Avtonomna vozila niso več oddaljena prihodnost, v določenem delu so že del sedanjosti – pomislimo na radarske tempomate, elektronske sisteme za nadzor stabilnosti in pomočnike za parkiranje. Do popolnoma avtonomnega vozila, v katerem se bomo udobno naslonili v sedež z dvignjenimi nogami in pritisnili na gumb, pa bo verjetno minilo še kar nekaj časa.
Tehnologija je pripravljena, kako pa je z vozniki? Glede na rezultate raziskave CarInsurance.com bi lahko zaključili, da je ključni dejavnik denar.
Približno 20 % voznikov je odgovorilo, da bi kupili povsem avtonomno vozilo, če bi bilo to mogoče.
V vprašanju, ki je sledilo, so dodali potencialni 80 % prihranek pri zavarovanju vozila – 34 % vprašanih je odgovorilo, da bi v tem primeru zelo verjetno kupili avtonomno vozilo, naslednjih 56 % pa predstavljajo tisti, ki bi o tej možnosti razmislili. Le desetina vprašanih je povsem izključila možnost, da bi jih po svetu prevažal robot.
Denar je očitno velik, a ne edini dejavnik. Študija KPMG je razkrila, da so vozniki precej bolj naklonjeni vozilom brez voznika v primerih, ko so jim omenili ločen vozni pas in polovični prihranek v času vožnje.
In kaj bi vprašani storili z novo pridobljenim časom? Dobra četrtina bi ga izkoristila za pogovor s prijatelji, po ena petina za branje in druge stvari, vsak deseti pa za spanje. Približno enak delež (7-8%) bi jih med vožnjo gledalo filme, igralo računalniške igrice ali delalo. Med druge stvari so bolj sproščeni vprašani navedli, da bi si ogledovali okolico, zaskrbljeni pa, da bi nadzorovali dogajanje na cesti ter skrbeli za svojo varnost.
Prav zaupanje je med ključnimi dejavniki preboja avtonomnih avtomobilov: 64 % jih je odgovorilo, da računalnik med vožnjo ni sposoben enako kvalitetnega odločanja kot človek, 75 % jih meni, da vozijo bolje od računalnika, prav toliko pa ne bi nikdar zaupalo računalniku prevoza otroka v šolo.
Čeprav je Google inovator na področju avtonomnih vozil, so vključeni v anketo odgovorili, da so bolj nagnjeni k zaupanju v proizvajalca vozila kot programske opreme. Ko so jih bolj konkretno povprašali o možnih dobaviteljih, ki bi jim zaupali, so le v enem odstotku izbrali komunikacijska podjetja (Sprint, Verizon), Apple in Samsung bi bila deležna zaupanja 12 % vprašanih, Google ali Microsoft 15 %, Tesla 18 %, proizvajalci avtomobilov kot so Toyota, Honda in Ford pa več kot polovice vprašanih.
Če naj bi po nekaterih raziskavah** kar 95 % nesreč na cesti zakrivil človek, bi se njihov delež po uvedbi avtonomnih vozil drastično zmanjšal. Do bistvene spremembe pa bi prišlo pri ugotavljanju odgovornosti, kjer napovedujejo, da bi se slednja z voznika prenesla na izdelovalca vozila – po prometni nesreči bi namesto vzajemne tožbe obeh udeležencev najverjetneje prišlo do dveh tožb lastnikov vozila proti izdelovalcema.
Temu primerno bi se moral prilagoditi tudi koncept avtomobilskih zavarovanj. Raziskave napovedujejo*** da bi se lahko premije za zavarovanje odgovornosti do leta 2022 zmanjšale od 60-80 %, a trenutno zavarovalnice avtonomnih tehnologij še ne upoštevaju v obliki popusta pri izračunu letne zavarovalne premije. Razlog za to naj bi bilo pomanjkanje statistik, ki bi dokazovale povezano zmanjšanje odškodninskih zahtevkov.
Vir: CarInsurance.com
Foto: Jurvetson
*raziskava opravljena na vzorcu 2.000 ameriških voznikov
** The National Highway Safety Transportation Administration
*** Celent, podjetje za svetovanje in raziskave
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Eden od petih ne bi več vozil, če bi imel avtonomno vozilo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Včasih sem res utrujen in mi ni za vozit,ampak,načeloma to rad počnem,zato si težko predstavljam,da ne bi več prejel volan v roke.