Novo poročilo, ki ga je danes objavil Goodyear Dunlop, razkriva, da kljub prizadevanjem za zmanjšanje porabe goriva vsak sedmi evropski cestni prevoznik napoveduje, da v roku osmih let ne bo več mogel poslovati, v kolikor ne pride do drastičnih razvojnih dosežkov, ki bi povečali učinkovitost porabe goriva v voznih parkih. Na simpoziju za prevoznike, ki je bil danes v Bruslju, je Goodyear Dunlop podal več priporočil, ki naj bi v gospodarskem cestnem prevozništvu pripomogla k povečanju izkoristka goriva.
Poraba goriva pri vozilu neposredno vpliva na količino njegovih izpustov CO2 v okolje. Iz poročila Pot v leto 2020 (Road to 2020) podjetja Goodyear Dunlop je razvidno, da kar tretjina (30%) evropskih voznih parkov nima nikakršnih načrtov o tem, kako se bodo odzvali na pričakovano vseevropsko uredbo o CO2. Evropska komisija v svoji najnovejši Beli knjigi o prometni politiki prevoznikom namreč jasno nakazuje, da v naslednjem desetletju lahko pričakujejo še več predpisov in obdavčitev.
Obenem prevozniki pričakujejo, da jim bodo industrija in oblikovalci politike pomagali doseči večjo učinkovitost:
– vsak tretji želi, da bi EU investirala v tehnologije in razvojne programe za povečanje izkoristka goriva;
– vsak četrti želi modelno orodje, s katerim bi lahko predvideli, kakšno zmanjšanje stroškov in izpustov CO2 bodo prinesla vlaganja v zeleno opremo in izobraževanje;
– vsak četrti želi več informacij o dejavnikih, ki vplivajo na izkoristek goriva;
– vsak peti želi, da bi evropska zakonodaja predvidela spodbude za učinkovite vozne parke.
“Cestno prevozništvo je izpostavljeno ogromnim pritiskom, naj bi pomagalo k uresničitvi visoko zastavljenih evropskih ciljev v zvezi s podnebnimi spremembami, vendar ugotavljamo, da bi se kljub svoji zavzetosti za zmanjšanje porabe goriva v marsikaterem voznem parku lahko bolje pripravili na to, kako se bodo spopadli s posledicami, ki jih bodo imeli morebitni ‘ogljikovi’ predpisi na njihove stroške in poslovanje,” je povedal Michel Rzonzef, podpredsednik v Goodyear Dunlop za področje gospodarskih pnevmatik, EMEA. “Raziskava je potrdila, da so v veliki večini voznih parkov že uvedli ukrepe za večjo učinkovitost porabe goriva in zato stremijo za tem, da bi zvedeli, kaj še lahko naredijo za večji izkoristek goriva in manj izpustov ogljika, da bi lahko dosegli trdno zastavljene cilje. Pnevmatike z nizkim kotalnim uporom so ena izmed možnosti, da bi povečali izkoristek goriva v voznih parkih, na voljo pa imajo še usposabljanja voznikov tovornjakov za eko-vožnjo, izboljšanje logistike, načrtovanje poti in izboljšanje aerodinamike vozil.“
Izkoristek goriva – prioriteta št. 1
Glede na vse višje cene goriva in na to, da dva od petih prevoznikov navajata, da so njihovi vozni parki pod velikim pritiskom strank, da bi bili njihovi prevozi ‘bolj zeleni’, prav nič ne preseneča, da več kot devet od desetih voznih parkov že dela v smeri bolj gospodarne porabe goriva.
– 7 od 10 jih je investiralo v usposabljanje za eko-vožnjo;
– 6 od 10 jih je nabavilo bolj učinkovita vozila;
– 2 od 5 sta izboljšala logistiko in načrtovanje poti;
– 2 od 5 sta prešla na pnevmatike, ki omogočajo boljši izkoristek goriva.
Cilj 2020
Ob upoštevanju, da samo v 8 % voznih parkov niso še nič ukrenili za zmanjšanje porabe goriva, so evropski prevozniki precej skeptični, da bi se dalo narediti kaj dosti več za večji izkoristek goriva in zmanjšanje izpustov.
7 od 10 evropskih voznih parkov trenutno dela v smeri samozastavljenih ciljev za zmanjšanje bodisi porabe goriva bodisi izpustov CO2. Prevozniki so vložili že precej truda in so pri ocenjevanju nadaljnjih možnosti prihranka previdni:
– 52 % prevoznikov meni, da lahko prihranijo še največ 10 %;
– samo vsak deseti verjame, da v panogi lahko učinkovitost povečajo za 20 %, kot si je zastavila EU s svojimi cilji 20-20-20 za nizkoogljično gospodarstvo;
– 1 od 5 prevoznikov dvomi o tem, da so možni dodatni prihranki.
Zanimivo je, da so prevozniki iz držav, kjer so cene goriva nižje, bolj optimistični. Na Poljskem in v Španiji, kjer so cene goriva pod povprečjem EU, petina prevoznikov verjame, da lahko do leta 2020 pri učinkovitosti dosežejo dodatnih 20 % prihranka. V Veliki Britaniji, kjer so cene goriva višje od evropskega povprečja, pa tretjina prevoznikov pravi, da so za večji izkoristek goriva naredili vse, kar je v njihovi moči, in da prihranka ne morejo več povečati.
Priporočila
Na osnovi navedenih ugotovitev Goodyear Dunlop poziva oblikovalce politike, da razmislijo o naslednjih priporočilih, s katerimi bi lahko pomagali v gospodarskem cestnem prevozništvu zmanjšati izpuste in povečati učinkovitost porabe goriva:
– za vsa nova težka tovorna vozila predpisati sisteme za spremljanje tlaka v pnevmatikah kot obvezne;
– investirati v izpopolnjevanje tehnologije spremljanja tlaka v pnevmatikah za težka tovorna vozila;
– nuditi spodbude za tiste prevoznike, ki vlagajo v izboljšave na področju aerodinamike ali kupujejo pnevmatike, ki na novi oznaki EU za pnevmatike dosegajo razrede A, B, C, tako pri kotalnem uporu kot pri oprijemu na mokri podlagi;
– prilagoditi omejitve EU glede teže in višine za težka tovorna vozila v smeri večje učinkovitosti.
To poročilo je bilo predstavljeno danes na Simpoziju podjetja Goodyear Dunlop za prevoznike v Bruslju – Prizadevanja za višji izkoristek goriva v evropskem cestnem prevozništvu.
Vir: Goodyear Dunlop
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen