Tisti, ki podrobno spremljate dogajanje pri Volkswagnu, ste najverjetneje že zasledili informacijo, da so pri znamki pričeli s proizvodnjo novega elektromotorja. V obratu Kassel je izdelava APP550 stekla že sredi marca, a so pri Volkswagnu šele danes razkrili več informacij.
Znaten skok navora in učinkovitosti
AP550, odvisno od prestavnega razmerja, ponuja največ do 210 kilovatov moči in 550 njutonmetrov navora. Če je v primerjavi s predhodnikov moč elektromotorja višja “le” za 60 kilovatov, pa je impresiven pogled na prirastek navora. Le ta se je skoraj podvojil – iz 310 na 550 njutonmetrov. Zdaj vemo tudi razlog, zakaj se je Volkswagen, ob prvih informacijah o novem ID.7, hvalil z neverjetno učinkovitostjo prihajajočega modela. Velik delež njegove učinkovitosti, torej nižje porabe energije, sloni na varčnosti novega zadnjega elektromotorja.
Zasnova in sestava elektromotorja ostaja nespremenjeni. Pulzni pretvornik je še vedno integriran v ohišje motorja, rotor, stator, hladilni ovoj, menjalnik in ohišje menjalnika prav tako ostajajo na svojem izvirnem mestu. So pa vse te komponente pri Volkswagnu posodobili. Visok navor je posledica predvsem izboljšanega statorja z visokim številom učinkovitih navitij ter večjih presekom žice. Obenem učinkovitost motorja znatno izboljšujejo optimizirani paketi tankih laminiranih plošč. Rotor je opremljen z močnejšim in zmogljivejšim trajnim magnetom. Dodatno so okrepili celoten pogon, da lahko kljubuje višjemu navoru. Za konec so prilagodili delovanje pulznega pretvornika za zagotavljanje visokih faznih tokov.
Izboljšano toplotno upravljanje
Še en način, kako se izboljša učinkovitost elektromotorja, je izboljšano toplotno upravljanje. V hladilnem sistemu so inženirji povsem odstranili električno gnano oljno črpalko. Kot so zapisali pri Volkswagnu, hlajenje zdaj poteka preko zobnikov menjalnika in posebej oblikovanih komponent za prenos in hitrejšo distribucijo olja. Dodatno so na stator namestili hladilni ovoj. Kombinacija obeh izboljšav prinaša osnovo za napredek pri učinkovitosti elektromotorja.
“Ker se razpoložljivi prostor ni spremenil, smo bili prisiljeni razviti nov pogon, ki prinaša znatne izboljšave v zmogljivosti in učinkovitosti, kljub enakim omejitvam,” je povedal Karsten Bennewitz, vodja pogonskih in energetskih sistemov v tehničnem razvoju. “To je bil velik izziv za ekipo tehničnega razvoja in skupinskih komponent. Rezultat kaže, da nam je uspelo zmanjšati porabo surovin, hkrati pa doseči znatno povečanje učinkovitosti vozil.”
Zaradi novega elektromotorja naj bi se modelom ID, ki bodo imeli vgrajen novi motor APP550, ob nespremenjeni bateriji povečal doseg. Zaradi večje učinkovitosti elektromotorja naj bi pridobili vsi modeli, ki slonijo na arhitekturi MEB.
Za uvod naj bi novi motor dobil ID.7, govori pa se tudi, da naj bi ga uporabili pri prihajajočem ID.3 GTX.
Avtomobilizem.com (Vir: Electrive, Volkswagen. Foto: Volkswagen.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen