Zadnje čase je tako moč ugotoviti, da tudi splošna populacija prihaja do spoznanja, da za vsakodnevne nekajkilometrske premike, ne potrebuje ravno vesoljske ladje, ki vsebuje toliko tehnologije, s katero bi posadka Apolla 11 pred 43 leti, namesto na luni, brez težav pristala na soncu! Tako tudi sam čedalje bolj spoznavam, da za vožnjo po večini slovenskih cestišč, postane nekaj kosov, dandanes menda povsem samoumevne opreme, čisto odveč:
Tempomat
Sicer precej uporaben pripomoček, na slovenskih avtocestah postane več ali manj neuporaben, saj ga je zaradi neumornih »vitezov prehitevalega pasu« potrebno nastavljati skorajda vsakih 360 metrov. Človek to stori ene petnajstkrat, se po uspešnem prehitevanju ukrajinskega Mercedes Sprinterja, ozaljšanega z ogledalnim bleskom zadnjih stekel, nekaj časa še igra z resetiranjem zadnje nastavljene hitrosti. A ga že naslednji romunski umazano beli VW Transporter opomni, da bi bilo bolje, če bi tempomat preprosto izklopil.
Omejevalnik hitrosti
Nekaj časa je zaveden državljan, ki bi se želel striktno držati Zakona o pravilih cestnega prometa, še navdušen nad napravico, ki mu pomaga, da čez naselje ne pelje nič hitreje kot 53 km/h. A že po nekaj stresnih minutah, ko se za njim zvrsti več desetmetrska četica nestrpnežev, ki imajo povsem uničen vozni ritem, omejevalnik hitrosti mrzlično izklopi in odbrzi naprej. Saj je bistveno bolje tvegati ter upati, da za grmom ne bo nobenega redarskega Roomsterja, kot pa gledati plejado iztegnjenih sredincev prehitevajočih nestrpnežev.
Dvojno dno v prtljažniku
Odlično mesto za vrsto drobnarij, katerih drugače sploh ne bi imeli v avtu! Tako je moč vanj pospraviti celo lopatko za sneg, strgalo za led ter toplo odejo, ki se notri valjajo celo vroče poletje. Ampak, človek nikdar ne ve … Najbolj zanimivo pa postane ob predrti pnevmatiki, na avtocestni poti proti dopustniški destinaciji, ko človek ugotovi, da je pod več sto kilogramsko prtljago pospravil v priročno dvojno dno tudi varnostni trikotnik ter odsevne zaščitne jopiče.
Touchscreen radio
Tehnološki napredek je doprinesel človeštvu tudi večfunkcijske barvne zaslone, ki so občutljivi na dotik. Hvalevredna pogruntavščina – a le, če stojiš pri miru! Tako ob kakšnem skakljanju in poskakovanju med ovinki od Bleda do Bohinja in ob enajstkratnem povsem neuspešnem poskusu, da bi na zaslonu radia z mezinčkom penetriral ikono »Val 202«, človeka enostavno mine, da bi še sploh poslušal radio. Ter ga brž ugasne! Če le uspe zadeti naslednjo ikonico za izklop …
Boljši avdio sistem
Kupci pri nakupu avtomobila še vedno dostikrat zapravljajo 800 evrov za malce boljši avdio sistem z 12 zvočniki. Kljub izboljšanim basom ter izjemni čistosti zvoka, pa marsikoga potem preglasna glasba med vožnjo tako ali tako le moti, radio pa uporabljajo le in samo za poslušanje notranjepolitičnih novic na Valu 202. To pa je nekako tako, kot če bi teh 800 evrov namenil za nakup povsem novih očal, upajoč, da bi ob večernih poročilih uspel videti Franca Kanglerja, kako pove pametno izjavo.
Na koncu je tako moč ugotoviti, da kljub dobršni meri neuporabnega »balasta« med avtomobilsko opremo, na slovenskih cestiščih (še) ni ravno opaziti pretirane »Daciazacije« voznega parka. In kljub obdobju, ko ljudje iščejo čim cenejše klobase v čim cenejših trgovinah, pa vozniki še vedno s sabo tovorijo kupček dokaj stran vrženega denarja, za katerega bi bilo morda celo bolje, če bi ga namenili Skladu za uspešno dokončanje šolanja slovenskih poslancev.
Tekst: Chan, foto: Robert Couse-Baker
Mnenja uporabnikov
12 komentarjev za "Chanov kotiček: Mar res rabimo vse to?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
glede dvojnega dna prtlažnika, zelo uredu zadevca da se ti krama kot je prva pomoč itd, ne vozi po prtlažniku…
ozvočenje sony; no to ni kaj prida renomerana znamka(no naredila mogoče par dobrih izdelkov to je pa tudi use pa še to pred letom 2000…
Kar se mene tiče je tempomat res odvečna igrača, bi raje namesto tega kak drug “cukrček”. Ostala pomagala pa se mi zdijo čisto OK. Sem si pa za svoj zadnji avto omislil, za doplačilo kakopak, boljši audio sistem (znamke Sony) nad katerim pa sem pošteno razočaran. Zvok je sicer na nivoju, vendar me zelo moti slabo izvedeno stopnjevanje glasnosti. Namreč v najbolj kritičnem območju “običajne glasnosti” je v nekem koraku odločno prevelik, rekel bi celo nedopustno velik preskok nivoja glasnosti. Ta hiba potem zasenči celotno kvaliteto naprave. Ne vem kako si tako renomirana znamka lahko privošči takšno šlamparijo!
za isti denar se pač dobi več. pred 2 letoma sem za 140€ dobil nokio brez Wi-fi zdaj pa za ta denar dobiš pametni telefon
Sej včas smo mel tud samo ČB TV, pa 5 kanalov pa kasete za musko, VHS kasete, pa avto brez klime, šajbe na roke, špegle na roke, plastičen volan brez serva…..pa smo glih tko preživel kot zdej k mamo HD TV 600 Hz, touch mobitele, CD, MP3, blue ray….cajt gre naprej, v avtomobilizmu tud.
Ni vsaka noviteta avtomatično slaba, tega nisem nikjer zapisal. Le nekatere od njih za moje pojme nimajo neke uporabne vrednosti oz. bi se dalo brez njih povsem lahko shajat. Touchscreen radio je že ena izmed teh. Brisalce na senzor sicer imam, a bi mi bilo tudi brez njih za živeti (za razliko od tempomata). Ročne na gumb tudi ne bi imel, nekako ji ne bi zaupal (je bilo preveč okvar). Dovolj je normalna ročna ter hillholder. In še bi lahko našteval…