Tudi C3 ni imun na najnovejše prodajne trende, zato se je nekoliko pomaknil v razred manjših mestnih križancev. A vsaj na začetku bo nosil izključno oznako e-C3, saj bo šele kasneje na voljo tudi z bencinskimi motorji.
Prvi nosilec novega svetlobnega podpisa
Četrta generacija C3 sloni na najnovejši Stellantisovi arhitekturi SCP (Smart Car Platform), zato so imeli snovalci proste roke pri oblikovanju modela. Posledično se je tradicionalni predstavnik malih mestnih modelov prelevil v mestnega križanca, ki ima kolesa potisnjena povsem v robove karoserije. Zaradi bolj pokončne strešne linije naj bi bilo v notranjosti tudi bistveno več prostora. Trije dodatni centimetri so nad glavami potnikov, dva centimetra pred koleni potnikov zadaj, prtljažni prostor pa ima zdaj 310 litrov, kar je 10 litrov več kot prej.
Zunanjost je povsem spremenjena, inspiracijo zanjo so našli v konceptu Oli. Poleg plastičnih obrob na blatnikih in višjega odmika od tal je najbolj opazen nov svetlobni podpis na sprednjih in zadnjih žarometih. Nemogoče je spregledati tudi nov logotip v maski hladilnika.
Dostopna cena na račun baterije z drugačno kemijsko sestavo
Električni e-C3 bo poganjal spredaj nameščen elektromotor s 83 kilovati, kar je dovolj za 11-sekundni pospešek od 0 do 100 kilometrov na uro in najvišjo hitrost 135 kilometrov na uro. Litij-železofosfatna baterija zmogljivosti 44 kilovatnih ur je nameščena v dnu ter omogoča po merilnem ciklu WLTP do 320 kilometrov dosega. Polnjenje bo preko izmeničnega toka potekalo z močjo 7 kilovatov, preko enosmernega toka pa z močjo do 100 kilovatov.
Pri Citroënu so potrdili, da bo začetna fiksna cena za e-C3 v Evropi znašala 23.300 evrov, a naj bi leta 2025 na ceste zapeljala še cenejša različica. Imela bo do 200 kilometrov dosega, začetna cena pa naj bi bila postavljena pri 19.990 evrih. Vsi, ki ne želijo kupiti električnega avtomobila, si lahko oddahnejo: Citroën bo namreč nekoliko kasneje ponudil tudi bencinsko gnani C3 z 1,2-litrskim bencinskim trivaljnikom.
Na ceste iz slovaške tovarne
Čeprav ima armaturna plošča podobno obliko kot pri predhodniku, je primerjava praktično nesmiselna. Četra generacija C3 je izgubila običajne merilnike (digitalne ali analogne). Namesto njih je na vrhu digitalni informacijski zaslon z vsemi pomembnimi potovalnimi podatki.
Z 10,25-palci je večji tudi osrednji zaslon na dotik, ki je postavljen precej višje. Hvalimo, da so pri Citroënu ohranili fizična stikala za klimatsko napravo in v prenovljen, spodaj prirezan volanski obroč vgradili klasična stikala. Na armaturni plošči sta še dva velika odlagalna predala.
Proizvodnja e-C3 in C3 bo potekala v Stellantisovi slovaški tovarni Trnava.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Citroën)
Mnenja uporabnikov
15 komentarjev za "Četrta generacija Citroëna C3: električni mestni križanec s privlačno ceno"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Taka manjša vozila jaz ob trenutnem stanju tehnologije vidim kot edino smiselna, da so EV. In tu se strinjam, da ne potrebujejo večje baterije, ker se bodo primarno uporabljala za krajše razdalje, tj. vožnjo po mestu, do trgovine, do šole/vrtca in za ostala vsakodnevna jajcanja. In če bi bila cena nekje do 20k, potem je to lahko idealen 2. avto v družini. Za marsikoga, ki ni tako zelo odvisen od avta oz. ga bolj malo rabi pa morda celo 1., zakaj pa ne.
Čista estetika ta novi logo. Je to redizajn Huaxiang Fuqi-ja?
končno. torej ob subvenciji lahko računamo na spodoben (pri)mestni avto za dobrih 16k in v primeru financiranja preko ekosklada še dobro obrestno mero. ne razumem pa zakaj rabiš v takem avto kaj večjo baterijo kot je ta.
Ker hočem en avto za vse potrebe. 😉
Razumem, saj ga vsi. Ampak če smo pošteni je C3 (in ostali v segmentu) vedno imel nek faktor kompromisa. Ali so to bili šibkejši motorji, manj možnosti dodatne opreme, manj prostora. All in all pa je range še najmanjši problem pri takem avtu, ker ta tip avta ni namenjen da bo vsak dan dosegel teh 320 km. Dvomim, da veliko lastnikov C3 že sedaj naredi 300 km v kosu brez postanka. Sam sem v Cliu V delal max po 150-200km, ker so sedeži tako zanič da te prisili se ustaviti po tem času. Spet, kompromisi.
Jaz tudi po navadi ne delam več kot 250 km v enem kosu, nočem pa bit, vsaj v prvih 400 km, odvisen od polnilnic.
Po mojem bo velika večina uporabnikov s tem avtom imela zelo redke vožnje, ki bi obsegale več kot “prvih 400 km.”
Se strinjam, zato jaz tega ne bom kupil.
Škoda, da nima močnejše baterije. To bo pozimi realni doseg po AC tam 170km.
Zakaj in za koga, sploh od potencialnih kupcev, bi bil to problem? Z večjo baterijo bi bil seveda takoj (občutno) dražji.
Točno to. 44 kwh je pri trenutnem razvoju za takšen avto in kupce tega vozila dovolj. Ni to Enyaq.
Ko bo (če bo) EV velikosti ID.3 naredil realnih 400 km večinoma po ac in pri tem stal manj kot 30 000 € bom resno razmislil o nakupu.
Pa zakaj se tako sili k temu VW-ju?
VW je trenutno precej zadaj pri EV-jih s svojimi nestabilnimi softwari. Ni čuda, da jih je toliko rabljenih ID3 na a.netu. Meni je edino ID. Buzz simpatičen, pa še tam me odbija degredacija baterije, ki je po nekaterih testih ogromna že po samo 2000km prevoženih.
Jaz sem ID.3 dal samo zaradi primerjave velikosti EV kakšnega bi želel in ničesar drugega.
Hm, po začetnem navdušenju me je, po prebranem, minilo. Ampak, nek začetek spremljivih EV pa vendarle je.