Markus Duesmann, predsednik uprave družbe Audi, je na tiskovni konferenci pojasnil njihovo odločitev z besedami: “Motošport je stalnica v Audijevi DNK. Formula 1 je globalno prizorišče za našo znamko in hkrati zahtevni razvojni laboratorij. Kombinacija visoke zmogljivosti in konkurence je v naši panogi stalna gonilna sila za inovacije in prenos tehnologij. Z novim pravilnikom je prav zdaj nastopil pravi čas za naš vstop. Saj tako Formula 1 kot Audi oba sledita jasnim trajnostnim ciljem.”
K odločitvi naj bi prispevalo dejstvo, da je tekmovalna serija postaja bolj trajnostna in stroškovno učinkovita (omejitve tako za ekipe kot tudi proizvajalce pogonskih sklopov), saj novi tehnični pravilnik, ki bo veljal od leta 2026, stavi na večjo elektrifikacijo in trajnostno gorivo. Poleg tega si je Formula 1 zadala ambiciozni cilj doseganja ničelne bilance emisij CO2 do leta 2030.
Od leta 2026 naprej naj bi se pri pogonskem sklopu, ki ga sestavljajo elektromotor, baterija, krmilna elektronika in motor z notranjim zgorevanjem, delež električne moči v primerjavi z današnjimi pogonskimi agregati v Formuli 1 močno povečal. Električni pogon naj bi takrat imel skoraj enako moč kot motor z notranjim zgorevanjem (približno 400 kW/544 KM). Visokoučinkovite 1,6-litrske turbomotorje pa bo poganjalo trajnostno sintetično gorivo.
Audijev pogonski sklop bo nastal v najsodobnejšem kompetenčnem centru družbe Audi Sport v Neuburgu na Donavi. Lokacija je že opremljena s testnimi napravami za motorje, visokozmogljive elektromotorje in baterije. Poleg tega tam trenutno poteka potrebna razširitev na področjih kadrov, poslopij in tehnične infrastrukture, vse bistveno pa naj bi bilo dokončano do konca leta.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen