1923-2015
Vse se je začelo davnega leta 1923, ko je legendarni Ugo Sivocci, voznik z ogromno bero izkušenj, vendar s podobno količino smole, zaradi katere je vedno veljal za drugorazrednega dirkača, na dirki Targa Florio na svoj dirkalnik narisal bel kvadrat in vanj zeleno štiriperesno deteljico (Quadrifoglio). Uspeh je bil takojšen, saj je Sivocci kot prvi prečkal ciljno črto in končno zmagal.
Znak Quadrifoglio je po zmagi na Targa Florio postal simbol in od leta 1923 je ta srečni talisman krasil vsako dirkalno Alfo. Simbol je pokazal vso svojo magično moč, ko je le nekaj mesecev po zmagi Sivocci izgubil življenje na dirki v Monzi, kjer je potekala preizkušnja za evropski Gran Prix.
Štiriperesna deteljica je bila zaščitni znak številnih Alf, med njimi pa velja izpostaviti P2, prvo Alfo Romeo, ki je osvojila naslov svetovnega prvaka in je dosegla neverjetnih 225 km/h. Ponosno je simbol nosila tudi Alfa Romero Tipo 159 oziroma bolje poznana Alfetta 159, s katero je naslov svetovnega prvaka v Formuli 1 osvojil Nino Farina in leta 1951 Juan Manuel Fangio. Po drugi svetovni vojni sta oznako QV pridobili tudi serijska Alfa Giulia TI Super in Alfa Giulia Sprint GTA. V osemdesetih je oznaka Quadrifoglio pomenila dodaten športen paket, v devedesetih pa je svoj pohod pričela Alfa 155 V6 Ti, ki si je pokorila vso nemško konkurenco z majhnim Quadrifoglio znakom nad smernikom. Novodobne Alfe, ki se pohvalijo z oznako Quadrifoglio, pa so 8C, 4C, Mito in seveda Giulietta.
Dostojen naslednik
Že njen videz sporoča, da z njo ni šale. Nabitima blatnikoma, ki ju nadgradi dvojna prekinjena bočna linija, mišje siva matirana barva odlično pristaja. Italijanski oblikovalci so še enkrat pokazali, da znajo narediti privlačen avto, ki bo izstopal iz povprečja.
Tipično oblikovana 18-palčna aluminijasta platišča v temni barvi skrivajo rdeče štiribatne čeljusti Brembo, s katerimi še podkrepi svoj športni značaj in konkurenca v smislu zunanjega videza, resnici na ljubo, zaostaja. Za kilometer ali dva.
Cuore sportivo*
Bolj kot zunanji videz je Giulietta QV pridobila pod pokrovom motorja. Bencinski agregat, vzet iz modela 4C, ima sedaj 177 kilovatov in 340 njutnmetrov navora, za prenos moči pa je, tako kot pri novi generaciji Renault Clia RS, odslej na voljo izključno 6-stopenjski samodejni menjalnik TCT. S pomočjo sistema za speljevanje za pospeševanje od 0-100 km/h potrebuje spoštljivih šest sekund, kar je za pol sekunde hitreje kot pri Golfu GTI in Focusu ST ter enako hitro kot pri Renault Meganu RS Trophy.
Simfonija za ušesa in duha
Alfa je v prenovljeno Giulietto namestila nov izpušni sistem, ki s svojim brbotanjem hitreje požene kri po žilah in raven testosterona voznika se nevarno dvigne. V umirjenem ciklu iz izpušnih cevi prihaja umirjen zvok, ki poskrbi, da je vožnja nenaporna in umirjena, vse pa se spremeni ob preklopu stikala na D in dvigom vrtljajem nad 2.000 – takrat zvočna simfonija postane polna in nalezljiva.
Hitra in igriva
Kljub temu, da pri Alfi obljubljajo 340 njutnmtrov navora že od 1.900 vrtljajev na minuto, se v praksi Giulietta QV razživi šele pri prehodu 2.500 vrtljajev in dosežev vrhunec nekje pred 3.000 vrtljaji. S svojim brezkompromisnim karakterjem želi in zahteva, da se z njo ravna tako, kot si to zasluži. A s svojo dvojnostjo zadovolji voznika z omejeno udobnostjo v običajnih razmerah, kadar ne želi prestopiti na drugo stran.
Kljub temu je Giulietta v prvi meri športno vozilo, ki z odlično nastavljenim podvozjem zadovolji predvsem tistega voznika, ki ne želi biti nujno najhitrejši, vsekakor pa želi v vožnji neizmerno uživati. Od konkurence se razlikuje po lahkem zadku, ki ”zapleše” na ukaz.
D kot Dynamic
Večnamensko stikalo D.N.A. ponuja uporabniku tri možnosti – natural, dynamic in all weather. Kot se spodobi, se najbolje počuti v položaju D, kjer je stopalka za plin bolj odzivna, protizdrsni sistemi odreagirajo kasneje in je odzivnost volanskega obroča izboljšana. Seveda svoje delovanje priredi tudi samodejni menjalnik TCT, ki dopušča vrtenje v višje obrate in kasnejše prestavljanje.
Le-ta se v običajnem režimu dobro prilagodi uporabniku in nanj nimam večjih pripomb, zna pa se izgubiti pri dinamični vožnji, kjer je malenkost prehiter in je potreben prehod na ročni način ter prestavljanje preko obvolanskih ročic ali s pomočjo prestavne ročice. Samodejni menjalnik je presenetljivo dober, a po svoji “pameti” in hitrosti zaostaja za konkurenčnim DSG-jem.
Korak naprej
Potniška kabina je v znamenju športnosti. Školjkasti sedeži, oznake Quadrifoglio, športen volan in zeleni kontrastni šivi poživijo videz, nadgradi pa ga nova večopravilna enota Uconnect, ki je preprosta za uporabo in nudi odlično uporabniško izkušnjo. S strani praktičnosti manjka kakšen odlagalni predal več in zmoti nedosegljiv vrtljiv gumb za nastavljanje naklona sedeža, zagotovo pa preseneti kvaliteta izdelave, ki potolče govorice o slabih materialih v potniški kabini.
6 štiriperesnih deteljic poskrbi za ekskluzivnost
Ni trajalo dolgo, da sem našel vseh šest štiriperesnih deteljic, ki so razporejene po celotnem vozilu. Prvo opaziš nemudoma, nameščena je v sredino informacijske plošče, druga se skriva na osrednji konzoli, poleg stikala DNA, tretja in četrta na blatnikih in ostale na aluminijastih stopalkah.
Stroj za osrečevanje
Giulietta Quadrifoglio Verde je zapeljivka in žalosti me, ko jo številni ljubitelji hitrih vozil spregledajo. Svoje mesto si zasluži med najboljšimi, kljub temu, da ni najhitrejša in lahko zaostane predvsem pri varnostnih aspektih, vendar s svojim italijanskim šarmom in bogato zgodovino nosi v sebi čustva, ki jih ne zmore pričarati noben konkurent. Zato na koncu zaključujem s tiho prošnjo Sergiu Marchionneju, naj z velikopoteznimi načrti ne uniči znamke Alfa, saj nekateri verniki še vedno verjamemo v njeno vrnitev.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
*športno srce
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Stroj za osrečevanje"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Navaden smrtnik ne bo opazil razlike
Slučajno kdo ve kako se obnese napram cupri?
Hud avto, in pa hude fotke. 🙂
To je prava mašinca 1750
Slike mi delujejo kot da ne bi bile na testu slikane in bolj izgledajo kot kakšna “teaser” varianta. (kar se lepo sklada pri Alfi s čustveno mamljivim Cuore Sportivo kot pa napr. VW z das avto, kot da so v nemščini ostali avtomobili označeni z drugim občim imenom, ker je samo VW das auto)