Type 52 bi moral imeti 16-valjni motor z 200 “konjskimi” močmi in najvišjo hitrost 200 kilometrov na uro. Za tiste čase bi šlo za enega najhitrejših avtomobilov na svetu, toda bližajoči začetek druge svetovne vojne je ustavil njegov razvoj. Tako so se leta 1935 vodilni pri Auto Union odločili za prekinitev razvoja modela, ki je bil tisti čas ravno v fazi oblikovanja.
Nastal na podlagi starih tehničnih skic
Toda pri Audiju so se odločili, da na podlagi starih tehničnih skic izdelajo Type 52 ter ga pripeljejo na Festival hitrosti v Goodwoodu. Za pomoč in izdelavo so prosili britanske specialiste pri Crosthwaite & Gardner. Njihova naloga je bila poustvariti model, ki je pred devetdesetimi leti obstajal le v skicah.
Strokovnjaki Crosthwaite & Gardner so na podlagi skic in nekaterih načrtov sami v celoti izdelali Auto Unionov Type 52. Ročno so izdelali vse karoserijske dele, zasnovali šasijo in po meri izdelali motor. Projekt se je pričel v začetku leta 2023, celotna izdelava tega edinstvenega avtomobila pa je trajala več kot leto dni.
Dirkalnik z registrsko tablico
Auto Union je na začetku tridesetih let dominiral v svetu v svetu dirkanja in gorskih dirk s svojimi šestnajstvaljnimi dirkalniki. Toda le nekaj ljudi znotraj podjetja je vedelo, da skupaj s Ferdinandom Porschejem razvijo civilno različico njihovega dirkalnika. Športno limuzino bi moral poganjati enak motor kot dirkalnike, ki so tekmovali na dirkah Mille Miglia. Zelo podobna bi bila tudi postavitev sedežev v notranjosti. Voznik bi moral namreč sedeti centralno, za njim na vsaki strani pa bi bil nameščen po en sedež za dva sopotnika.
Type 52 poganja sredinsko nameščeni šestnajstvaljnik, zelo podoben tistemu, ki je bil namenjen prvotno zamišljenemu modelu. V načrtih je sicer predviden 4,4-litrski motor, opremljen s kompresorjem- leta 1934 je bil takšen motor vgrajen v dirkalnike tipa A. Toda pri Crosthwaite & Gardner so se v tem primeru odločili za vgradnjo 6,6-litrskega motorja, ki je bil leta 1936 vgrajen v dirkalnikih tipa C. Zaradi napredka v tehniki se je povečala tudi moč. Namesto prvotno zamišljenih 200 “konjev” pri vsega 3.650 vrtljajih ima novodobna kopija kar 512 “konjev”, najverjetneje pa je občutno višja tudi najvišja hitrost, ki je pri Audiju ne razkrivajo.
Da so v Type 52 spravili tako veliko motor, so morali povečati zunanje dimenzije. Medosna razdalja je zrasla s prvotno načrtovanih 3.000 milimetrov na 3.315 milimetrov. Podoben ukrep bi morali izvesti tudi inženirji Auto Union, če bi prišli do izdelave modela. V praksi se je izkazalo, da je bilo načrtovanega prostora enostavno premalo, številke s papirja niso bile povsem realne.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Audi je obrisal prah s starih načrtov: Type 52 kot vrhunec znamke Auto Union"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Vzameš hrošča in ga naaateeeegneeeeš!
Pa je lepši dizajn kot tričetrt avtomobilov, ki so jih v zadnjem času vsi proizvajalci lansirali…
Normalno… takrat se je delalo avtomobile… danes pa je v ospredju ekonomija, ekologija in čim večji zaslon na dotik…