Postavlja mejnike
Čeprav ni niti največji niti najdražji model v Audijevi paleti, za novi Q6 e-tron pri znamki zagotavljajo, da postavlja tako mejnike tako v smislu oblikovanja, dinamike in zmogljivosti, kot tudi učinkovitosti in z njo povezanega električnega dosega. Zato morda začnimo kar s številkami: doseg z enim polnjenjem naj bi znašal preko 625 kilometrov (WLTP), hitro DC polnjenje pa naj bi z do 270 kilovati dopolnilo 800-voltno baterijo za novih 255 km v kratkih desetih minutah, medtem ko naj bi dopolnitev z 10-80 % kapacitete trajala povsem sprejemljivih 21 minut.
Zanimivo sistem dopušča možnost delitve baterijskega paketa na dva 400-voltna elementa, ki se lahko istočasno polnita s 135 kilovati. Novi litij-ionski modularni baterijski sklop, ki so ga pri Audiju razvijali v sodelovanju s CATL, sicer sestavlja ducat modulov s 180 prizmatičnimi celicami (po 15 v seriji) ter je prilagodljiv v smislu kapacitete. Na račun kemične sestave naj bi imel približno 30 odstotkov višjo energijsko gostoto od prejšnje generacije. Posebno poglavje v zgodbi za optimalno izrabo in polnjenje energije pa seveda predstavlja napredni sistem toplotnega upravljanja.
Q6 in SQ6 e-tron
Novi Q6 e-tron bo imel v osnovni različici do 285 kW (387 KM) sistemske moči ter 100-kilovaturni baterijski paket (94,9 kWh neto), kar naj bi zadoščalo za prej omenjenih 625 kilometrov dosega z enim polnjenjem. Običajno polnjenje naj bi potekalo z 11 kilovati, kasneje pa naj bi bila na voljo tudi možnost 22-kilovatnega AC polnjenja. Najvišja hitrost Q6 e-tron je omejena na 210 km/h.
Zmogljivejša izvedenka SQ6 e-tron naj bi zagotovila do 380 kW (516 KM) sistemske moči ter imela vgrajen baterijski paket enake kapacitete 100 kilovatnih ur. Z enim polnjenjem naj bi zato opravila do 498 kilometrov poti, hitrost pa je navzgor omejena na 230 km/h. AC polnjenje z 22 kilovati naj bi bilo dostopno opcijsko že ob začetku prodaje. V obeh primerih imata modela spredaj nameščen asinhroni motor, zadaj pa motor s trajnimi magneti, kar naj bi omogočalo, da sistem po potrebi izklopi sprednji motor ter na ta način zmanjša porabo energije. Elektromotorji za vgradnjo v modele na napredni arhitekturi PPE prihajajo iz Audijeve tovarne v madžarskem Györu.
Učinkovitost pogonskega sklopa v novincu naj bi za impresivnih 30 % presegala prve generacije modelov e-tron. Pa še to: različica SQ6 e-tron naj bi iz mirovanja do hitrosti 100 km/h pospešila v 4,3 sekunde, kar je odlično za vozilo, ki po tehničnih podatkih brez voznika tehta 2.350 kilogramov.
Pri Audiju naj bi za prihodnost načrtovali tudi racionalnejši sklop z zadnjim pogonom in različico modularne baterije s 83 kilovatnimi urami ter drugega z večjo kapaciteto baterije za maksimalni doseg z enim polnjenjem. Menda pa ni izključena niti izvedenka RS.
Prepoznaven, dinamičen, uporaben
Njegov videz predstavlja evolucijo tipičnega Audijevega oblikovanja električnih vozil z zaprto prednjo masko, pri čemer niso pozabili na posamezne elemente, ki ga povezujejo z e-tronom GT quattro. Pogled z boka razkriva kratka previsa in dolgo medosno razdaljo (2.899 mm), kar obeta prostorno kabino za do pet potnikov. Skupna dolžina znaša 4.771 mm, širok je 1.965 mm ter v višino meri 1.648 mm. Da bo praktično uporaben, govorijo podatki o prostornini prljažnika (526 litrov, 1.529 litrov ob preklopu naslona sedežev zadnje klopi), frunka (64 litrov) ter vlečni zmogljivosti do 2,4 tone.
Aktivno komunicira z okolico
Pri Audiju so že dobro znani po svojih naprednih rešitvah osvetljevanja okolice. Novincu so tako namenili drugo generacijo zadnjih luči v tehniki OLED, ki imajo po panelu kar 60 (prej 6) segmentov, skupaj pa imata zadnja žarometa na šestih panelih OLED kar 360 segmentov – animacijo delovanja si lahko ogledate s klikom na fotografijo. Vozilo lahko tako v izrednih primerih z lučmi že dokaj učinkovito komunicira z neposredno okolico. Prednja matrična LED žarometa pa dovoljujeta več individualizacije preko izbire enega od osmih svetlobnih podpisov, hkrati pa pri proizvajalcu omogočajo naknadni nakup preko aplikacije MyAudi ali MMI.
Digitalni oder
Notranjost Q6 e-tron prinaša kvalitetne materiale, ki so v veliki meri trajnostnega izvora. Za občutek zaznavne kakovosti poleg natančne izdelave poskrbijo številne mehko oblazinjene površine na dosegu potnikov.
Q6 e-tron prinaša prvi serijski pogled na pristop nove oblikovalske filozofije Digital Stage (digitalni oder), ki naj bi preoblikoval uporabniško izkušnjo digitalizacije. Izpostavljen je panoramski lebdeči element, ki pod skupno površino združuje prikaza 11,9-palčnega digitalnega kokpita in 14,5-palčnega sredinskega zaslona infozabavnega sistema v tehnologiji OLED. Voznikov nadzor nad potovalnimi podatki v realnem času dopolnjuje napreden projicirni sistem z elementi razširjene resničnosti. Informacije, kot so hitrost, aktualni prometni znaki in aktivno usmerjanje, naj bi se pred voznikom prikazovali lebdeče na oddaljenosti do 200 metrov, dimenzija prikaznega okna pa po navedbah Audija znaša 88 palcev.
Če dobro pogledate fotografije, boste pred sovoznikom opazili še tretji zaslon dimenzije 10,9 palcev, ki naj bi bil na voljo opcijsko. Nameščen naj bi bil na način, da med predvajanjem različnih (zabavnih) vsebin ne bo moteč za voznika.
V Nemčiji od 75 tisoč evrov
Audi Q6 e-tron je za proizvajalca nedvomno izjemno pomemben model, saj dimenzijsko spada prav v segment, kjer imajo največ kupcev. Čeprav še nimamo informacij o slovenskih cenah, je znano, kako je s tem v Nemčiji: Q6 e-tron quattro ima vstopno ceno 74.700 evrov, SQ6 e-tron quattro pa 93.800 evrov. Naročila se pričenjajo v marcu, prve dobave pa so napovedane za poletje.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen