Novice

Ford je od leta 2006 zmanjšal porabo energije za 22 odstotkov; novo poročilo načrtuje dodatno zmanjšanje za 25 odstotkov do leta 2016

Ford je v zadnjih šestih letih zmanjšal porabo energije za izdelavo posameznega vozila za 22 odstotkov, do leta 2016 pa načrtuje zmanjšanje še za 25 odstotkov, piše v novem poročilu družbe.

Zmanjšanje porabe energije pa je le eden od poudarkov Fordovega 13. letnega poročila o trajnostnih prizadevanjih – obsežnega pregleda Fordovih ukrepov pri soočanju z neštetimi trajnostnimi izzivi sveta, ki se nenehno spreminja. Poročilo je naslovljeno “Načrt za trajnost: s pospeškom naprej” in si ga lahko v elektronski obliki ogledate tukaj.

Med drugimi predstavljenimi uspešnimi pobudami so tudi zmanjšanja porabe vode, količine odpadkov na deponijah in izpustov CO2, manjša poraba goriva in večja varnost.

“Trajnost se je iz obrobja pomaknila v samo središče naše strategije za obstoj na trgu in nam pomaga pri obvladovanju globalnih izzivov,” je povedal Robert Brown, podpredsednik za inženiring na področjih trajnosti, okolja in varnosti.

Letošnje poročilo je prvo pod Brownovim nadzorom, saj je na tem položaju nadomestil Sue Cischke, ki se je upokojila v začetku leta. Brown je pri Fordu zaposlen že od leta 1979 in je bil nazadnje podpredsednik za inženiring na področjih trajnosti, okolja in varnosti pri Fordu Evropa.

Ford je izdal svoje prvo poročilo o trajnostnih prizadevanjih leta 1999 in ga posvetil pobudam družbe za reševanje družbenih, ekonomskih in okoljskih težav. Tako kot Fordovi postopki in rezultati, povezani s trajnostjo, se razvija tudi to poročilo. Letošnja novost so poglavja, posvečena Fordovim regionalnim trajnostnim pobudam v Evropi, Južni Ameriki in Aziji, video-komentar predsednika in izvršnega direktorja družbe Ford Alana Mulallyja ter komentarji drugih strokovnjakov za to področje, med katerimi je tudi prejemnik Nobelove nagrade za mir dr. Rajendra K. Pachauri.

“Naše poročilo o trajnosti je daleč od zbirke preglednic in grafikonov,” je povedal John Viera, globalni direktor za trajnostne in okoljske zadeve, povezane z vozili. “Vsak, ki si bo za prebiranje vzel nekaj časa, se bo lahko prepričal, kako zavzeto Ford podpira pozitivne spremembe in zmanjševanje vpliva svojih izdelkov in obratov na okolje.”

Ford Evropa je v začetku leta 2012 najavil petletno trajnostno proizvodno strategijo za področja uporabe vode, količine odpadkov na deponijah in izpustov. Z ambiciozno zastavljenimi cilji bo za proizvodnjo povprečnega Fordovega vozila v naslednjih petih letih potrebno 30 odstotkov manj vode, količina odpadkov za deponije pa se bo zmanjšala kar za 70 odstotkov.

Fordovi obrati v Kölnu, Genku in Saarlouisu že delujejo brez odpadkov za deponije, ostalih pet proizvodnih obratov pa si prizadeva že do leta 2013 s specifičnimi programi za posamezne lokacije drastično zmanjšati štiri glavna področja odpadkov: usedlino barv, komunalne odpadke, usedlino zaradi brušenja in filtre za materiale (ki skupaj znašajo 80 odstotkov vseh odpadkov). Cilj je zmanjšati količino odpadkov za deponije s povprečno 5 kg na 1,5 kg na posamezno vozilo.

Z novo strategijo porabe vode načrtujejo zmanjšanje porabe vode med proizvodnjo za 30 odstotkov, kar je enakovredno 1100 litrom vode na vozilo in omogoča prihranek 2,3 milijona evrov. Pri tem bodo poskrbeli za stalne meritve in ocenjevanja, prizadevanja pa so korak na poti do Fordovega globalnega cilja zmanjšati porabo vode z 9,5 m3 na 3,5 m3 na vozilo do leta 2015 (evropski cilj je zmanjšanje s 5 m3 na 1,5 m3).

V drugi polovici leta 2012 bo Ford Evropa predstavil svoj očrt strategije glede porabe energije in nakupov. Med poudarki za obdobje 2011/12 so:

• Začetek prodaje prvega povsem električnega vozila v Evropi, modela Transit Connect Electric.
• Začetek prodaje povsem novega motorja 1.0 EcoBoost s Focusom; tako opremljeni Focus je postal najvarčnejši bencinski Ford doslej z izpusti CO2 samo 109 g/km.
• Euro NCAP, vodilna evropska ustanova na področju avtomobilske varnosti, je Focusu podelila naziv “Najboljši v razredu” med majhnimi družinskimi avtomobili. Poleg tega je novi Ranger kot prvi pickup prejel maksimalnih pet zvezdic pri oceni Euro NCAP.
• 800 zaposlenih je ob Fordovem financiranju namenilo 16 ur svojega časa za različne projekte v skupnostih, ki so zagotovili družbene, kulturne ali ekološke koristi.
Globalno namerava Ford od sedanjega trenutka do leta 2016 zmanjšati porabo energije za 25 odstotkov. V vsakem Fordovem obratu spremljajo in izboljšujejo ukrepe, ki so osredotočeni na okolje, s celovito paleto merljivih okoljskih ciljev. Cilje pregledajo in posodobijo vsako leto.

Med drugimi Fordovimi dosežki so poleg zmanjšanja porabe energije tudi:

• Zmanjšanje izpustov CO2 zaradi postopkov na globalni ravni za osem odstotkov na vozilo v letu 2011 v primerjavi z letom 2010;
• Kar bi sicer končalo kot 163 ton odpadne barve, so z enim izmed številnih novih Fordovih načinov spreminjanja odpadkov v energijo spremenili v energijo za enoletno oskrbo 55 gospodinjstev;
• Uvedba naprednih tehnologij za obdelavo vode, ki omogoča ponovno uporabo vode in zmanjšuje količine potrebne vode, odpadnih vod, potrebnih kemikalij za obdelavo in nastalih trdnih odpadkov.

“Integracija naših trajnostnih pobud v Fordov proizvodni sistem nam je omogočila pospešiti okoljske izboljšave v naših proizvodnih obratih,” je povedal Andy Hobbs, direktor urada za okoljsko kakovost. “Tako lahko vsi člani Fordove proizvodne ekipe prispevamo k doseganju naših okoljskih ciljev.”

Fordova vozila so glavno žarišče prizadevanj družbe za zmanjšanje vpliva na okolje. Tako mora na primer blago za oblazinjenje sedežev v večini Fordovih novih ali prenovljenih modelov vsebovati vsaj 25 odstotkov recikliranih vlaken. To zahtevo zdaj izpolnjuje skupno 37 tkanin, ki jih uporabljajo v Fordovih vozilih.

“Ker ima Ford pomemben vpliv na veliko skupino ljudi, ki jo med drugim sestavljajo zaposleni, trgovci, vlagatelji in skupnosti, poročilo o prizadevanjih na področju trajnosti ni moglo prezreti nekaterih načinov sodelovanja med Fordom in posameznimi omenjenimi skupinami v letu 2011,” je povedal David Berdish, vodja za družbeno trajnost.

Tako so v poročilu podrobno predstavljene spremembe Fordovega “Kodeksa človekovih pravic, temeljnih delovnih pogojev in korporacijske odgovornosti,” ki ne zavezuje le družbe Ford, temveč tudi njeno globalno verigo dobaviteljev. V kodeksu so opisane določene tematike, kot so delovni čas in pogoji pri delu, prepoved diskriminacije in druge zadeve, povezane z zdravjem, varnostjo in okoljem. Skoraj 400 dobaviteljev po vsem svetu je v letu 2011 obiskovalo izobraževalne programe, ki so jih vodili Fordovi in drugi vodilni strokovnjaki.

“Poročanje o našem napredku na področju človekovih pravic je skupaj z opisi naših projektov v poročilu o trajnostnih prizadevanjih naš temeljni vir poročanja na področju družbene trajnosti – in to ne le medijem in uporabnikom,” je povedal Berdish. “Vlagatelji so čedalje pozornejši na delovne pogoje, konfliktne minerale in druge snovi ter na pogoje trgovanja, zato morajo tudi naši dobavitelji ravnati v skladu z vsemi dosežki razvoja.”

Vir: Ford

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Audi osvojil priznanje “International Engine of the Year” za 2.5 TFSI
Volkswagnov motor 1.4 TSI je prejel laskavo mednarodno priznanje za motor leta 2012