To je bila skupina neskončnega potenciala, skupina brez meja, skupina časti ter ponosa. Skupina, ki sodi v zgodovino in katera ne bo nikdar pozabljena po mehaničnih dosežkih ter dosežkih inžinerjev, ki so poskrbeli, da je bila skupina “B” ena izmed najbolj atraktivnih, najbolj gledanih in najbolj občudovanih tako z strani oboževalcev kot tudi samih voznikov.
V zlati dobi skupine “B” natanko od leta 1982 do leta 1986 se je svet vrtel okoli pravil, ki so oblikovala nekatera svetovno znana vozila kot so: Audi Quattro S1, Ford RS200, Lancia 037, Opel Manta 400, Toyota Celica, Citroen BX 4TC, Rover Metro 6R4,…
To so samo nekatera vozila, ki so bila takrat na prizorišču dirk z katerimi so vozniki dokazovali, kdo zmore več in kdo si drzne skozi cilj pripeljati prvi, kjer ga je čakala slava in čast zapisana z zlatimi črkami na pokalu.
Vsi so tvegali svoja življena za tistih nekaj minut slave, za tistih nekaj minut časti, kjer je bila moč praktično na dosegu roke. Na dosegu neomajnih in neustrašnih inžinerjev, ki so potiskali tehnologijo vozil k čimvečjemu izkoristku navora in pritrjevanju turbinskih pihal, ki so poskrbele za zvok, katerega nihče ni mogel pozabiti in je zvok motorja poosebljal duh takratne skupine “B”.
Bližino samih vozil so izkusili tudi gledalci kot tudi fotoreporterji, ki so prepogosto stali ob progi in se vozilom umikali v zadnjih sekundah nerazmišljajoč na posledice, ki bi se lahko zgodile zaradi njihovega nespametnega početja.
Spomnimo se na nekaj legend skupine “B”, ki so vzdignile reli kot avto-moto šport v sam vrh:
Björn Waldegard, nadiimek Walle (12 November 1943, Solna),
Lennart Blomqvist, nadiimek Stig (29 July 1946, Örebro),
Ari Pieti Uolevi Vatanen (27 April 1952, Tuupovaara),
Walter Röhrl (7 Marec 1947, Regensburg),
Henri Pauli Toivonen (25 Avgust 1956 – 2 Maj 1986, Jyväskylä)
… ter mnogi drugi.
Morda so si ravno pri britanskem Top Gear-u sposodili nadiimek ( Stig ) šveda in ga tako ohranili pri spominu kot enega najboljših in najbolj drznih voznikov.
Pomnimo, da je ravno “Stig” kot prvi začel voziti vozilo z stalnim 4 kolesnim pogonom kateri je bil takrat izdelan v Audi-ju in tako nanizal 5 zmag v skupini B in postal davnega leta 1984 tudi WRC prvak.
Vsak začetek ima tudi svoj konec. Žal, je svoj konec skupina B dosegla morda prehitro a kaj ko je želja po vse večji moči in dokazovanju mehaničnih mišic v obliki povečanja konjskih moči in navora že počasi silila v nerazumnost in v izgubo kontrolo nad dejanskim stanjem, ki se je izražalo na cesti.
Kdo ve, kako bi se vse končalo, če ne bi moč nenadoma prerasla v posesivnost, katera se je obrnila proti voznikom in gledalcem, ki so bili žrtve spleta nesrečnih okoliščin kot se je to zgodilo vozniku Joaqimu Santoju, ko je na portugalskem reliju leta 1986 nesrečno ubil 3 gledalce ter jih 31 ranil.
Zadnji žebelj v krsto skupini B je dodal Henri Toivonen, ko je na korziškem reliju Tour de Corse z takratno Lancio Delto S4 zapeljal z steze v tamkajšno sostesko, kjer sta tako Henri Toivonen kot njegov sovoznik Sergio Cresto umrla v svojih sedežih v bolidu brez vsakršne možnosti, da bi se rešila saj je bila prva pomoč več kot 30 min oddaljena od kraja nesreče.
Ob prihodu prve pomoči je od bolida ostalo le še ohišje in žalostni pogled na sprednja sedeža, kjer sta sedela Henri Toivonen ter Sergio Cresto.
Nekaj ur po nesreči sta Jean-Marie Balestre in FISA nemudoma podala izjavo, da je skupine B za večno konec in tako prekinila niz nesreč, ki so že počasi uhajale vsem iz rok.
Po nekaterih pričanjih naj bi Toivonenov bolid ( Lancia Delta S4) dosegel 96 km/h ( 60 mph) v slabih 2.3 sekundah na makedamu in še kako je imel prav, ko je izrekel svoje zadnje besede:
“It’s hard to keep up with the speed. Kind of makes you think, doesn’t it?”
Je bila hitrost res tista, ki je morala končati slavno skupino B? …
V spomin legendam reli skupine B ter v spomin Henrija Toivonena ter Sergia Crestoa.
Besedilo: Adis, foto: edvvc, edvvc, exfordy, edvvc, cmonville
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Danes smo prisotni jutri nas ni več…"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
sem želel dodati še sliko lancie od taivonena a žal to ni šlo zaradi copyright materiala… je pa to ena izmed najbolj razburljivih obdobij v svetu motošporta nasploh upoštevajoč, da so imeli mehaniki odprte roke pri “tunanji” vozil, kar pa je danes zaradi varnostnih zadev “onemogočeno”.
poravek: zvok, v zgodovini prvega motorja s kompresorjem in turbino itak ostaja nepozaben.
Nora era, verjetno najbolj nora. Ne samo dirkači, ljudje so bili tudi usekani ko so skakali po stezi medtem ko so dirkači prileteli mimo – in enkrat so tudi konkretno nastradali. In ne samo, da je Delta S4 rabila 2,3 sekunde do 100 km/h na makedamu, Henri je z njo na dirkališču, kjer je potekala VN Portugalske postavil čas, ki bi ga umestil na 6. mesto na kvalifikacijah na dirki formule 1. Toliko za občutek kako hitri so bili ti avti v svojem času. @adis: Mogoče bi lahko dodal tudi slikco Delte S4, ki je konec koncev predstavljala vrhunec v razvoju in je verjetno res ultimativen avto B grupe, v zgodovini prvega motorja s kompresorjem in turbino itak ostaja nepozaben. Nadomestila pa bi jo še bolj nora Lancia ECV (triflux motor!!!)
link, ki vse to pokaže v videu:
http://www.youtube.com/watch?v=JEnGY03YjOc&feature=related