Debate, ki niso vezane na ostala področja...

Kateri naj bi imel prednost?

Glasovanje se je zaključilo dne Sr dec 20, 2006 12:03 pm

A
116
90%
B
8
6%
ekvivalentno
5
4%
 
Skupaj glasov : 129
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Kdo ima prednost?

Napisal/-a Blinder Sr dec 13, 2006 12:03 pm

Zivjo.

Kot pove naslov, me zanima kdo ima prednost v naslednji situaciji:

Oba avta(a & b) se prikljucujeta na glavno cesto. A ima stop, ampak zavija na njegovo desno. B ima le trikotnik, ampak zavija na njegovo levo. Oba sta v kriziscu istocasno. Kdo ima prednost?

ps: sori ki se mi ne da iskat pravila, naj bo to preizkus tudi za uporabnike.
Priponke
KRIZISCE.JPG
KRIZISCE.JPG (10.69 KiB) Videno 4223 krat
Zadnjič spremenil Blinder, dne Sr dec 13, 2006 1:38 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Sr dec 13, 2006 12:06 pm

"prednost" ima A ker zavija v desno. Oba sta na neprednostni cesti to ali ma pa en znak stop drug pa trikotnik pa nima veze.
 
Uporabniški avatar
Spyker
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2297
Pridružen: Po dec 06, 2004 5:34 pm
Kraj: okolica Ljubljane

Napisal/-a Spyker Sr dec 13, 2006 12:12 pm

Seveda prednost ima A, oba se vključujeta na prednostno cesto, tko da oba se morta prepričat o varnem vključevanju, B dlje kot do sredine križišča ne sme iti, dokler A ne spelje pred njim (razen če sta na prednostni cesti 2 pasova, kar pomeni da na desnega zapelje A, na levega pa B in lahko odpeljeta istočasno).
Če je ravno, ni zabavno.
 
Uporabniški avatar
Lumpy_
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2821
Pridružen: Če sep 14, 2006 10:51 pm
Kraj: Miklavž pri Mb

Napisal/-a Lumpy_ Sr dec 13, 2006 12:22 pm

Se strinjam...A bo peljal prvi.
Autobahnbomber......Freude am fahren
BMW f10 535i Sapphire Black Metallic
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Kdo ima prednost?

Napisal/-a esem Sr dec 13, 2006 12:26 pm

Blinder je napisal/-a:Zivjo.

Kot pove naslov, me zanima kdo ima prednost v naslednji situaciji:

Oba avta(a & b) se prikljucujejo na glavno cesto. A ima stop, ampak zavija levo. B ima le trikotnik, ampak zavija desno. Oba so v kriziscu istocasno. Kdo ima prednost?

ps: sori ki se mi ne da iskat pravila, naj bo to preizkus tudi za uporabnike.

Ker stalno uporabljaš mnnožino (več kot 2, vsaj trije), me zanima, kateri avti so še v križišču poleg A in B, ki si jih pozabil narisati?
Kam v resnici zavijata, ker B po sliki ne zavija desno v nobenem primeru. Si morda sliko narobe obrnil?
Preden postavljaš take brezvezne uganke, vsaj preciziraj pogoje, dogajanje in vprašanje.
lp
 
Martina Navratilova
Novinec
 
Prispevkov: 258
Pridružen: So nov 18, 2006 12:25 pm

Napisal/-a Martina Navratilova Sr dec 13, 2006 12:50 pm

Kasno neumno vprasanje. :D MIslite da je tisti ki je odgovoril narobe da se je hecal?

Tko pa je ker je verjetno del iz smeri A slabse pregleden.
 
Uporabniški avatar
Jorgi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1934
Pridružen: Po okt 03, 2005 7:50 am
Kraj: zabji raj

Napisal/-a Jorgi Sr dec 13, 2006 1:01 pm

mal me skrbi tole vprašanje, to sodi med najbolj osnovno znanje in poznavanje CCP-ja...
Obey me. You'll be happier.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr dec 13, 2006 1:05 pm

Zakaj pa nebi imel prednosti B? Tukaj se poraja vprašanje. En znak namreč določa dati prednost vozilom voženim po glavni cesti, drugi pa da se moraš prvo ustaviti in šele potem dati prednost ostalim.

Torej bi lahko teoretično imelo prednost vozilo B, ker se mu na križišču ni potrebno ustaviti.

Prepisano iz uradnega lista.

Pravilnik o signalizaciji
14 člen
znak "križišče s prednostno cesto" (II-1), ki označuje križišče, kjer mora dati voznik prednost vsem vozilom, ki vozijo po prednostni cesti;
Slika


znak "Ustavi!" (II-2), ki označuje križišče, kjer mora voznik ustaviti vozilo in dati prednost vsem vozilom, ki vozijo po prednostni cesti. Vozilo ustavi pred vhodom na križišče na mestu, s katerega ima zadosten pregled nad križiščem in prednostno cesto;
Slika

102 člen
Postavljanje znaka II-1 (križišče s prednostno cesto), znaka II-2 (Ustavi!), ..., je drugačno kot pri drugih znakih za izrecne odredbe, in sicer:
1 ) znaka II-1 (križišče s prednostno cesto) in II-2 (Ustavi!) se postavljata neposredno pred križiščem s prednostno cesto. Znak II-2 se postavlja pred križiščem s prednostno cesto, ki je nevarno zaradi slabe preglednosti glede na hitrost vozil na prednostni cesti (zagotovljena je le najmanjša predpisana pregledna razdalja), zaradi česar lahko voznik pravilno presodi prometno situacijo le, če ustavi vozilo. Znaku II-2 se praviloma doda neprekinjena široka prečna črta (V-9) na vozišču.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Jorgi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1934
Pridružen: Po okt 03, 2005 7:50 am
Kraj: zabji raj

Napisal/-a Jorgi Sr dec 13, 2006 1:10 pm

Če se samo na risbico opremo, je stvar jasna. Obe cesti se vključujeta na prednostno. Ena ima znak STOP, druga TRIKOKOTNIK za neprednostno. Znaka sta enakovredna, kar pomeni, da med vozila A in B nastopi desno pravilo...
Obey me. You'll be happier.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr dec 13, 2006 1:14 pm

jorgeus je napisal/-a:Če se samo na risbico opremo, je stvar jasna. Obe cesti se vključujeta na prednostno. Ena ima znak STOP, druga TRIKOKOTNIK za neprednostno. Znaka sta enakovredna, kar pomeni, da med vozila A in B nastopi desno pravilo...


Jorge, tole pa ni res - znaka nista enakovredna.
Če na prednostni cesti ni nobenega avtomobila, se pred znakom "prednostna cesta" ni potrebno ustavit, le zmanjšaša hitrost, pred stop znakom pa je ustavljanje nujno v vsakem primeru.
Old subarus never die, they just get faster!
 
proxima
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 71
Pridružen: To nov 02, 2004 12:23 pm

Napisal/-a proxima Sr dec 13, 2006 1:22 pm

@jorgeus: Ne desno pravilo, ampak pravilo srečanja.

@nebivedu: kljub temu, da ima en znak stop (se mora ustavit), drugi pa samo znak za neprednostno cesto (se mu ni treba ustavit), sta oba na enakovredni, torej neprednostni cesti, zato zanju velja pravilo srecanja, torej tisti, ki zavija desno ali vozi naravnost, ima prednost pred tistim, ki zavija levo.

Tko je po teoriji...:))) V praksi je pa odvisno, kaksna sta avta in kdo ju vozi..:))) (kot izkusena kolesarka se drzim principa, da je skrivnost dolgega kolesarjenja v tem, da se ne 100% zanasas na to, kdo ima po teoriji prednost)

Itak je na skici označeno drugače kot v tekstu... zmeda velika.
 
Uporabniški avatar
Jorgi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1934
Pridružen: Po okt 03, 2005 7:50 am
Kraj: zabji raj

Napisal/-a Jorgi Sr dec 13, 2006 1:24 pm

Ni se ti treba ustavit, če ni drugega vozila s prednostjo! Oba znaka se nahajata na neprednostni cesti! Cesta z znakom STOP ni manj neprednostna kot tista s trikotnikom! Poznamo samo prednostno in neprednostno cesto.Cesti sta enakovredni. Srečanje vozil enakovredni cest, v splošnem primeru določata dve pravili: pravilo srečanja in desno pravilo. V tem konkretnem primeru trikotnik NE daje prednosti pred STOP znakom. To je redno v CPP-polah, tudi v avtošoli te posebej opozorijo na to. To, da se moraš pred STOP znakom ustavit, pred trikotnikom pa ne, ne daje slednjemu prednost! To le pomeni, da je neprednosta z znakom stop nepregledna.

@proxima, za mišjega si me prehitela
Obey me. You'll be happier.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr dec 13, 2006 1:26 pm

proxima je napisal/-a:@jorgeus: Ne desno pravilo, ampak pravilo srečanja.

@nebivedu: kljub temu, da ima en znak stop (se mora ustavit), drugi pa samo znak za neprednostno cesto (se mu ni treba ustavit), sta oba na enakovredni, torej neprednostni cesti, zato zanju velja pravilo srecanja, torej tisti, ki zavija desno ali vozi naravnost, ima prednost pred tistim, ki zavija levo.

Tko je po teoriji...:))) V praksi je pa odvisno, kaksna sta avta in kdo ju vozi..:))) (kot izkusena kolesarka se drzim principa, da je skrivnost dolgega kolesarjenja v tem, da se ne 100% zanasas na to, kdo ima po teoriji prednost)

Itak je na skici označeno drugače kot v tekstu... zmeda velika.


Jaz to kdo ima prednost vem - "ponavadi večji in močnejši avto" :twisted:

Vendar teoretiziram o tem problemu. Ker možno bi bilo, da se voznik B sploh ne ustavi pred znakom in nadaljuje na prednostno cesto, voznik A pa se ustavi pred znakom in s tem da prednost vozniku b, ki to izkoristi. Tako prej odpelje voznik B.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Jorgi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1934
Pridružen: Po okt 03, 2005 7:50 am
Kraj: zabji raj

Napisal/-a Jorgi Sr dec 13, 2006 1:29 pm

nebivedu, preveč razmišljaš...to bi te koštalo teorije :P Čist resno...v trenutku ko začneš razmišlat o možnih situacijah, si pečen. :D
Obey me. You'll be happier.
 
k.b.n.
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 30
Pridružen: Sr dec 28, 2005 4:30 pm
Kraj: Laško

Napisal/-a k.b.n. Sr dec 13, 2006 1:30 pm

V primeru, da sta oba avta morala čakati, da bo prednostna cesta prosta, se vozili ravnata po pravilu srečanja. Prednost ima avto a, ker zavija desno. Vozilo b počaka nasprotnega še pred križiščem, ne sme zapeljati v sredino.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Napisal/-a abbe Sr dec 13, 2006 1:35 pm

prednost ma A vozilo.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Kdo ima prednost?

Napisal/-a Blinder Sr dec 13, 2006 1:37 pm

esem je napisal/-a:
Blinder je napisal/-a:Zivjo.

Kot pove naslov, me zanima kdo ima prednost v naslednji situaciji:

Oba avta(a & b) se prikljucujejo na glavno cesto. A ima stop, ampak zavija levo. B ima le trikotnik, ampak zavija desno. Oba so v kriziscu istocasno. Kdo ima prednost?

ps: sori ki se mi ne da iskat pravila, naj bo to preizkus tudi za uporabnike.

Ker stalno uporabljaš mnnožino (več kot 2, vsaj trije), me zanima, kateri avti so še v križišču poleg A in B, ki si jih pozabil narisati?
Kam v resnici zavijata, ker B po sliki ne zavija desno v nobenem primeru. Si morda sliko narobe obrnil?
Preden postavljaš take brezvezne uganke, vsaj preciziraj pogoje, dogajanje in vprašanje.
lp



Oups.. sem zgresil. B zavija levo! Sej po sliki se razume kaj sem hotel. V kriziscu ni nobenega drugega avta. Grem popravit post. Baje da vozniki v avtosoli pogosto zamesajo levo in desno.

Po mojem ima A prednost.Se ne zahteva prevec, ce se od A-ja zahteva, da pogleda kak znak ima B(stop ali trikotnik).
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Sr dec 13, 2006 1:49 pm

Recimo, da ima prednostna cesta dovoljeno obračanje v križišču na levo. Če bi tak avto bil, bi jasno imel prednost pred avtom A. Če A in B hkrati pripeljeta do križišča, B zapelje vanj in je tam, kjer naj bi se po mnenju nekaterih moral ustaviti in počakati na A, točno na istem mestu kot hipotetični avto, ki obrača v križičšu (torej na prednostni?). A pa tedaj še stoji, da si ogleda, če je prosto in ravno hoče speljat.
Kaj zdaj, bo zdaj lažje?
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr dec 13, 2006 2:07 pm

esem je napisal/-a:Recimo, da ima prednostna cesta dovoljeno obračanje v križišču na levo. Če bi tak avto bil, bi jasno imel prednost pred avtom A. Če A in B hkrati pripeljeta do križišča, B zapelje vanj in je tam, kjer naj bi se po mnenju nekaterih moral ustaviti in počakati na A, točno na istem mestu kot hipotetični avto, ki obrača v križičšu (torej na prednostni?). A pa tedaj še stoji, da si ogleda, če je prosto in ravno hoče speljat.
Kaj zdaj, bo zdaj lažje?


To je hipotetično to kar jst opisujem -
avto B je zaradi neustavljanja pred znakom že v križišču, medtem ko avto A še stoji pred stop znakom. Torej po temtakem ima B prednost, ker se mora križišče spraznit, da lahko avto A odpelje izpred stop znaka.
Zadnjič spremenil nebivedu, dne Sr dec 13, 2006 2:27 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Sr dec 13, 2006 2:23 pm

nebivedu je napisal/-a:
esem je napisal/-a:Recimo, da ima prednostna cesta dovoljeno obračanje v križišču na levo. Če bi tak avto bil, bi jasno imel prednost pred avtom A. Če A in B hkrati pripeljeta do križišča, B zapelje vanj in je tam, kjer naj bi se po mnenju nekaterih moral ustaviti in počakati na A, točno na istem mestu kot hipotetični avto, ki obrača v križičšu (torej na prednostni?). A pa tedaj še stoji, da si ogleda, če je prosto in ravno hoče speljat.
Kaj zdaj, bo zdaj lažje?


To je hipotetično to kar jst opisujem -
avto B je zaradi neustavljanja pred znakom že v križišču, medtem ko avto A še stoji pred stop znakom. Torej po temtakem ima B prednost, ker se mora križišče spraznit, da lahko avto A odpelje izpred stop znaka.

Moja hipotetična situacija je ista kot tvoja, samo osvetljena z druge strani. V obeh je avto B že v križišču in vozi. Kaj naj torej naredi A?
To so situacije, ki jih zakoni nikoli ne morejo vseh zajet (naštet, pozitivno identificirat). In pri nas res dostikrat velja pravilo močnejšega (hitrejšega).
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 124 gostov