Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupljeno

Napisal/-a TRIROG To maj 05, 2015 2:05 pm

Pozdralvjeni!

Zanima me kakšno je splošno stališče v primeru nakupa-prodaje vozila med FIZIČNIMI osebami in odgovornostjo prodajalca za skrite napake vozila.
Da ne bo pomote zanima me samo situacija med fizičnimi osebami.

Prodajale in kupec se dobita, kupec pregleda vozilo, vozilo mu je všeč in ga kupi.
Ali lahko kupec npr po 8 dneh pokliče prodajalca vozila in reče, da je ugotovil, da nekaj ne dela in da hoče znižanje kupnine/vračilo celotne kupnine?

Kako se lahko prodajalec zaščiti?

Obstaja kakšna praksa na to temo?

Hvala!
 
Uporabniški avatar
pugi405
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1970
Pridružen: Pe okt 11, 2002 4:01 pm

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a pugi405 To maj 05, 2015 3:11 pm

Si koga naf...l, pa zdej cvikaš? :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a yeo To maj 05, 2015 5:48 pm

Po zakonu prodajalec jamči 30 dni za brezhibnost vozila
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a Bat_zajla To maj 05, 2015 6:18 pm

yeo je napisal/-a:Po zakonu prodajalec jamči 30 dni za brezhibnost vozila


Kje to piše? Kako lahko jamči, saj ni strokovnjak. Popravite me, če se motim.
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a TRIROG To maj 05, 2015 6:20 pm

pugi405 je napisal/-a:Si koga naf...l, pa zdej cvikaš? :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:)
Pravzaprav me je prestrašil kolega, ki mi je razlagal, da ga skrbi, da bi lahko ob prodaji avtomobila odgovarjal za skrite napake na vozilu.
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a TRIROG To maj 05, 2015 6:23 pm

Bat_zajla je napisal/-a:
yeo je napisal/-a:Po zakonu prodajalec jamči 30 dni za brezhibnost vozila


Kje to piše? Kako lahko jamči, saj ni strokovnjak. Popravite me, če se motim.


Tudiu sam menim, da temu ne more biti tako.
Razumem princip močnejše stranke( prodajalca - pravne osebe) in šibkejše stranke (kupca - fizične osebe) na podlagi katrega je potrebno ščititi šibkejšo stranko.
Vendar pa sta v primeru prodajne pogodbe med dvema fizičnima osebama obe enakopravni zato verjetno take odgovornosti ni mogoče naložiti prodajalcu, ki je fizična oseba? Ali pač?
Konec koncev je tudi dolžnost kupca, da se prepriča kaj kupuje?
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a TRIROG To maj 05, 2015 6:28 pm

Kaj pa v primeru, da je z avtom vse v redu, kupec se odpelje, in naslednji dan avtu crkne motor?
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a Bat_zajla To maj 05, 2015 6:34 pm

žtukaj piše nekaj na to tome in kaj se stori: http://www.informiran.si/portal.aspx?content=avtomobil-stvarna-napaka&showMenu=1&showRightFrame=1

Zej pa večji problem, kako to dokazat, sploh če ni prvi lastnik.
 
5cenic
Novinec
 
Prispevkov: 465
Pridružen: Sr feb 11, 2015 1:23 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a 5cenic To maj 05, 2015 7:39 pm

Prav ta link sem jaz hotel dati. Še izsek, ki se tiče teme:
Nakup avtomobila od fizične osebe

Skoraj vsaka prodajna pogodba med fizičnimi osebami ima v svojih določilih klavzulo "videno-kupljeno". To pomeni, da si je kupec vozilo ogledal, ga preizkusil in vozilo kupil kljub napakam, ki jih vozilo ima.

Tako kupec nima pravice terjati prodajalca za napake, ki jih ugotovi po nakupu.

Vendar pa to ne velja pri napakah, za katere je prodajalec vedel, a jih je kupcu zamolčal. Prav tako ne velja za napake, ki so v nasprotju s točno dogovorjenimi lastnostmi avtomobila.

Tako bi lahko denimo lahko kupec uveljavljal stvarno napako pri avtomobilu, kjer se šele po nekaj urni vožnji pokaže, da motor ne deluje pravilno.

Tudi če kupec pri pregledu napako ugotovi, a mu prodajalec zagotovi da avtomobil deluje pravilno in kupec kasneje ugotovi, da temu ni tako, lahko uveljavlja stvarno napako.

Klavzula "videno-kupljeno" prodajalca ne ščiti tudi v primeru skrite napake. Torej napake, ki je ni mogoče ugotoviti z običajnim pregledom avtomobila.

Za skrito napako gre, če je denimo prodajalec kupcu zamolčal, da je bilo vozilo karambolirano ali denimo, če navedeno število prevoženih kilometrov ni enako dejanskim kilometrom.

Seveda je težko dokazati za vse napake, da je za njih prejšni lastnik vedel za druge pa se dokažejo preprosto (če je bil avto zaleten in se to pozna na vožnji, če je motor nekako uničen, če zavore štekajo, če menjalnik fuč itd...

Na kratko pa bi svetoval, da pri prodaji poveste vse kar je narobe in boste imeli mirno vest. kako bi bilo vam, da vas nekdo nategne. Tok se pogovarjamo po "nategatorjih" a ob tem vsak, ki prodaja svoj avto hoče kaj zamolčati. Sam imam izkušnjo, da se kupci ponavadi zavedajo, da kupujejo rabljen avto in avto raje kupijo, ko vidijo da si jim vse opisal in si pošten, kot pa da sami odkrivajo napake.
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a TRIROG To maj 05, 2015 9:13 pm

Okej ampak tukej me moti predvsem del besedila, ki ne upošteva dejstva ali j eprodajalec vedel za napako in jo zamolčal ali pa preprosto ni vedel zanjo?
Mislite, da je raven odgovornosti prodajalca enaka?
 
5cenic
Novinec
 
Prispevkov: 465
Pridružen: Sr feb 11, 2015 1:23 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a 5cenic To maj 05, 2015 9:25 pm

Kakor sem rekel, določene stvarije zlahka dokazat, da je prodajalec vedel in zamolčal, nekatere pač ne. Če mu bo v enem tednu spilo 2 litra olja potem ga je tudi teb pil pa nisi povedal, če zginja hladilna tekočina si ti to vedel pa ne povedal, če je sklopka totalno fuč si tudi moral vedeti, če je v avtu prepih nad 100 km/h ker je bil totalka razbit pa slabo popravljen si to tudi sigurno vedel.

Če pa mu bo mogoče turbina šla čez 2-3 tedne in ni kazala nobenih znakov, da bo šla nisi pa nič kriv in ga nisi nategnil.

Samo nekaj stvari za primer, da boš vedel za kaj se gre. Kot sem rekel, kupcu povedati vse in si mirne vesti. Za nekatere stvari pač res ne moreš vedeti.

PS: povej nam kaj si kupcu zamolčal pa ti bomo lahko lažje pomagali, da se nebomo vrteli kot mačka okoli vrele kaše :lol:
 
TRIROG
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: To jun 19, 2012 11:09 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a TRIROG Sr maj 06, 2015 7:02 am

Hvala vendar gre za vprašanje, ki je plod debate ob pivu in nima (vsaj v mojem primeru) podlage v resničnem svetu.

Če dodatno razpeljem:
Predpostavimo, da prodajalec kupca seznani z vsemi pomanjkljivostmi vozila in se kupec po tednu dni odloči, da je ena izmed pomanjkljivosti tako moteča, da avta ne želi.
Pokliče kupca in zahteva vračilo kupnine zaradi skrite napake. Je potrebno v kupoprodajno pogodbo zapisati vse napake ki jih vozilo ima? Ali je dovolj da se napiše da je prodajalec kupca seznanil z vsemi pomanjkljivostmi?
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a ojnica Če maj 07, 2015 1:34 pm

Za stavrne napake odg., ampak problem je dokazat da so te skrite napake že bile pred nakupom. Zato potrebuješ mnenje avtomehanika, potrdilo in vse to gre preko sodišča.
Bolj velja sistem vidno-kupljeno v pogodbo se dopiše da je kupec avto pregledal in, da ni skritih napak s tem se zaščitiš za kasnejše težave, ampak s tem se mora strinjat tudi kupec !
oz. dopišeš, da ima avto rahlo okvaro in se zaščitiš.

Mislim, da tistih časov, ko se je nategoval folk je že zdavnaj mimo. Kilometri pa niso problem, ker je lahko avto s realnimi 150.000km 3x bolj zjahan kot avto s 400.000km.

Seveda se v pogodbo mora dopisat tud kilometre, slučajno če se kasneje ugotovi, da jih je več.
 
Veron
Novinec
 
Prispevkov: 341
Pridružen: Ne maj 01, 2005 3:04 pm

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a Veron Če maj 07, 2015 1:47 pm

sodni izvedenec mora podat mnenje in ne "navaden" mehanik
 
mucek
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Po sep 13, 2004 6:08 am
Kraj: Ljubljana

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a mucek Če maj 07, 2015 2:09 pm

Če se ne motim je videno-kupljeno praktično 100% "klavzula". Izpodbija se lahko edino s sodnim izvedencem in na način, da se da dokazati, da je prodajalec za večjo napako zagotovo vedel, a jo je namenoma zamolčal. Vse ostalo ne pije vode. Plus to: del, ki se lahko (sklopka, jermeni, črpalka ...) ne šteje kot napaka, razen če bi npr. prodajalec rekel/napisal, da je sklopka nova.

Cena takega postopka je verjetno višja od povprečne cene rabljenega SLO avta, traja pa tudi verjetno nekje tam, kot so ti avti stari ...

LP, g
 
5cenic
Novinec
 
Prispevkov: 465
Pridružen: Sr feb 11, 2015 1:23 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a 5cenic Če maj 07, 2015 2:24 pm

ojnica je napisal/-a:Za stavrne napake odg., ampak problem je dokazat da so te skrite napake že bile pred nakupom. Zato potrebuješ mnenje avtomehanika, potrdilo in vse to gre preko sodišča.
Bolj velja sistem vidno-kupljeno v pogodbo se dopiše da je kupec avto pregledal in, da ni skritih napak s tem se zaščitiš za kasnejše težave, ampak s tem se mora strinjat tudi kupec !
oz. dopišeš, da ima avto rahlo okvaro in se zaščitiš.

Mislim, da tistih časov, ko se je nategoval folk je že zdavnaj mimo. Kilometri pa niso problem, ker je lahko avto s realnimi 150.000km 3x bolj zjahan kot avto s 400.000km.

Seveda se v pogodbo mora dopisat tud kilometre, slučajno če se kasneje ugotovi, da jih je več.

Bolj je problem dokazati, da prodajalec kupcu za napako ni povedal. Sem se pogovarjal z odvetnikom, ki je imel par takih primerov in raje kot, da prodajalec zanika napako in se se ugotavlja ali je prodajalec vedel za napako se prodajalci poslužijo taktike ko rečejo: "Pa saj sem mu povedal". In Tukaj nastopi beseda proti besedi kjer je pač težko dokazat ali mu je res povedal ali ne.
 
cherokee
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: So jun 30, 2012 12:01 pm

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a cherokee Če jun 04, 2015 12:25 pm

Pozdravljeni, si bom izposodil temo.
Pred kratkim sem na avtonet kupoval rabljene gume (195/65/15). S kupcem sem se dogovoril da jih prevzame punca. Ko jih je pripeljala domov sem opazil da so gume dim. 185/65/15 in ne 195/65/15 kot so bile oglaševane. Žal punca pri prevzemu ni bila pozorna in del krivde je pač na naši strani. Najraje bi mu gume vrnil, zanima me če je prodajalec dolžan vrniti denar, ali gre tu za princip videno-kupljeno? Ne gre za visoke vsote, v končni fazi jih bom poizkusil prodati naprej, a ne zdi se mi fer iz prodajalčeve strani da noče niti slišati o menjavi.
lp
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a uros11 Če jun 04, 2015 12:28 pm

TRIROG je napisal/-a:Okej ampak tukej me moti predvsem del besedila, ki ne upošteva dejstva ali j eprodajalec vedel za napako in jo zamolčal ali pa preprosto ni vedel zanjo?
Mislite, da je raven odgovornosti prodajalca enaka?

ja. glej oz.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a uros11 Če jun 04, 2015 12:29 pm

cherokee je napisal/-a:Pozdravljeni, si bom izposodil temo.
Pred kratkim sem na avtonet kupoval rabljene gume (195/65/15). S kupcem sem se dogovoril da jih prevzame punca. Ko jih je pripeljala domov sem opazil da so gume dim. 185/65/15 in ne 195/65/15 kot so bile oglaševane. Žal punca pri prevzemu ni bila pozorna in del krivde je pač na naši strani. Najraje bi mu gume vrnil, zanima me če je prodajalec dolžan vrniti denar, ali gre tu za princip videno-kupljeno? Ne gre za visoke vsote, v končni fazi jih bom poizkusil prodati naprej, a ne zdi se mi fer iz prodajalčeve strani da noče niti slišati o menjavi.
lp

Ne, ker to ni stvarna napaka. razen če je zagotavljal, da so 195, vendar na gumah PIŠE vse...
 
cherokee
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: So jun 30, 2012 12:01 pm

Re: Odgovornost prod. za skrite napake - princip videno-kupl

Napisal/-a cherokee Če jun 04, 2015 12:33 pm

uros11 je napisal/-a:
cherokee je napisal/-a:Pozdravljeni, si bom izposodil temo.
Pred kratkim sem na avtonet kupoval rabljene gume (195/65/15). S kupcem sem se dogovoril da jih prevzame punca. Ko jih je pripeljala domov sem opazil da so gume dim. 185/65/15 in ne 195/65/15 kot so bile oglaševane. Žal punca pri prevzemu ni bila pozorna in del krivde je pač na naši strani. Najraje bi mu gume vrnil, zanima me če je prodajalec dolžan vrniti denar, ali gre tu za princip videno-kupljeno? Ne gre za visoke vsote, v končni fazi jih bom poizkusil prodati naprej, a ne zdi se mi fer iz prodajalčeve strani da noče niti slišati o menjavi.
lp

Ne, ker to ni stvarna napaka. razen če je zagotavljal, da so 195, vendar na gumah PIŠE vse...


Hvala za odgovor.
lp
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov