Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
ZZica
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Če jun 09, 2016 2:38 pm

Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a ZZica Če mar 16, 2023 10:33 am

Imam kar hude težave z pregrevanjem zadnjih diskov, katere nisem rešil niti po treh obiskih mehanika. Prvi obisk je bil pri mojem mehaniku, druga dva pri zavornemu na lj- viču (ne pri Fan-u).

V sklopu popravil so bili zamenjai zadnji zavorni diski, ploščice ter zavorne obloge ročne zavore (katere pridejo v notranjost zavornega diska), ker so bili tako ali tako zreli za menjavo. Za vse se je uporabil ATE material. Preverjene in obnovljene so bile tudi zadnje zavorne čeljusti (nove gumice, batki ...), torej vodila naj bi bila sedaj bp. Mojster na Viču sicer pravi, da ima avtomobil res hudo zakompliciran sistem ročne zavore (pakne v notranjosti zavorne diske + pedal namesto klasične ročne).

Ampak vseeno po 5km vožnje po regionalki brez zaviranja (razen na koncu nekaj čisto malega), so zavorni diski še vedno vroči, da na njih ni mogoče držati prsta (velja za oba diska na zadnji premi). Brezkontaktni IR termoter pokaže 70+ stopinj, ob tem imajo sprednji diski 20 stopinj in so na dotik mlačni. naj izpostavim, da so zadnje čeljusti in zavorne ploščice tople oz. mlačne, zato sklepam, da je problem v ročni zavori?


ostali opaženi simptomi:
- v kolikor avtomobil stoji en dan in je zunaj deževno oz. vlažno vreme, se ob speljevanju čuti pok ko v smislu da so bile pakne "zarustane" na disk (nevem pa katere, od ročne ali od klasičnih zavor). Zvok pride od zadaj.
- zadnja kolesa mislim, da se oteženo vrtijo, ko je avtomobil na dvigalu. (avtomobil ima pogon spredaj). Za več kot en obrat ni variante da bi se zavrtele.
- zanimivo je tudi to, da sicer med vožnjo ne čuti, da bi karkoli blokiralo oziroma bremzalo. Avtomobil je mogoče na roko premakniti dokaj brez hudega napora (pač primerno kilaži avtomobila ...)
- med vožnjo ni slišati ležajev ...ker tudi to bi lahko bila težava s pregrevanje, kajne?


v kolikor ima kdo kakšno idejo, bi prosil za mnenje (Fan?), sicer nevem več kaj naj storim. Seveda grem še tretjič k mojstru na Vič, ampak nimam nekega upanja :(


Avtomobil Kia Optima, 2013, 1.7 crdi 136km, automatik. Nima el. ročne zavore.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a vipe5s Če mar 16, 2023 12:59 pm

Zanimiva kombinacija paken (oblog) in klasičnih diskov/ploščic.
Pelji nazaj k majstru na reklamacijo. Če ne zrihta, pa k drugemu majstru. Očitno ne zna nastaviti paken/ročne zavore, da se lepo vrača nazaj. Mogoče ti bo ta naslednjič predlagal še menjavo zajl za ročno.
Če bi bili ležaji, bi se verjetno tudi kaj slišalo.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2189
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a limas Če mar 16, 2023 10:59 pm

Kateri na Viču? Če misliš na Zavorni servis Košir, je po mojih informacijah zelo strokoven, vendar tudi zelo drag.
Fana se raje izogibaj, ker ima preveč nezadovoljnih strank (zapisi strank na forumih) in dvakrat dražji material kot je v trgovinah. Bojda Fan ne opravlja več dejavnosti.
Za izogibat je tudi tisti v bližini Spara. Slabe izkušnje strank.
Nazaj k istemu mehaniku, da uredi zadevo.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a Mazda2 Pe mar 17, 2023 7:59 pm

Menda je dokaj dober tudi Herman Nunar iz Euroservisa. Mlaka pri Kranju.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe mar 17, 2023 8:48 pm

Ali pa pelji na pooblaščeni servis, da ti sam razdrejo in sestavijo pravilno nazaj. Po moje ne more biti drago.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a 215709 Po mar 20, 2023 6:15 pm

Zdravo

Bom si sposodil temo.
Sam imam tudi probleme z zadnjimi diski - zavorami. Danes sem spet opazil da se mi zadnja desna feltna pregreva in zavore smrdijo po 30 km avtoceste. Naj povem da so mi ze v letu 21 in 22 na pooblasenem servisu čistili vodla in nastavljali zavore. Nazadnje tudi zamenjali ploscice in ponovno čistili. Zdaj ni niti 8 mesecev od tega in spet blokirajo zavore. Ploščice imajo se dosti mesa.

Zanima me če ima kdo se kaksen nasvet kaj se sploh spucat oz kater servis se probat. Preferiram Ljubljana (bezigrad). Na pooblasenem(toyota btc) se do zdaj niso izkazali oz sumim da je vse nekaj na hitro narejeno da takrat funkcionira. Na koliko km ste obnavljali zavorne sisteme(celjust , tesnila) trenutno sem pri 215000?
Slika
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a vipe5s Po mar 27, 2023 1:15 pm

Obnova zadnjih čeljusti, še pred 200kkm - starost. VW, ročna na zajlo. Ko razstaviš, vidiš da s časoma koorodira in se ne vrača tako, kot treba (niti ne toliko bat - če so gumice ok, ampak mehanizem za ročno spodaj). Pri VW je bilo nujno menjati semering spodaj, ker niso ustrezni zaščiteni in skoroodirajo - potrebno kupiti ustrezen kit z novim.
Ponavadi se čeljusti kar celotne menjajo, ker zna biti dosti dela z obnovo (in površinskim saniranjem rje na kleščah in v področju bata - idealno jih je speskati). Tvoje pa dajo naprej v obnovo.
 
ZZica
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Če jun 09, 2016 2:38 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a ZZica To jun 06, 2023 10:38 am

še vedno imam probleme z pregrevanjem diskov. Zaenkrat me zanima samo to, ali je vrtenje kolesa na dvigalu normalno ali bi se moral vrteti za več obratov?


zadnja kolesa:
https://www.dropbox.com/s/mpje8m3o611vbk2/VID_20230601_190057.mp4?dl=0


sprednja kolesa (pogon):
https://www.dropbox.com/s/gxsuaqv097b5yry/VID_20230601_182802.mp4?dl=0



*avtomobil ima sprednji pogon
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a 215709 To jun 06, 2023 11:00 am

lahko se javim še jaz z rešitvijo svojega problem. problem so bile zadnje ploščice na notranji strani so bile vse pobrane in neenakomerno znucane. smo zamnjali ploščice na novo namazali pa zdaj gledam kok bodo nove zdrzale. čudno je da so bile po 30kkm fuč - so bili pa pini kar na trdo notri se niso lepo premikali.

čas bo počasi da se sam naučim to menjat ker telim mehanikom več bremz ni več za zaupat da vse lepo spucajo in zamenjajo tako kot je treba.
Slika
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 591
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a zundapp To jun 06, 2023 11:13 am

Meni se zdi vrtenje koles OK
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a danci1973 To jun 06, 2023 11:41 am

Škoda, da ni zvoka...

Meni se zdi, da bi se zadnje kolo moralo bolj prosto vrtet.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a Kristjan123 To jun 06, 2023 12:14 pm

zundapp je napisal/-a:Meni se zdi vrtenje koles OK


Kot vidim uporabi kar nekaj sile naredi pa lih en obrat kolesa in to na zadnjem kolesu kjer ne vrti polosovine pa še kaj v menjalniku samo ležaj in to je tebi OK? Tle se ploščica preveč naslanja na disk ni sicer alarmantno ni pa tudi kot bi moralo bit
Zdej ne, da se mora vrtet kot pri biciklu samo zadaj sigurno bolj prosto...
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 591
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a zundapp To jun 06, 2023 12:22 pm

No pa probaj na svojem in napiši...
 
ZZica
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Če jun 09, 2016 2:38 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a ZZica To jun 06, 2023 12:27 pm

platišče je 18", 225 45 gume ... če to karkoli vpliva na vrtenje? je nekoliko težje kot 15" jeklenka
 
Uporabniški avatar
xsara
Uporabnik
 
Prispevkov: 1345
Pridružen: Če jun 30, 2005 1:09 pm
Kraj: Mal naokol

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a xsara To jun 06, 2023 12:38 pm

pomoje se vrti z preveč upora, kako pa se vrti disk brez plaišča ?
citroen for life, aja and fiat too, aja pa še mitsubishi.......
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 557
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a AssKicker To jun 06, 2023 1:02 pm

me zanima koliko časa bo še trajal, predn boste zamenjal zadnje čeljusti :) al boste sam bremze skuril, al bo še kšn ležaj začel ropotati :)
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a Kristjan123 To jun 06, 2023 1:03 pm

zundapp je napisal/-a:No pa probaj na svojem in napiši...


Poglej še 1X več kot 1 obrat mora naredit sploh "nepogonsko" kolo. Vse ostalo se ploščica preveč naslanja. Lahko pa imaš tako stanje in ne bo nič katastrofalno narobe pač malo večje trenje in obraba ploščic ni pa 100% ok mora se vrtet bolj "na lahko"
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1125
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a berlonso To jun 06, 2023 3:43 pm

x2, ko sem pri vulkanizerju vrtel, sem eno zadnjo obrnil z navidez podobno forco in ko sem prišel na drugo stran, se je prva še vrtela... Pri sprednjih pa ni bilo take razlike z videom kot na zadnjih.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2351
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a DePalmo Če jun 08, 2023 9:28 am

O, Kia. Imam Ceeda 2017 in še nimam takih težav, jih pa pričakujem. So pa kie fenomen s telimi zavorami ...

ZZica je napisal/-a:- v kolikor avtomobil stoji en dan in je zunaj deževno oz. vlažno vreme, se ob speljevanju čuti pok ko v smislu da so bile pakne "zarustane" na disk (nevem pa katere, od ročne ali od klasičnih zavor). Zvok pride od zadaj.

Si prepričan da je zvok od zadaj? Kar me preseneča je, da je to pri kiah normalno, drugje tega še nisem porajtal. Pri meni je zvok spredaj in moram včasih speljati z malce sile, sploh če sem večer prej opral avto. In če takoj ustaviš, vidiš sledi na diskih kjer so ploščice prijele.

ZZica je napisal/-a:- zanimivo je tudi to, da sicer med vožnjo ne čuti, da bi karkoli blokiralo oziroma bremzalo. Avtomobil je mogoče na roko premakniti dokaj brez hudega napora (pač primerno kilaži avtomobila ...)

Sem imel avto kjer so mi zadnje zavore kar dobro držale, feltna je bila vroča po 2km vožnje. Avto je bil bencinar in se med vožnjo ni čutilo. Rešitve ni bilo, pa smo menjali vse kar se je dalo ...

Sem pa na svoji kii predčasno menjal diske in ploščice ker so po cca. nekje 70.000 diski začeli opletat ob bolj dinamični vožnji in je bilo slišat kot da se je en disk zvil. Ampak ko se je ohladil (par km normalne vožnje), je nehal opletat in ružit. Sedaj imam 108.000 prevoženih, imajo pa zadnje čeljusti luft in je avto slišat kot stara karjola, rešiti pa tega ne zna nihče.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Nerešljiva težava s pregrevanjem zadnjih diskov

Napisal/-a Fan Če jun 08, 2023 2:49 pm

V koliko zavorni cilindri skačejo na slabi cesti, se uredi vodila ( vodila z gumijastimi vodili ) zavornih cilindrov in je spet tišina. Ta problem se je prvič pojavil na RAV 4 pred 20 leti.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: MSrougeZX in 8 gostov