Novice

Brezžično polnjenje električnih vozil se razvija, a je še daleč od množične uporabe

Možnost brezžičnega polnjenja, pri katerem ni potrebe po priklapljanju kablov, bi v veliki meri poenostavila uporabo baterijsko gnanih električnih vozil. A možnosti množične uporabe zaenkrat še ni na vidiku.

Čeprav se z razvojem tehnologije brezžičnega polnjenja električnih vozil ukvarja vedno več podjetij in poteka že kar nekaj pilotnih projektov, pa je na poti do množične uporabe tovrstne tehnologije še veliko ovir. Poleg (zaenkrat še) prenizkih polnilnih moči in nezadostnih vlaganj v razvoj infrastrukture ter nepopolne standardizacije na tem področju, razen nekaj izjem, tudi avtomobilski proizvajalci še niso pokazali prevelikega zanimanja za uporabo teh tehnologij. Verjetno tudi zato, ker bi vgradnja možnosti brezžičnega polnjenja že tako visoko ceno električnih vozil povečala za približno 2.300 evrov.

Najbolj realna rešitev bi lahko bila z indukcijskim polnilnikom opremljena parkirna mesta

V povezavi z brezžičnim polnjenjem je bilo predstavljenih že več različnih tehnoloških rešitev, od polnjenja med vožnjo na določenih odsekih cest, do vgradnje potrebne infrastrukture na parkiriščih. Izraelsko podjetje Electreon je že podpisalo pogodbo o postavitvi omrežja za brezžično polnjenje na krajših cestnih odsekih v Franciji in na Nizozemskem. Lani so predstavili uporabo tehnologije brezžičnega polnjenja med vožnjo na zaprtem poligonu – s Toyoto RAV4 PHEV so v več kot stotih urah vožnje prevozili nekaj manj od dva tisoč kilometrov brez potrebe po polnjenju baterije priključnega hibrida s kabelskim priključkom.

Na drugi strani Volvo v sodelovanju z mestom Göteborg in podjetjem Momentum Dynamics že preizkuša možnost brezžičnega polnjenja na določenih postajališčih za taksi vozila. Zaenkrat prevladuje mnenje, da ima tovrstna izvedba brezžičnega polnjenja še največ možnosti za korak naprej k bolj množični uporabi – seveda v primeru, da bodo tudi avtomobilski proizvajalci to omogočili v svojih modelih.

Ostajajo omejitve glede polnilne moči

Poleg stroškov postavitve polnilne infrastrukture eno od ovir za prehod k množični uporabi predstavljajo tudi nizke moči polnjenja, ki s trenutno tehnologijo dosegajo največ 11 kW – to je primerljivo s polnjenjem na počasnih polnilnih mestih z uporabo izmeničnega toka, a še daleč od zmogljivosti hitrih polnilnih točk. Ameriško podjetje Hevo sicer že razvija brezžično polnjenje z močjo do 300 kW, zaenkrat pa še ni znano, kdaj bi le-to lahko zaživelo tudi v praksi.

Avtomobilizem.com (Vir: Carscoops. Foto: Electreon, Volvo.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Raziskovalci pravijo: priključni hibridi so čistejši kot najnovejši električni modeli
Volkswagen ima zopet prvovrstno limuzino