Voiture à vivre
Pri francoskem proizvajalcu so s sloganom Vozilo življenja v preteklosti označevali modele, ki so bili še posebej vsestranski in s tem primerni za družinsko rabo v vseh okoliščinah. Takšen je bil Renault 16, ki je že davnega leta 1965 ob prihodu na trg uvedel karoserijo s petimi vrati na zadku, pa tudi enoprostorski čudeža Espace iz osemdesetih letih in kompaktni Scenic iz devetdesetih let preteklega stoletja.
Takšen naj bi bil tudi novi Symbioz, pri katerem lahko uporabniki prilagajajo notranjo razporeditev trenutnim potrebam, hkrati pa je po zunanjih merah dovolj kompakten in okreten za mestne vožnje ter podprt z najsodobnejšimi vozniškimi pomagali. Symbioz je poleg tega predstavnik novega oblikovalskega pristopa znamke Renault, ki smo ga prvič spoznali z modeloma Scenic E-Tech electric in Captur.
Sprednji del z markantno masko, velikim emblemom in prepoznavnim svetlobnim podpisom dodobra povzema pristop, ki so ga ubrali pri obeh omenjenih modelih. Zadek je nekoliko drugačen, dimenzijsko ga zaznamuje daljši zadnji previs, optično pa poudarjena širina na račun namestitve luči in pokončnih vrat prtljažnika. Pogled s strani razkriva relativno velika platišča dimenzij 18 in 19 palcev. V barvni paleti Symbioza je sedem opcij, med katerimi je nova modra Mercury.
Nekje vmes
Symbioz je zasnovan na podaljšani različici platforme CMF-B, s katero pri proizvajalcu pokrivajo tako razred B (Clio in Captur) kot tudi C (Megane Conquest). Dimenzijsko se s skupno dolžino 4.413 mm in medosno razdaljo 2.638 mm uvršča med modela Captur (4.227 mm) in Austral (4.510 mm). V širino s preklopljenima zunanjima ogledaloma meri 1.797 mm, v višino pa 1.575 mm. V zadek sprejme ob osnovni postavitvi sedežev do 624 litrov, če je za 160 mm vzdolžno pomična zadnja klop primaknjena k prednjima sedežema. Če je potrebno več prostora nameniti zadnjim potnikom, se s pomikom klopi nazaj prostornina zmanjša na 492 litrov; v primeru zloženih naslonov zadnje klopi prtljažni prostor sprejme do 1.582 litrov. Da je dostop do njega lažji, poskrbi opcijski električni pomik vrat s prostoročnim upravljanjem.
Symbioz bo imel v naboru dodatkov tudi stekleno panoramsko streho Solarbay z nastavljivo prosojnostjo na račun tehnologije v polimeru razpršenih tekočih kristalov (PDLC – Polymer Dispersed Liquid Crystal). Ta odpravlja potrebo po dodatnem senčilu, kar pozitivno vpliva tudi na preostanek prostora nad glavami potnikov (+30 mm). V njeni uporabi so na voljo štirje položaji: povsem prozorno steklo, povsem zamračeno steklo, zamračitev stekla samo na prednjem delu ali samo na zadnjem delu.
Znano okolje
Notranjost povzema deljeno dvobarvno zasnovo armaturne plošče prenovljenega Capturja, ki jo dodatno poudari nabor materialov. Tudi Symbioz bo na voljo v treh opremskih paketih, ki jih odraža nabor različnih oblazinjenj – Techno s trpežno debelo tkanino z diskretno izvezenim zaščitnim znakom in kontrastnimi rumenimi oblikovnimi dodatki, Esprit Alpine s kombinacijo reliefnega umetnega usnja in športno-tehnološke tkanine (ta poleg sedežev prekriva tudi obloge vrat in armaturne plošče) z modrimi okrasnimi šivi ter Iconic z mrežasto tkanino po navdihu iz sveta vrhunske športne opreme.
Pomemben del uporabniške izkušnje predstavlja infozabavni sistem OpenR Link z vgrajenimi funkcijami Google, ki temelji na operacijskem sistemu Android Automotive 12 in je podprt z aplikacijama Android Auto in Apple CarPlay (tudi brezžično). Sredinski zaslon v vseh različicah meri 10,4 palca, pred voznikom pa je nameščen še digitalni zaslon merilnikov dimenzije 10,3 palca z najpomembnejšimi potovalnimi podatki. Povezljivost uporabnika in vozila nadgrajuje aplikacija My Renault, vse posodobitve sistemov pa se lahko izvajajo na daljavo. Za zvočni pečat je poskrbela naveza proizvajalca Harman Kardon in priznanega umetnika Jeana-Michela Jarra.
Symbioz bo v najboljšem primeru založen s kar 29 sistemi za pomoč vozniku, vključno s samodejnim zaviranjem v sili med vzvratno vožnjo in funkcijo varnostnega trenerja (Safety Coach), ki naj bi s točkovanjem pomagal vozniku, da se na objektiven način zaveda svojega vozniškega vedenja in navad. Verjetno pa bo marsikomu prišlo prav, da lahko s pritiskom gumba levo od volana (My Safety Switch) poskrbi za hiter izklop ali vklop do šestih izbranih prednastavljenih varnostnih pomočnikov.
En pogonski sklop
Novi Symbioz poganja znani hibridni pogonski sklop E-Tech hybrid 145. Zaporedno-vzporedna hibridna arhitektura združuje dva elektromotorja (glavni elektromotor 36 kW in visokonapetostni zaganjalnik-generator HSG 18 kW) z 1,6-litrskim štirivaljnim bencinskim motorjem (69 kW/94 KM), ki je povezan s pametnim sekvenčnim menjalnikom brez sklopke ter akumulator z zmogljivostjo 1,2 kWh.
Zaenkrat ni uradnih informacij o dodatnih pogonskih sklopih, a je kar težko verjeti, da pri proizvajalcu ponudbe ne bi s časom nekoliko razširili.
V Sloveniji bo Symbioz, ki ga bodo izdelovali v španskem obratu Valladolid, predvidoma na voljo jeseni.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Renault.)
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Renault Symbioz: je več kot le podaljšan Captur?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
A ni Captur novi Clio? To na slikah zgleda bolj kvalitetno kot je Clio
Renault je precej izgubil kompas. S temi imeni je prava zmešnjava, vsi modeli so neki povišani SUVji, katere ločuje par cm v plus in minus. Za motorizacijo pa itak škoda besed.
Kaj renault sedaj misli imeti za vsak cm dolžine avta, svoj model. Pa ja počasi še sami ne bodo znali našteti koliko SUV-ov imajo. Megana, ki pa je bil vedno zelo uspešen, pa ne mislijo narediti novega.
Ma meni gre že na živce ker gre vse v SUV, Naj dajo nazaj klasičnega enopostorca pa uporabnega karavana.
Zanimivo vozilo, najbrž res uporabno, oblikovno mi pa ni nek presežek, kot vsi na novo oblikovani Renaulti.