka, številčne množice lastnikov že zahtevajo vrnitev kupnine.

 
301 Potovanje: Več kot 10.000 kilometrov dolga pustolovščina
Z Michelinovo nagradno igro do novih pnevmatik