Bavarci so izredno optimistični glede potenciala novega baterijskega dizajna, ki bo skupaj z napredno arhitekturo Neue Klasse osnova za vsa njihova električna vozila od leta 2025 dalje. Prve predserijske primerke baterijskih celic so že izdelali in pričeli testirati v realnih pogojih. Milan Nedeljković je na vprašanje novinarja Automotive News Europe, kako bodo ulovili tekmece, predvsem Teslo, odgovoril sila samozavestno: “Tesla mora uloviti nas. V resnici ne vidimo razlike med nami in Teslo.”
Cena baterij se bo razpolovila
Z vzpostavitvijo celovitega proizvodnega procesa se bo po besedah Nedeljkovića s prihodom šeste generacije cilindričnih baterij cena, v primerjavi s predhodnimi tehnologijami, prepolovila. Obenem naj bi se za 60 odstotkov zmanjšal ogljični izpust proizvodnje baterijskih celic. Kot pravijo pri znamki, naj bi bil s to baterijo maksimalen doseg pri njihovih novih modelih okoli 800 kilometrov.
“Kar imamo tukaj, je zasnova baterije, ki ustreza našim izdelkom in naši predstavi o tem, kako je vozna zmogljivost uresničena v naših avtomobilih,” je zbranim novinarjem v proizvodnem obratu blizu Münchna povedal Nedeljković. Obenem je prepričan, da je uspeh v segmentu električnih vozil ključen le ob globokem razumevanju vseh vidikov baterijsko-električnega pogona: “Zato imamo tudi lastno zasnovo elektromotorjev. Ti so popolnoma drugačni od drugih na trgu.”
Trg električnih vozil je brutalen
BMW je na septembrskem avtosalonu mobilnosti v Münchnu pokazal svoj prvi prototip, ki napoveduje celo kopico električnih vozil nove generacije. Bavarci si želijo uspeti predvsem na kitajskem avtomobilskem trgu, kjer je poleg Mercedes-Benza in Tesle še kopico drugih domačih tekmecev. To jim lahko uspe le z najboljšo tehnologijo, a napovedi o bistveno manjšem povpraševanju po električnih vozilih skrbijo vse proizvajalce.
Harald Wilhelm, finančni direktor pri Mercedesu, je potrdil, da je povpraševanje po električnih vozilih nižje od prvotnih ciljev. Obenem je povedal, da je trg električnih vozil “precej brutalen prostor”. Podobno je ob razkritju finančnih podatkov za tretje četrtletje povedal Elon Musk. Po letih gromozanske rasti prodaje se je slednja močno upočasnila, za manjše povpraševanje pa so v največji meri krive visoke obresti posojil in bistveno bolj previdni potrošniki.
Vse več komponent bi radi izdali in razvili sami
“Od danes naprej je to osnova za Neue Klasse, ki predstavlja za nas tehnološki preskok,” je še povedal Nedeljković. Prejšnji teden so bili namreč proizvedeni prvi vzorci baterijskih celic v BMW-jevem kompetenčnem centru za proizvodnjo celic (BMW Cell Manufacturing Competence Center, CMCC), kjer bo BMW proizvajal in optimiziral vzorce baterij za svoja prihodnja električna vozila na osnovi Neue Klasse.
Vendar BMW zaradi visoke volatilnosti ne bo sam zagnal obsežne proizvodnje baterijskih celic. Serijska proizvodnja baterijskih celic bo na plečih različnih dobaviteljev, med njimi bosta tudi CATL (Contemporary Amperex Technology Co.) in Eve Energy, ki jih bodo proizvajali v šestih tovarnah – dve sta v Evropi, dve na Kitajskem in dve v Severni Ameriki. Namesto proizvodnje bodo raje vsa svoja sredstva namenili lastnemu razvoju.
Ne lastni proizvodnji, da lastnemu razvoju
BMW se želi namesto v proizodnjo “globoko poglobiti” v lastno baterijsko tehnologijo. Center na 15.000 kvadratnih metrih, kjer je mogoče proizvesti milijon celic letno, je pridobil 170 milijonov evrov naložb in zaposluje 80 ljudi. “Če želite skuhati nekaj res dobrega, potrebujete dober recept, recept pa določa okus. Razvijamo recept, kemijo in fiziko celice. Spreminjamo vsebino in testiramo, kako bo posamezna sestavina celice vplivala na učinkovitost. Naslednji korak je, da poiščete proizvodni postopek, ki ustreza vašemu receptu. Zato imamo ta proizvodni obrat tukaj v Parsdorfu, da poskrbimo, da bo jed tako dobrega okusa,” je slikovito razložil Nedeljković.
Premer cilindrične celice je 46 milimetrov, na voljo pa sta dve različni višini: 95 ali 120 milimetrov. Vsebujejo več niklja in manj kobalta na katodni strani ter več silikonov pri anodi. BMW se je pri obliki raje odločil za cilindrično in ne prizmatično, razlog pa naj bi bila predvsem v večji energijski gostoti.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: BMW)
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "BMW s šesto generacijo cilindričnih baterij: “Zdaj Tesla lovi nas.”"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
če bo nižja cena baterij za proizvajalci, ali se bo kaj te nižje cene prelilo tudi v znižano ceno avtomobila za potrošnika, ali se bo nižja cena preselila v višjo maržo za proizvajalca oz. še višjo ceno vozila, ker ima pač novo tehnologijo baterij (z nižjo ceno)?
Bojim se, da so avtomobilski proizvajalci tako pogoltni, da bodo vse te tehnologije nižanja proizvodnih stroškov za potrošnike zapakirali v nove tehnologije, ki jih je treba premijsko doplačati samo zato, ker so nove.
Praktično vsi napovedujejo predvsem dve stvari in to so nižje cene ter daljši domet EV vozil. Ne vem ali nas res čaka ta rožnata prihodnost ali pa je to le utopija, bo pokazal čas. Vem pa, da vsaj trenutno (in še naslednjih nekaj let) še ni pravi čas za nakup EV-ja.
Poglej situacijo danes in 10 let nazaj.. oz še bolje… 20 let nazaj… Si kje videl EV na cesti ?
Moj point je bil, da vsaka nova tehnologija terja svoj čas, da postane zrela za širšo (in ne zgolj za butično) uporabo in nič drugače ne bo z EV zaradi vseh trenutno znanih pomanjkljivosti. Npr. dizli v osebnih avtih so na polno zaživeli šele z uvedbo skupnega voda (common rail tehnologija) pa so bili takrat že dolgo prisotni. Samo čas bo pokazal, kdaj bomo (če kdaj) doživeli tak razmah EV-jev.
Po letih gromozanske rasti prodaje se je slednja močno upočasnila, za manjše povpraševanje pa so v največji meri krive visoke obresti posojil in bistveno bolj previdni potrošniki.
Ha,ha, visoke cene pa nimajo nobene zveze s povpraševanjem?
Kdo pa še gleda ceno, važno da je ugoden kredit pa kaj popusta če ga vzameš 😉
Kdor ima namen kupiti nov avto, se ne bo odpovedal nakupu. Ali se bo dodatno zapufal, ali bo vzel nižji rang.
Ljudje ne razmišljajo o nekupovanju, ampak kako kupiti čim ugodneje. To je velika razlika.
Pvpraševanje res pada, ampak to še ne pomeni panike za proizvajalce.
jep, boško… to bo! zato je VW popolnoma zaustavil nova zaposlovanja, BMW odpovedal sodelovanje z Nizozemskim Nedcarom (setavljali so Mini), ki zaradi tega odpušča 2000 ljudi, celo kitajski Nio odpušča 10% svojih zaposlenih…. vsi zgleda odpuščajo “čist brezveze”…
Točno to sem napisal: ni panike za proizvajalce.
Ko ne potrebuješ delavca, ga odpustiš. Delavec je še najmanjši problem.
Tudi tisti, ki pravimo od začetka, da bo na koncu prevladal EV, smo napovedovali, da to ne bo šlo gladko in brez žrtev. V 20 letih kolk naj bi trajal prehod, tudi sigurno, da bo kakšna kriza vmes. Nekateri se bojo usrali in šli nazaj, nekateri bojo šli all-in, nekateri na pol, ampak čez 10 let bojo spet vsi na istem, ali jih pa več ne bo. V glavnem na elektriki.