Septembra 2014 je skupina Deutsche Post investirala v nakup nekdanjega tehnološkega start-upa in dotedanjega poslovnega partnerja Streetscooter GmbH. Podjetje Streetscooter se je ukvarjalo z razvojem cenovno dostopnih električnih vozil in je nastalo v okviru konzorcija približno 80 podjetij v avtomobilski in povezanih industrijah, svoja prva vozila pa so izdelovali v nekdanji tovarni Talbot/Bombardier v Aachnu.
Deutsche Post je nakup podjetja izvedel v sklopu svoje strategije uvedbe alternativnih pogonskih sistemov za dramatično zmanjšanje emisij CO2 v cestnem prometu. Z rastjo e-prodaje so se v skupini namreč zavedali, da bo večje število dostav v mestna središča v nasprotnem primeru drastično povečalo onesnaževanje.
“Pregledali smo ponudbo na trgu. Na razpolago ni bilo električnih dostavnikov, zato smo se določili, da naredimo svojega, ” je za Reuters povedal član uprave Deutsche Post Jürgen Gerdes. Za tradicionalne proizvajalce avtomobilov je bila verjetno okvirna predvidena količina tisoč enot električnih dostavnikov precej pod njihovim pragom sprejemljivosti projekta.
Oblikovanje in sestava električnih vozil sta, v primerjavi s klasičnimi z motorjem na notranje zgorevanje, precej enostavnejši ter posledično cenejši. Poleg tega so se projekta v Deutsche Post lotili podobno kot izdelave orodja za svoje delo, zato so posvetili bistveno manj pozornosti določenim detajlom, kot bi to naredili pri katerem od avtomobilskih proizvajalcev. So pa na drugi strani natančno definirali, da bodo vozila v povprečju v uporabi 16 let, 6 dni na teden in 10 ur na dan, opremili pa so jih tudi z nekaterimi še posebej robustnimi sestavnimi deli, kot so na primer deli vrat, ki jih v dostavi odprejo do 200-krat dnevno.
Z dostavniki lastne proizvodnje v Deutsche Post nadomeščajo Volkswagnova vozila Caddy, kar vpliva tudi na razpoloženje izvršnega direktorja Vokswagna Matthiasa Müllerja: “Zelo sem vznemirjen. Seveda se sprašujem, zakaj (Deutsche) Post ni o čem podobnem govoril z našo enoto Gospodarska vozila Volkswagen.” Pri Volkswagnu in drugih avtomobilskih proizvajalcih pa lahko še večji vzrok za negodovanje predstavlja dejstvo, da se bo skupina Deutsche Post do konca letošnjega leta odločila ali bodo Streetscooter ponudili tudi na trgu električnih dostavnikov.
Po mnenju analitikov so s tem pokazali na pomanjkljivost avtomobilske industrije ter odprli nov segment, ki ga avtomobilski proizvajalci, zaradi zaverovanosti v lastne procese, do sedaj niso odkrili. Trenutno v Deutsche Post še niso napovedali okvirne cene modela Streetscooter, a so nakazali, da njegov razvoj in proizvodnja nista stala zajetne vsote denarja. Gerdes je v tem kontekstu izjavil: “Ne bi verjeli, kako poceni ga je mogoče izdelati.”
Za lažjo predstavo na tem mestu velja zapisati, da danes dobavitelji v avtomobilski industriji proizvedejo do 80 % sestavnih delov avtomobilov, kar omogoča obstoj sistema, ki ga uporabljajo tudi vsi novi igralci na trgu (med njimi je npr. Google v razvoju svojega avtonomnega vozila). Streetscooter je v projektu izdelave električnega dostavnika uporabil programsko opremo za upravljanje z življenjskim ciklom produktov PTC Windchill, ki uporabniku za letni strošek licence od 300-1.000 evrov omogoča komunikacijo z mrežo 80 dobaviteljev avtomobilskih komponent. Enako programsko opremo uporablja 90 % podjetij v avtomobilski industriji, med njimi pa so na primer tudi Continental, ZF, Volkswagen, Audi, MAN, Hyundai in Ferrari. Ključ razširjenosti je standardizacija, h kateri so se usklajeno preusmerila podjetja na trgu po desetletjih dragega internega razvoja. Win Neidlinger, direktor poslovnega razvoja Streetscooter, je v tem kontekstu dal vedeti: “Namenoma nismo na novo izumili ničesar. Niti ene same komponente ne proizvajamo sami, vse prihaja od dobaviteljev.”
Deutsche Post je sicer prejšnji mesec na salonu dostavnikov IAA v Hannovru predstavil nov model StreetScooter Work L s kapaciteto osmih kubičnih metrov prostorine in tono nosilnosti v tovornem prostoru. Povečano različico obstoječega dostavnika so opremili tudi z močnejšim motorjem in novo litij-ionsko baterijo, ki omogoča sto kilometrov dosega.
Avtomobilizem.com (Vir: Reuters, Automotive News Europe, Deutsche Post. Foto: Deutsche Post.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Deutsche Post z lastnim dostavnikom razburja avtomobilske proizvajalce"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Sigurno ja… po mojem imajo šejki v lasti 95% patentov za tehniko, ki vozi v temle “poštarju”. Oni so se ža zasigurali za svojo prihodnost, brez skrbi.
Bravo ! Še malo pa bo jo šejki nagi in bosi !!!