Tekom preteklih desetletij so evropska, ameriška in japonska podjetja na račun zniževanja stroškov selila proizvodnjo baterij predvsem na Kitajsko, ki po podatkih podjetja S&P Global trenutno obvladuje več kot 80 odstotkov globalnih proizvodnih kapacitet. Kot pojasnjuje analitik Joey Politano pa so v zadnjih nekaj letih ZDA, tud na račun spremenjene davčne zakonodaje, občutno povečale lastno proizvodnjo.
Lani je ameriška proizvodnja baterij narasla za četrtino
Iz podatkov, ki jih je predstavil Politano, so ameriški proizvajalci od lani izdelali 25 odstotkov več baterij, to dejstvo pa dodatno potrjujejo podatki o padcu kitajskih vlaganj v zelene tehnologije (vključno s proizvodnjo baterij) v letih 2022 in 2023 ter trikratna rast vlaganj v tovrstne tehnologije v Združenih državah in v Evropi. Baterije, izdelane na ameriških tleh, sicer niso namenjene le električnim avtomobilom, temveč tudi drugi rabi, predvsem hranilnikom električne energije za stabilizacijo omrežja in zagotavljanju energije med izpadi. Tekom preteklih štirih let, naj bi v Ameriki namestili za več kot 20 gigavatnih ur baterij v njihovo električno omrežje, kar je ekvivalent dvajsetim jedrskim reaktorjem. Kot predvidevajo pri mednarodni agenciji za energijo IEA pa naj bi se v primeru enake rasti leta 2025 kapaciteta nameščenih baterij podvojila na 40 GWh.
Davčna politika spodbudila lastno proizvodnjo
Eden od pomembnejših dejavnikov za rast lastne proizvodnje baterij na ameriških tleh je tudi sprememba davčne zakonodaje v zadnjih letih. Z njo so uveljavili davčne olajšave v višini do 7.500 ameriških dolarjev (6.800 evrov) v primeru nakupa električnega avtomobila (in baterij), izdelanega na domačem ozemlju – na ta način so oblasti spodbudile avtomobilske proizvajalce k vzpostavitvi domače proizvodnje in povečanju števila delovnih mest.
Glede na rezultate ameriških predsedniških volitev pa se zdaj poraja vprašanje, kako bo v prihodnosti. Novoizvoljeni predsednik Donald Trump je v predvolilni kampanji namreč napovedoval spremembo zakonodaje ter ukinitev davčnih olajšav in finančnih spodbud za nakup električnega avtomobila, kar bi lahko povzročilo zmanjšanje lokalne proizvodnje in posledično zmanjšanje števila delovnih mest.
Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Grafika: Joey Politano. Foto: General Motors.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen