Reportaže

Miran Ališič: intervju

Značilen raskav glas in nenaden preskok iz ležernega komentiranja v dramo sta z leti postala Miranov zaščitni znak. Praznine med dolgočasno dirko zapolni z rumenim tiskom, med dogajanjem mu uide kakšen kiks. Stvar, ki je povzročila že mnogo polemik in nastanek kar nekaj spletnih strani, a se ne pusti motiti. Vsekakor pa je v vseh teh letih komentiranja nabral ogromno znanja ter poznanstev in tako smo ga prosili za odgovore na vprašanja naših uporabnikov.

YOC: Glede na napovedane “elektro-hibridne …” verzije dirkalnikov predvidevam vse večji pritisk tako imenovanih “ekologov” na F1. Verjamem, da se večina strinja, da mora prava formula ostati bencinsko gnana in da bi elektromotorji uničili ta čar in duh, ki nam ga pričarajo bencinski hlapi, pa četudi prek TV zaslonov. Ali je Bernie (in njegovi morebitni nasledniki) dovolj močan, da bo blokiral tovrstne napade zelenih v prihodnosti?

Mislim, da so, kot mnogi v avtomobilski industriji, pretiravali z elektriko in alternativno energijo. Vsekakor je vključevanje alternativnih pogonov zanimivo za posamezna dele dirkanja (KERS), nikakor pa ne za popoln prehod na alternativne vire energije. Motošport bo še dolgo ostal gnan z bencinskimi motorji.

a_sist: Ste razmišljali o sodelovanju v komentatorski kabini z g. Miheličem?

Nisem, ker sta najina sloga popolnoma različna, in je Niko Mihelič sam dejal, da ga takšno delo na ta način ne bi več zanimalo. Mislim, da tudi ne bi bil pripravljen potovati na vse dirke.

R 26, DragonForce: Če bi nasledili Bernieja, kaj bi bila prva stvar, ki bi jo spremenil v karavani, da bi F1 postala bolj vznemirljiva?

Bernie nima naslednika, zato je to vprašanje brezpredmetno. Morda pa bi se zavzemal za to, da bi bilo v dirkalnikih več mehanike in manj elektronike. A Bernie skrbi predvsem za komercialne, ne pa za tehnične in športne pravice, to je delo zveze FIA.

R 26: Je bila F1 bolj zanimiva v časih Senne, Mansella in ostalih ter zakaj?

To je romantična nostalgija. Mislim, da je bila morda nekoliko bolj zanimiva v zakulisju, saj so imeli fantje dolge jezike, dirkanje pa je verjetno zdaj bolj izenačeno in zanimivo.

BraaZ: Kaj je najbolj smešna “prigoda”, ki se vam se zgodila med komentiranjem dirke?

Prva dirka, ki sem jo prenašal za TV – bilo je marca 1996 v Melbournu, prej sem delal za radio, časopise in revije – ko sem uro pred začetkom dirke ostal popolnoma brez glasu. Morda je bilo krivo vznemirjenje, trema, napor, kaj vem? A moral sem do fizioterapevta ekipe Prost, ki mi je naredil napitek, čez pol ure še enega, rekel, naj po tem začnem govoriti, in med prenosom ves čas govorim. Ko bom za dlje časa nehal govoriti, bom potem en dan ali dva brez glasu. In točno tako je bilo. Prenos je bil rešen, jaz pa sem bil dva dni potem brez glasu.

BraaZ: Vam je ljubši sedanji način kvalifikacij ali ste pristaš “starega” načina kvalifikacij?

Všeč mi je bil sistem prvih kvalifikacij v petek in drugih v soboto, potem mi nekaj vmesnih sistemov ni bilo všeč. Ta zadnji sistem pa je zelo domišljen in tudi zanimiv.

BraaZ: S katerim izmed dirkačev najlažje komunicirate oz. kateri dirkač je najbolj odprt za vprašanja?

Večina jih je profesionalcev, nekateri pa so bolj prijetni pri delu z novinarji od drugih. Mark Webber je zelo prijeten sogovornik, Kimi Raikkonen sodi med bolj neprijetne.

BraaZ: Koliko časa se navadno pripravljate z raznimi prispevki pred dirko?

Pripravljam se ves čas med dirkami, tudi pozimi berem, se izobražujem … A intenzivno se pripravljam od četrtka do nedelje, ko je dirka, na prizorišču, vsak dan po več ur. Od dve do štiri ure vsak dan, vmes pa pripravljam še prispevke, reportaže, komentarje …

BraaZ: Se vam zdi, da bi Slovenija lahko kdaj imela tudi lastnega dirkača v F1? Ali se Vam zdi, da bi lahko Slovenija več storila za razvoj raznih dirkaških športov?

Sistemskega odnosa do motošporta v Sloveniji žal ni, lahko bi se našel kak posameznik, kot so Kostelići na Hrvaškem v smučanju, Slovenija pa bi morala imeti vsekakor drugačen odnos do motošporta. Najprej bi potrebovali moderno dirkališče.

BraaZ: V katerem moštvu imajo “največje” zabave po dirkah?

Zabav je zelo malo, vsaj ekipnih, pri Red Bullu se znajo dobro zabavati, to so dobro počeli pri Benettonu oziroma Renaultu.

BraaZ: Kako vaša družina sprejema dejstvo, da ste med letom večino časa od doma?

Ker imam le starše ( ko gre za družino), so na to navajeni. V šali rečem, da je moja družina kar formula 1.

error 90: Kaj delate ko se ne pripravljate na komentiranje? Kaj delate pred dirko, kaj po dirki?

Dela je vedno dovolj, ko sem na dirki, od četrtka do ponedeljka, ves čas delam in se pripravljam v zvezi z dirko, v ostalem času pa imam še drugačne novinarske in svoje poslovne opravke, saj se s svojimi podjetji ukvarjam še z založništvom, PR-om in trženjem.

R26: Ste se že preizkusili v dirkalniku F1?

Sem, z Renaultom pred približno šestimi leti, a je bilo precej klavrno. S stališča dirkača seveda, vozil sem se zelo počasi.

error 90: Kako drugi komentatorji gledajo na vas kot Slovenca in kako v splošem gledajo vozniki in moštva na Slovenijo? Sploh vedo kje to je?

Ko smo začeli, jih večina ni vedela, zdaj pa, tudi po naši zaslugi, vedo to bolje.

error 90: Kako dolgo boste še komentirali dirke F1 in ali bi poskusili komentirati še kakšen drug šport. Na primer namizni tenis ?

Pred formulo 1 sem na RTV SLO že komentiral tudi alpsko smučanje, resda zelo kratek čas. Morda se zdaj, ko spet sodelujem z RTVSLO, vrne tudi še kaj takšnega?

error 90: Ste morda dobili od kakšnega dirkača darilo, ki vam je še posebej pri srcu?

Michael Schumacher se mi je ob svojem prvem slovesu iz formule 1 leta 2006 v Braziliji podpisal na akreditacijo z napisom; “Miro (tako me kliče večina, ker jim je čudno ime Miran, hehe), hvala lepa, Michael Schumacher.

Adis: Vaše najljubše dirkališče in zakaj?

Ni najljubšega. So pa po svoje zanimive steze v Suzuki, Spaju, Monzi, Monte Carlu, Montrealu … Vzdušje pa je vedno najboljše v Melbournu.

Adis: Kdaj Vam je F1 prirasla k srcu in zakaj?

Od rane mladosti, od desetega leta dalje. Verjetno zaradi nevarnosti, hitrosti, avtomobilov, in vsega, kar sodi zraven.

Adis: Kaj menite na “young boyse”, ki so vstopili v F1 svet in ga pokorili ( naprimer: S. Vettel ipd.)?

Young boysi postajajo old boysi in potem odidejo, in pridejo drugi young boysi. To je bilo vedno tako.

Adis: Menite, da lahko finančna kriza omeji delovanje F1?

Finančna kriza je že omejila proračune ekip in varčevanje se bo še nadaljevalo. Samo tako lahko moštva preživijo.

Adis: Kaj menite na špekulacije, da bosta Ferrari in Red Bull v skupni navezi odkupila pravice F1?

Obe ekipi sta že rekli, da ju to ne zanima. Ostalo bo povedal čas.

Vprašanja so prispevali: YOC, a_sist, R 26, DragonForce, BraaZ, error 90 in Adis

Fotografija: Mediaspeed

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Miran Ališič: intervju"


DragonForce
12 leta 10 dni nazaj

Zelo všečno, tako s strani Mirana za odgovore in avtomobilizma.com, da ste izvedli tako stvar. Upam da bo še kaj podobnega v bližnji prihodnosti 🙂

INFINITI
12 leta 10 dni nazaj

Dobra vprašanja in odgovori; vso srečo še naprej Miran!

YOC
12 leta 11 dni nazaj

“Miro”, hvala 😉
K`r tko naprej!

YOC

BoneS
12 leta 11 dni nazaj

Zelo dobri odgovori, moram priznat

 
Porsche 911 Carrera na slovenskih cestah
K’r na plin