Testi

Zadržan

Mercedes-Benz B 180 CDI

Poraba 6,1 l/100km Največja hitrost 190 km/h Cena 35.017,98 eur
Plusi
  • eleganten videz
  • udobje v vožnji
  • velika izbira ločenih dodatkov
  • poraba
Minusi
  • obotavljajoč menjalnik
  • manj prepričljiva motorizacija
  • cena dodatkov

Če sta bila pred časom glavni prodajni argument razreda B njegova sprejemljiva cena in enoprostorska naravnanost v primerjavi z družinskim razredom A, naj bi imela po novem precejšen vpliv pri odločitvi za nakup cena bavarskega konkurenta, ki sliši na ime 2 Active Tourer.

Znamka ima svojo težo

Pravijo, da se prestiž kupuje drugače. Vozniki, ki se odločajo za nakup avtomobila v višjih cenovnih razredih, ne tehtajo racionalno med vloženim in dobljenim v enakem segmentu velikosti in namembnosti, temveč se za začetek omejijo na nabor primernih znamk. Naslednji koraki so lahko primerjava lastnosti, ugodnosti ter, bolj pri koncu, še cene.

V tem pogledu se verjetno zdi moja uvodna izjava dokaj logična: Mercedes-Benzov razred B ne bo iskal rivalov med enoprostorsko naravnanimi modeli vseh znamk, temveč med podobno rangiranimi “premium” znamkami in, jasno, znotraj lastne hiše. Gre za del trga avtomobilov, kjer ima znamka, ki odraža potrošnikove preference, še bistveno večjo težo kot sicer.

Svež videz in Renaultov motor

Razred B je na test v našo redakcijo tokrat prišel iz vsaj dveh razlogov: njegov videz odraža nedavne osvežitve, ki jih je bil deležen po treh letih od uvedbe druge generacije, poleg tega pa se je pod pokrovom motorja, za razliko od našega prejšnjega srečanja z modelom 180 CDI, skrival Renaultov 1,5-litrski dizelski motor (1.5 dCi), ki naj bi imel, glede na zapisane tehnične podatke,  podobne zmogljivosti.

Čeprav se večini mimoidočih sprememba zunanjosti ne bo zdela prav izstopajoča, je prav, da na tem mestu omenim, da je ob prenovi razred B dobil nova prednja žarometa in bolj dinamičen spodnji del maske, na zadku pa difuzor, ki združuje nova trapezoidna zaključka izpušnih cevi, ter nekoliko drugačne zadnje luči. Notranjosti, ki si jo deli s sorodnimi modeli razreda A, CLA in GLA, so se lotili predvsem z vidika izboljšanja kvalitete, v njej pa je še vedno najbolj izstopajoč element osrednji zaslon, ki predstavlja vpogled v praktične informacije o vozilu in vožnji ter spremljevalne zabavne elemente.

Morje dodatkov

Čeprav smo v testnih primerkih vajeni, da so dobro založeni z dodatno opremo, saj lahko le na ta način preizkusimo njihovo uporabnost, sem še vedno mnenja, da je v realnem življenju pred odločitvijo vredno premisliti, kakšen bo običajen način uporabe novega avtomobila. Bolj kot skupni znesek seznama doplačil se mi torej zdi pomembno, da med njimi izberemo tiste, ki so nam vsakodnevno uporabni. Bo izbrani razred B avto za mestne vožnje ali za vsepovsod? Gre za edini ali  zgolj eden izmed družinskih avtomobilov? In nenazadnje: kako pomemben je za vas vtis, ki ga na druge pustite z izbranim avtomobilom?

Naj pojasnim mojo dilemo še na primeru: ne glede na to, da so novi opcijski LED žarometi, ki vas prijazno pozdravijo v modri barvi preden posvetijo z belo svetlobo,  zagotovo privlačna izbira, ne vidim posebnega smisla v njihovem nakupu za 1.173 evrov, če se boste z avtomobilom pretežno vozili v mestu na območju javne razsvetljave. Podobno velja za sistem, ki samodejno preklaplja med dolgimi in zasenčenimi lučmi za in si ga lahko omislite za 241 evrov.

Zdaj vam je verjetno že povsem jasno, v katero smer ciljam: večina kupcev bo, po mojih predvidevanjih, seznam opreme za doplačilo, ki je bila na razpolago v testnem razredu B, glede na svoje želje in potrebe skrčila na približno  polovico. Ostali bodo le tisti dodatki, brez katerih se jim vožnja v njihovem pločevinastem spremljevalcu enostavno ne bi zdela čisto prava.

A je pravi čar prestižnih znamk verjetno prav v tem, da so opcije z dolgega seznama izbirne opreme v določenem segmentu avtomobilov sploh na razpolago, ne glede na ceno.

Brez ambicij

Če ob prebiranju Chanovega testa primerjam svoje izkušnje v vožnji enako modela z enako oznako, se zdi, da je racionalizacija stroškov kljub vsemu pustila svoj pečat. Najprej na papirju: Renaultov 1,5-litrski motor ima, v primerjavi s predhodnim znamkinim 1,8-litrskim, sicer identično najvišjo nazivno moč, navor pa je za 10 njutnmetrov višji  – oboje v ožjem območju vrtljajev. Ob sicer enaki končni hitrosti razred B z novim motorjem v kombinaciji s 7-stopenjskim avtomatskim menjalnikom tudi slabše pospešuje, se pa zato bolje izkaže pri nižji normirani porabi in emisiji škodljivih snovi, kar je bil verjetno tudi eden izmed ključnih razlogov za njegovo vpeljavo v paleto.

V praksi se med vožnjo enostavno nisem mogla znebiti občutka, da se motor in menjalnik ne ujameta najboljše. Avtomatski menjalnik bi bil zame tudi sicer prva izbira v osebnem avtomobilu, a bi se tokrat pred končno odločitvijo odločila še za kakšen dodaten preizkus. V vožnji se mi je zdel neodločen, kar še posebej velja za nižje hitrosti – če bi torej že ciljala na konkreten dizelski motor, bi ga vsekakor preizkusila še v kombinaciji z ročnim menjalnikom.

Ne glede na mojo zadržanost glede pogonske kombinacije, je potovanje v razredu B ugodno in udobno, kot bi to od njega pričakovali, a brez posebnih dinamičnih ambicij.

V mestnem vrvežu

Zdi se, da se razred B najboljše počuti prav v mestu, saj je za gibanje v vrvežu pripravljen s kopico tehničnih pripomočkov, med katerimi izstopa varnostni sistem za preprečevanje trčenja. Njegove reakcije so hitre in jasne, opozorila se stopnjujejo ter jih je praktično nemogoče spregledati.  Najlepši del – sistem je vključen v serijsko opremo vozila.

Serijski je tudi multimedijski sistem s sredinsko nameščenim 7-palčnim zaslonom in vrtljivim gumbom za upravljanje, kjer bi imela pripombo ali dve na račun njegove intuitivnosti in udobja upravljanja. Prehajanje med različnimi funkcijami po menijih je namreč precej zamudno, a se jih v vsakodnevni uporabi verjetno enkrat že navadiš.

V celoti se zdi razred B na vseh področjih sicer nekoliko bolj zadržan od najbližjega konkurenta, kar pa mu ne štejem kot slabost. Lepotni in tehnološki dodatki so način, s katerimi lahko postane bolj privlačen tudi tistim, ki si jih pri vseh znamkah najbolj želijo: mlajšim kupcem.

Besedilo: Urška Radolović. Foto: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Osebno me je kombinacija motorja in menjalnika pustila hladno, čeprav iz dosedanjih izkušenj vem, da sta vsak zase dobra izbira.
    6
  • Notranjost
    Prostorna, prijetna, udobna in dodobra založena z dodatki, ki dajejo občutek prestiža.
    9
  • Opremljenost
    Po prebiranju seznama dodatne opreme in primerjanja z dodatki na ceniku pravzaprav ne vem, česa bi si uporabnik še lahko želel. Morda tudi zato, ker nisem tipičen kupec prestiža.
    10
  • Vozne lastnosti
    V vožnji je na prvem mestu udoben, nima pa posebnih ambicij glede dinamike.
    7
  • Gospodarnost
    Kar naredi z ekonomičnostjo porabe, izgubi zaradi visoke nakupne cene.
    7
  • Zmogljivost
    Kljub temu, da ima paleta razreda B na izbiro nekaj zmogljivih različic, preizkušena ni med njimi. Je pa še povsem dovolj zmogljiva za vse vrste voženj, le brzdajte pričakovanja in se ne pustite prevarati lepotnim dodatkom v obliki dvojnega izpuha.
    6
  • Sklep
    Razred B ima svoje zveste kupce, ki cenijo široke možnosti izbire, s prenovo pa bi bili pri znamki verjetno veseli tudi nekoliko mlajše publike, ki se boljše znajde tudi v uporabi novosti. V primerjavi z najbližjim konkurentom se zdi nekoliko bolj zadržan, kar pa ni nujno pomanjkljivost.
    7.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 35.017,98
dolžina × širina × višina (mm) 4.393x1.786x1.557
dovoljena masa vozila (kg) 1.985
emisija CO2 (g/km) 111-104
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/30
gibna prostornina (cm3) 1.461
kompresija (1:) 15,5
masa praznega vozila (kg) 1.450
medosna razdalja (mm) 2.699
menjalnik/pogon samodejni 7G-DCT/spredaj
največja hitrost (km/h) 190
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 80 (109) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 260 pri 1.750-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 24.530
pnevmatike 225/45 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,9/3,7/4,1
pospešek 0-100 km/h (s) 11,9
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 488–1.547
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 76,0x80,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

21 komentarjev za "Zadržan"


Firediver
8 leta 10 meseci nazaj

Se pardoniran, sem zgrešil pri kubaturi, je od PSA..ampak je še vedno fascinantno, da devajo tako majhne motorje v take limuzine. In ja, zaradi vozne dinamike in mojih dosedanjih izkušenj z podhranjenimi motorju predpostavljam, da mora imet spodobno motorizacijo..tudi v članku ima Mercedes višjo porabo od “konkurence” z istim motorjem, ker je pač težji, z večjimi kolesi itd.. V čem je potem point majhnega motorja v velikem avtomobilu, če pa trpi dinamika (pospeški do 100 so pomembni, ni pa to vse) ?

nejc1
8 leta 10 meseci nazaj

Sicer ne vem kje si to našel, ker vse kar jaz najdem je PSA-jev 1.6 dizel s toliko moči. In je čisto isto sranje kot osnovni dizel pri passatu recimo. To je pač osnovni motor za nezahtevne uporabnike (ki vseeno potegne do 100 v manj kot 11s in doseže blizu 200 km/h, tako da popolnoma zadostuje za normalno vožnjo). Ali bi moral pač, ker je to nek volvo imet za osnovni motor 2.0 200 konjev?

Firediver
8 leta 10 meseci nazaj

Sem ravnokar preveril, celo v model S60 vgrajujejo 1,5 dCi z 84 kW moči..s ceno novega okoli 27 tisočakov, pa je precej več avta od Mercedesa iz članka..

Cefizelj
8 leta 10 meseci nazaj

Ne rabim pomoči hvala, mi je kar jasno vse skupaj. Tudi v Volvotu so bili dCiji, tako da se očitno ta “kmečkost” med nobiliteto kar drži.

 
Stroj za osrečevanje
La petite déesse*