Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a nasamorpheus Sr jan 06, 2021 9:22 am

"Ker se razpon vozil, njihova prilagodljivost in zmogljivosti zelo razlikujejo med segmenti, bodo v različnih segmentih v različnih razmerjih potrebni baterijska električna vozila, vozila na gorivne celice, biogoriva in sintetična goriva. Če se bomo pri doseganju razogljičenja prometa zatekali le k eni tehnologiji, se nam lahko zgodi ne le to, da ne bomo dosegli želenega zmanjšanja emisij, ampak tudi tvegamo, da v tej edini tehnologiji – ali pa hitrosti njenih proizvodnih in oskrbovalnih linij – ne bomo dosegli napredka, ki smo ga pričakovali."
Alternativa ne bo samo ena.
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a BlackT Sr jan 06, 2021 9:24 am

nasamorpheus je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Ko sem bil nazadnje v Ljubljani, nisem videl nobene čezoceanke. Smrdljivih dizlov pa kar nekaj.


Pol dizlov pri nas ni euro 5-6 ampak 2-3 , ker imajo odstranjene filtre DPF. To še na Hrvaškem kontrolirajo pri nas pa ne, ker vlada ve da smo revni kot cerkvene miši, zapufani za smrdljive 10 let stare VW, Renaulte in Škode in bi si z ukrepom, kot je kontrola DPF nakopala bes svojih predvsem vaških volilcev, ki se iz vukojebin vozijo v mesto namesto da bi kmetovali :D . Še bolj žalostno je pa to, da ima folk dizle tut za po mestu in so zaradi tega potem primorani DPF odstranit , ker nimajo keša za popravilo, menjavo in podobno. Jih poznam par čudakov, ki se vozijo vsak dan z smrdljivim dizlom 5km po mestu. Medtem je pa več kot pol novih avtov na Norveškem električnih, čeprav so po zalogah nafte med 5 na svetu. Ampak Slovenec je tipičen zaplankan kmetavz, ki ne vidi prou daleč zaradi saj od kurjave in golfov. Alternativa bo vodik in v Kaliforniji to lepo laufa. Toyota je tam spet 20 let pred vsemi. Alternativa je tudi urejen javni prevoz kot npr v Španiji kjer prideš z lahkoto z busem ali vlakom v vsako vas. Pozitiven primer je pri nas končno urejena nova / stara linija vlaka Kočevje - Ljubljana. Alternativa je kolo, pa skiro pa noge.. Alternative so , za vsakega se nekaj najde. Razen za primitivce, za te bo pa višji davek.


Ti si meni taki car. Jaz bi z javnim prevozom bil od doma 14ur, namesto 9,5. Pa nisem v vukjebini. Poglej vlak NG-LJ, ali pa avtobus, pa še ceno. In če nimaš možnosti polnjenja doma ali pa v službi si v riti. Kmet gor al dol. Za avto pa tudi skrbim kot da bi bil star 1leto in ne 15 (servisi itd.) in mi niti na misel ne pride da bi DPF ven metal. Elektrika pač (še) ni zame.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Sr jan 06, 2021 9:28 am

nasamorpheus je napisal/-a:"Ker se razpon vozil, njihova prilagodljivost in zmogljivosti zelo razlikujejo med segmenti, bodo v različnih segmentih v različnih razmerjih potrebni baterijska električna vozila, vozila na gorivne celice, biogoriva in sintetična goriva. Če se bomo pri doseganju razogljičenja prometa zatekali le k eni tehnologiji, se nam lahko zgodi ne le to, da ne bomo dosegli želenega zmanjšanja emisij, ampak tudi tvegamo, da v tej edini tehnologiji – ali pa hitrosti njenih proizvodnih in oskrbovalnih linij – ne bomo dosegli napredka, ki smo ga pričakovali."
Alternativa ne bo samo ena.


No, se vam širijo obzorja...končno!

Sem pa to tudi sam omenil v enem od mojih prejšnjih postov, da bi bila kombinacija dobra.
Mogoče bi vodik bolj prevladoval za šleperje in ostalo težko mehanizacijo, ne pa toliko za splošno uporabo v potniških vozilih. Imam neki strah pred plinastimi gorivi in visokimi tlaki.

Živi bili pa videli.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo Sr jan 06, 2021 9:35 am

Glede na rezultate razvoja EV zadnjih 25 let...je pač tole en poraz....brez da primerjamo razvoj D in B motorjev v zadnjih 25 let. In ne, če bi js prehitr obupal, pol svojga italijanskega dizla ne bi spravu iz tovarniško deklariranega povprečja 7,2 L/100km na realnih 5,2l/100km 8) In ja, izpostavljene so slabosti EV, ker EV večinoma kot to pač nima...simpl as that. Vse kar so EV-jev do zdej plasirali na trg, so jih zato, ker so vlade prtisnle na proizvajalce. To pa bo tako kot vedno do zdej pač teplo end userja. Samo ovce pač tega ne bote nikol zastople, plačevali pa bote DNB....nekateri ga pa plačujete že sedaj.


J.McLane je napisal/-a:1995 - 106 Electrique je imel 12 kWh NiCd baterijo, 20 kW motor in top speed 90km, 100 km doseg je bil mogoč edino na NEDC testnem ciklu. :lol:
2011 - Nissan Leaf, iMiev/C-Zerro/iON - 18-24 kWh Li-ion
2018 - Nissan Leaf, Zoe - 40 kWh baterija
2020 - Peugeot e-208 - 50 kWh baterija (340 km po WLTP kar bi pomenilo ca. 440 km po NEDC)

Pa glede podeželja, ravno tam so EV najbolj zanimivi, saj se ravno ti avtomobili vsak dan vozijo v službo nekam v mesto, torej vsak dan tistih enakih 60-100 km na šiht. Kaj ti bo EV v mestu, kjer je isti drek ali greš s svojim avtom ali s trolo na šiht, pa tisti 5-10 km se res ne splača imeti avta, ki ti kuri 1,5 €/km, ker tudi če ti kuri 10€/100 km pri taki kilometrini to ni nek strošek.

Če gledam samo moj kraj (50 km do LJ) poznam dva s Kono EV in enega z Leafom.


In kakšn je pa realni domet, če EV uporablja end user? Bo kr nižji,al?

V našem kraju imamo več polnilnic za EV kot je bencinskih pump na marskerem podeželju, pa so te polnilnice....tko...zeelo redko zasedene...A zakaj? Ker je folku pač,tko na hitro rečeno, jasno, da so EV predragi za to kar ponujajo za tistih par km na dan odkartat take zneske za en kup pleha in kablov, s katerimi še na dopust ne moreš it, brez da bi se sekiral kje boš filal,kdaj boš filal, pa če sploh boš filal. In kulk sem se s folkom pogovarju okol EV-jev, je mnenje takšno, da dokler EV-ja ne gre nafilat na 100% v 5-ih minutah za domet povprečnega bencinca (približno 700km), je to vseskup en velik 0 za preveč dnarja. Da bo pa to možno, bo pa treba porihtat infrastrukturo, pa uničt še mal več okolja.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Sr jan 06, 2021 9:56 am

Za relacijsko/mestno vožnjo je WLTP kar dosegljiva ocena, na AC je pa vse odvisno od hitrosti, zakonom fizike pač ne moreš ubežati. Tudi pri ICE jim ne moreš, čeprav bodo nekateri trdili drugače.

Napredek v sami tehnologiji sploh ni tako kritičen kot se zdi, bolj je kritično to, da so se baterije pocenile iz $1000/kWh na $100/kWh v 10 letih. Dokler so delali EVje v malih serijah niso mogli biti poceni, ko začneš delati po sto tisoč letno in posamezne sklope vgrajuješ v milijon avtov letno pa zadeve postanejo poceni.

Pri masovni proizvodnji bo supply chain materialov glavno ozko grlo. Kakšne rešitve ima Evropa glede tega si lahko preberete tule
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a nasamorpheus Sr jan 06, 2021 10:02 am

BlackT je napisal/-a:
nasamorpheus je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Ko sem bil nazadnje v Ljubljani, nisem videl nobene čezoceanke. Smrdljivih dizlov pa kar nekaj.


Pol dizlov pri nas ni euro 5-6 ampak 2-3 , ker imajo odstranjene filtre DPF. To še na Hrvaškem kontrolirajo pri nas pa ne, ker vlada ve da smo revni kot cerkvene miši, zapufani za smrdljive 10 let stare VW, Renaulte in Škode in bi si z ukrepom, kot je kontrola DPF nakopala bes svojih predvsem vaških volilcev, ki se iz vukojebin vozijo v mesto namesto da bi kmetovali :D . Še bolj žalostno je pa to, da ima folk dizle tut za po mestu in so zaradi tega potem primorani DPF odstranit , ker nimajo keša za popravilo, menjavo in podobno. Jih poznam par čudakov, ki se vozijo vsak dan z smrdljivim dizlom 5km po mestu. Medtem je pa več kot pol novih avtov na Norveškem električnih, čeprav so po zalogah nafte med 5 na svetu. Ampak Slovenec je tipičen zaplankan kmetavz, ki ne vidi prou daleč zaradi saj od kurjave in golfov. Alternativa bo vodik in v Kaliforniji to lepo laufa. Toyota je tam spet 20 let pred vsemi. Alternativa je tudi urejen javni prevoz kot npr v Španiji kjer prideš z lahkoto z busem ali vlakom v vsako vas. Pozitiven primer je pri nas končno urejena nova / stara linija vlaka Kočevje - Ljubljana. Alternativa je kolo, pa skiro pa noge.. Alternative so , za vsakega se nekaj najde. Razen za primitivce, za te bo pa višji davek.


Ti si meni taki car. Jaz bi z javnim prevozom bil od doma 14ur, namesto 9,5. Pa nisem v vukjebini. Poglej vlak NG-LJ, ali pa avtobus, pa še ceno. In če nimaš možnosti polnjenja doma ali pa v službi si v riti. Kmet gor al dol. Za avto pa tudi skrbim kot da bi bil star 1leto in ne 15 (servisi itd.) in mi niti na misel ne pride da bi DPF ven metal. Elektrika pač (še) ni zame.


Iz Kočevja pride vlak v eni uri 10 minut. Koliko rabiš z avtom v prometni konici? Rekle sem, da je alternativa javni prevoz pod pogojem, da je urejen, kar pa naš še ni, ker ga vladi ni treba urejati , ker imamo 15 let stare dizle, ki nas prevažajo naokoli. Tvoj verjetno sploh nima filtra :) Aja pa dieselgate sem si jaz izmislil ane
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Električna vozila

Napisal/-a Ivan36 Sr jan 06, 2021 10:06 am

Ehh EV pa zima in mraz tisti pravi mraz -20°C Byorn včeraj NOVA Tesla 3 predviden domet ob prispetju 15% na -15°C pride do cilja tam -21°C in domet 6,66% :lol: :shock: :DDD
2021 Tesla Model 3 cold weather testing part 1
http://www.youtube.com/watch?v=RHAZQfiLLm0&t=932s
Torej naši mlinčki na Elektriko bi ob -14°C v državi prevozili ene 60km/ 80km od 120 km/ 140km v lepem vremenu okrog 0°C???
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Locher Sr jan 06, 2021 10:10 am

Zame (trenutno) ni boljšega kot dober, dovolj močan diesel. Pa lahko spletni troli še kako poudarjajo, kako je smrdljiv in neekološki.
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a BlackT Sr jan 06, 2021 10:20 am

nasamorpheus je napisal/-a:Iz Kočevja pride vlak v eni uri 10 minut. Koliko rabiš z avtom v prometni konici? Rekle sem, da je alternativa javni prevoz pod pogojem, da je urejen, kar pa naš še ni, ker ga vladi ni treba urejati , ker imamo 15 let stare dizle, ki nas prevažajo naokoli. Tvoj verjetno sploh nima filtra :) Aja pa dieselgate sem si jaz izmislil ane


Hvala, se bom preselil v Kočevje. Oba avta imata DPF. In me ne bo nobeden prepričal da je nakup kateregakoli novega avta ekološki (ICE ali EV). Nova Gorica - LJ je vlak od 2:45 do 3:45 :lol: Smrdljiv dizel je v eni uri tam. Z biciklom rabim manj kot najpočasnejši vlak :lol: Nekdo bi moral bit pokonci ob 3h da bi bil ob 8:30 v skužbi, če začne prej je pa naj****. Se strinjam, da je pogoj da je javni prevoz urejen, ampak kaj mora biti prej? Urejen javni prevoz ali da jaz prodam avto? Lahko prodam avto in pustim službo za naslednjih 10-15-50let da porihtajo javni prevoz? Raje bi imel en avto v družini manj pa ok javni prevoz, samo če ni ni. Sem podal dve vukojebini za primer? Poznam veliko ljudi, ki se vozi vsak dan na omenjeni relaciji...
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Sr jan 06, 2021 12:04 pm

Ivan36 je napisal/-a:Ehh EV pa zima in mraz tisti pravi mraz -20°C Byorn včeraj NOVA Tesla 3 predviden domet ob prispetju 15% na -15°C pride do cilja tam -21°C in domet 6,66% :lol: :shock: :DDD
2021 Tesla Model 3 cold weather testing part 1
http://www.youtube.com/watch?v=RHAZQfiLLm0&t=932s
Torej naši mlinčki na Elektriko bi ob -14°C v državi prevozili ene 60km/ 80km od 120 km/ 140km v lepem vremenu okrog 0°C???


Naredil je 300 km s 65 kWh. Nek mali mlinček od Peugeot e-208 ima 50 kWh baterijo, torej tudi pozimi prevozi 200+ km.
Kdaj je pa v naši državi -14°?
Norveška kjer tam so take temperature pa ravno decembra proda 87% avtov z električnim priključkom, očitno Norvežani ne vedo da je EV pri -14° neuporaben.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Sr jan 06, 2021 12:21 pm

Analogno, drugje so tudi ptice bolj brihtne in se lopaticam vetrnih elektrarn izognejo, pri nas pa nimamo te sreče...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Sr jan 06, 2021 12:41 pm

Kakorkoli, dejstvo je, da so baterije občutljive na nizke temperature. Meni hibrid pije skoraj liter več, pa so temperature okrog ničle. Norvežane težko razumem, kako to, da jih to ne moti?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo Sr jan 06, 2021 12:58 pm

J.McLane je napisal/-a:Za relacijsko/mestno vožnjo je WLTP kar dosegljiva ocena, na AC je pa vse odvisno od hitrosti, zakonom fizike pač ne moreš ubežati. Tudi pri ICE jim ne moreš, čeprav bodo nekateri trdili drugače.

Napredek v sami tehnologiji sploh ni tako kritičen kot se zdi, bolj je kritično to, da so se baterije pocenile iz $1000/kWh na $100/kWh v 10 letih. Dokler so delali EVje v malih serijah niso mogli biti poceni, ko začneš delati po sto tisoč letno in posamezne sklope vgrajuješ v milijon avtov letno pa zadeve postanejo poceni.




Ocena? To ni nč od nč...sorry. Dejansko stanje me zanima. Bodma realna, oba veva da je dejansko stanje nižje od teh ocen...

Firediver je napisal/-a:Analogno, drugje so tudi ptice bolj brihtne in se lopaticam vetrnih elektrarn izognejo, pri nas pa nimamo te sreče...


Z drugimi besedami: Drugje se ptice zavedajo posledic, pri nas pa se podeželske ptice pač ne zavedajo posledic...
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Sr jan 06, 2021 2:06 pm

Realnih porab je več, ne more biti ena in edina pravilna številka, odvisno kje in kako se voziš. Obstaja neko povprečje in standardna deviacija, WLTP podatek verjetno ne bo na sredini Bellove krivulje, bo pa nekje blizu.

Firediver je napisal/-a:Analogno, drugje so tudi ptice bolj brihtne in se lopaticam vetrnih elektrarn izognejo, pri nas pa nimamo te sreče...


Hibrid ti ne kuri več zaradi hladne baterije, ampak zaradi tvoje zahteve po gretju, ki mora priti iz hladilne tekočine motorja ta se pa greje na bencin. Hladna baterija ima sicer res nižjo kapaciteto, ampak levji delež problema z dosegom pozimi je zaradi gretja, ne zaradi hladne baterije.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Sr jan 06, 2021 3:00 pm

xxl je napisal/-a:Kakorkoli, dejstvo je, da so baterije občutljive na nizke temperature. Meni hibrid pije skoraj liter več, pa so temperature okrog ničle. Norvežane težko razumem, kako to, da jih to ne moti?

Več ti pije, ker je treba tebe gret, ne pa zarad baterije. Izklopi gretje pa bo poraba praktično enaka kot spomladi.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Električna vozila

Napisal/-a Ivan36 Sr jan 06, 2021 3:51 pm

Saj zato sedaj dodajajo toplotne črpalke v EV ravno zaradi coldgate ... Sem gledal kako vklopi gretje aku 34 km pred ciljem ... Potem pa je tudi doseg iz 15% padel na 6,66% logično. Je pa začuda imel sam+ 21°C v kabini :lol: Pa še ena dobra novost za EV, dvojna prednja stekla! Zadnjič gledal enga Nemca na iD3 si je dal gretje zjutraj na polno +29°C :DDD :twisted: :roll: pri MINUS 5°C :shock:
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Sr jan 06, 2021 4:09 pm

Ti nimaš pojma kaj pišeš. Coldgate nima veze z gretjem kabine. Doseg v procentih je brez pomena, kaj naj bi pomenil? Napolnjenost baterije se pa tudi ni spremenila zarad gretja.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Električna vozila

Napisal/-a Ivan36 Sr jan 06, 2021 7:07 pm

Sem gledal kako vklopi gretje aku 34 km pred ciljem

A si slep? Gretje baterije ne kabine trolček .... @cc9 Ti nimaš pojma kaj pišeš. Coldgate nima veze z gretjem kabine. Če je baterija mrzla se počasi polni!
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Gosic Sr jan 06, 2021 8:55 pm

Dolgoročno gledano za nas in svet ni dobro ne eno, ne drugo. Za EV bo slejkoprej s povpraševanjem po njih primanjkovalo surovin, ICE pa zaradi povečevanja števila vozil prevelki izpusti na mestih/v mestih.
EV je super za obdobje življenjeske dobe vozila, slab pa zaradi izdelave in razgradnje ob koncu življenjske dobe.
Kar se tiče Norveške, se njihova ekologija prične na državni meji, vse ostalo jih ne zanima. Pridobivanje surovin je precejšnji udarec za okolje, predvsem tudi iz vidika revnih držav, ki imajo še zaloge surovin. Tu se zna zgoditi še kakšna nova KItajska, kjer je ekologija dobesedno tabu.

Problem je da ta svet ni poenoten in da mu enostavno vlada denar. Težko naredimo veliko, če EU skrbijo izpusti, če recikliramo itd, na drugem koncu planeta pa s šleparji vozijo smeti v reke (Brazilija), kontaminirane snovi tečejo v jezera (KItajska)...
Dejstvo je da z denarjem, s tem vgrajevanjem miselnosti ljudem, da je pomembna stalna gospodarska rast dobesedno ubijamo sebe in seveda planet.
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Locher Sr jan 06, 2021 9:06 pm

Točno tako.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov