Novice

ACEA poziva: dialog in večja konkurenčnost, ne povračilni ukrepi

Evropsko lobistično združenje proizvajalcev avtomobilov (ACEA) je pozvalo Evropsko komisijo, naj se izogne protiukrepom, ki bi škodili evropski konkurenčnosti, ter namesto tega na pogajanjih raje poišče konstruktivno rešitev.

V zadnjih dneh se svet sooča s posledicami višjih carinskih stopenj, ki jih je na uvoz blaga v ZDA uvedla Trumpova administracija. Učinek domin je bil pričakovan, a je v tem trenutku težko napovedati, kako se bo vse skupaj odvrtelo. Že zdaj pa je bolj ali manj jasno, da bodo večino razlike preko višjih maloprodajnih cen plačali končni potrošniki na posameznih trgih in da “zmagovalca” trgovinske vojne v resnici ne bo.

Med proizvajalci, ki so začasno zaustavili transporte vozil v ZDA, so trenutno Audi, Volkswagen, Porsche, Lotus in JLR.

Želja po usklajevanju

Zaskrbljeni evropski vodje avtomobilske industrije, med katerimi so bili predstavniki podjetij BMW, Daimler Trucks, IVECO, Mercedes-Benz, Scania, Stellantis in Volkswagen, so se srečali s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, da bi soočili mnenja glede daljnosežnosti vpliva dviga ameriških carin na evropski izvoz avtomobilov, jekla in aluminija.

ACEA je na sestanku poudarila, da bo le transatlantsko sodelovanje lahko omejilo stopnjevanje protekcionističnih in recipročnih ukrepov ter posledično dolgoročno škodo za gospodarstvi ZDA in držav članic EU. Njihova trenutna ocena posledic znaša 67 milijard evrov v vrednosti potencialnega izvoza vozil iz EU ter 80 milijard evrov na račun obojestranskih stroškov carin za avtomobile in dele.

“Nenehna nestanovitnost svetovnih trgov zgolj povečuje trgovinske ovire in stroške za podjetja. Carine samo zvišujejo cene za potrošnike po Evropi, v Združenih državah in drugod po svetu,” je dejala Sigrid de Vries, generalna direktorica ACEA. “Ni le bistveno, da evropski in ameriški voditelji čim prej najdejo rešitev za aktualni trgovinski konflikt, ampak tudi, da evropske institucije aktivno izvajajo akcijski načrt za avtomobilsko industrijo, da povečajo konkurenčnost, zmanjšajo stroške, ublažijo regulativno breme in okrepijo evropsko proizvodnjo.”

Nova 25-odstotna carinska stopnja ob uvozu avtomobilov in delov, ki niso izdelani na ozemlju ZDA, je stopila v veljavo 2. aprila, a s pomembno izjemo – kljub temu, da naj bi je bili deležni tudi izdelki iz sosednjih Kanade in Mehike, so v ameriški vladi to odločitev začasno zadržali za vse blago, zajeto v sporazumu o prosti trgovini med Združenimi državami, Mehiko in Kanado (USMCA), ki je bil podpisan med Trumpovim prvim mandatom.

Avtomobilizem.com (Vir in foto: ACEA.)

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "ACEA poziva: dialog in večja konkurenčnost, ne povračilni ukrepi"


Zodd
21 dni 15 ur nazaj

seveda nastavit ritke, bognedaj da bi delali zase in za svojo gospodarstvo

 
Kitajska vlada bi tekmovala z BYD
Ne zgolj sodelovanje, CATL bo morda odkupil Nio Power