Novice

Analogni radio proizvajalcem električnih vozil povzroča dodatne stroške

Razprava o predpisu, ki zapoveduje ohranitev analognih AM radijskih sprejemnikov, postaja vse bolj razgreta.

Pri organizaciji CAR (Center for Automotive Research) so predstavili rezultate raziskave, ki je pokazala, da stroški ustrezne zaščite pred interferenco v električnih vozilih, ki bi omogočala nemoten sprejem frekvenc analognega radia AM, znašajo med 50 in 70 ameriškimi dolarji (med 47 in 66 evri).

Sprejem radijskih valov pomemben v primeru množičnega obveščanja

Avtomobilska podjetja Tesla, Rivian, Volkswagen, Volvo, Polestar, BMW in Ford, pri katerem so kasneje sicer spremenili mnenje, naj bi se skupaj odločila, da v svojih električnih modelih ne bodo več ponujala radijskih sprejemnikov za AM področje. Nad tem so zaskrbljenost izrazili predstavniki ameriških oblasti, ki še naprej ostajajo mnenja, da so analogni radijski sprejemniki pomemben člen množičnega obveščanja. To v primeru večjih katastrof še vedno poteka preko AM radijskih valov, ki dosežejo tudi ruralna območja z manjšo pokritostjo sodobnejših tehnologij.

Proizvajalci električnih vozil za ukinitev analognih radijskih sprejemnikov v električnih avtomobilih

Za ohranitev analognih radijskih sprejemnikov se zavzemajo tudi v ameriškem senatu, na nasprotni strani pa še naprej ostajajo avtomobilski proizvajalci, ki težijo k zmanjševanju stroškov. Tehnično gledano sicer ohranitev analognega radijskega sprejemnika ne predstavlja prevelikih problemov, a je v električnih avtomobilih potrebno poskrbeti za ustrezno zaščito pred interferencami, ki jih povzroča električni pogonski sklop. Za nemoten sprejem je potrebno uporabiti kable z dodatnim oklopom, ter dodatne filtre za zmanjševanje šuma. Po podatkih organizacije CAR naj bi imeli avtomobilski proizvajalci do leta 2030 na ta račun za 3,8 milijarde dolarjev (3,62 milijarde evrov) stroškov, kar predstavlja dodatno breme, ki ga bodo najverjetneje želeli prevaliti na kupce.

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops.  Foto: Ford,  sv1ambo.)

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Analogni radio proizvajalcem električnih vozil povzroča dodatne stroške"


1 leto 5 meseci nazaj

Mislim, da bi bilo dobro prispevek nekoliko dopolniti:

1: Govora je o AM sprejemniku, potem pa mednaslov omenja “analogni radio”. Pod “analogni radio” vsekakor spada tudi FM sprejemnik. Torej AM sprejemnik sicer spada pod analogni radio, ne gre pa za ukinitev analognih radijskih sprejemnikov, kot sugerira mednaslov, ne gre za analogni radio in najbrž tudi ne za ukinitev analognega radia.

2: AM sprejemnik je daleč najpreprostejši tip radijskega sprejemnika (kot zanimivost: sprejemnik, ki deluje brez dodatnega baterijskega ali drugega napajanja se da narediti iz zelo primitivnih sestavnih delov; npr. dobesedno iz zarjavele britvice – kogar zanima tematika naj googla za “foxhole radio”). Ni torej tako, da bi bil AM sprejemnik nevemkakšen strošek – in zagotovo ne ranga nekaj deset dolarjev – ampak bi znašal toliko strošek ureditve napeljave in elektronike v avtu, da bi AM sprejemnik sploh lahko normalno kaj “ujel”.

3: Za avte z ottovim motorjem se starejši zagotovo spomnijo, da je lahko v primeru težav z napeljavo (zaradi rednih motenj, ki jih povzročajo svečke) radio slabo sprejemal, ker je bilo preveč “šumenja” (motenj). Očitno je pri električnih tudi težava z motnjami? Napetosti so sicer precej nižje, a so tokovi bistveno višji kot pri vžiganju svečk.

4: Ob vsej preprostosti AM sprejemnika in dejstvu, da signal daljše valovne dolžine dlje propagira (s tem je mišljena “pokritost ruralnih območij” zgoraj) ima AM pred FM veliko pomankljivost ravno v tej občutljivosti za motnje, katere se pri AM modulaciji v vsakem primeru “prištejejo” uporabnemu signalu, pri FM modulaciji jih je pa (dokler niso prevelike) mogoče izločiti brez kakršnekoli škode za kvaliteto sprejetega signala, zato jih poslušalec pogosto niti ne opazi.

5: Amerika je svet zase; pri nas se AM oddajniki ukinjajo (kot zanimivost: po podatkih RTVSLO smo prišli od kar 21 srednjevalovnih oddajnikov leta 1966 do ukinitve zadnjega “vseslovenskega” leta 2017). Če ni oddajnikov, tudi ni obveščanja, razen če bi kdo rad poslušal versko ali kakšno drugo propagando (pa tudi tam je marsikdo od akterjev iz časa hladne vojne že zdavnaj obupal, saj gre za oddajnike moći na desetine ali stotine kilowattov, ki porabijo že več kot toliko energije za svoje delovanje :.-D ).

6: Volvo (npr, naš XC60 2022) itak nima več AM sprejemnika – ni kot da je to nekakšna nova njihova odločitev, ki bi veljala samo za električna vozila. Bi ga kot kupec raje imel kot da ga ni več? Seveda, ampak realno ne bi imel z njim kaj poslušat, torej bi bil uporaben enako kot krtača in rezervni žakelj ovsa za konja v prtljažniku (in ne, XC60 letnika 2022 nima ne krtače, ne rezervnega žaklja ovsa v prtljažniku).

Aesthetics
1 leto 5 meseci nazaj

Zaradi tega stroška ne morejo ponuditi avtov po nižjih cenah? Sedaj vse jasno.

Tukaj bi dali stran 50€, tam 200, drugje 500. Avti pa čedalje dražji.

 
Uresničevanje zavez prenovljenega dogovora med Renaultom in Nissanom
V Györu le stekla serijska proizvodnja Audijevega novega motorja