Novice

Ford praznuje 100. obletnico uvedbe tekočega traku z novimi cilji za napredno in prilagodljivo proizvodnjo

Danes mineva 100 let, odkar so v podjetju Ford Motor Company pod vodstvom ustanovitelja Henryja Forda uvedli tekoči trak. To inovativno dediščino v podjetju dopolnjujejo z razširitvijo naprednih proizvodnih zmogljivosti in uvajanjem revolucionarnih tehnologij, ki bodo prelomno vplivale na masovno proizvodnjo v naslednjih desetletjih.

Ford hitro povečuje svoje napredne proizvodne zmogljivosti in z rastjo globalne proizvodnje odgovarja na izjemno povpraševanje kupcev. Do leta 2017 bo Ford povečal svojo globalno prilagodljivo proizvodnjo – v vsakem obratu na različnih koncih sveta bodo v povprečju izdelovali štiri različne modele, kar bo omogočalo več možnosti za prilagajanje glede na različne zahteve kupcev. Prav tako načrtujejo, da bo do leta 2017 v 90 odstotkih Fordovih proizvodnih obratov delo potekalo v treh izmenah, kar bo pomagalo povečati proizvodni čas za več kot 30 odstotkov.

“Pred sto leti je moj praded uresničil svojo vizijo varnega in učinkovitega prevoza za vsakogar,” je povedal Fordov izvršni predsednik Bill Ford. “Ponosen sem, da je z izdelavo avtomobilov, ki so bili cenovno dostopni družinam, uspel zagotoviti svobodo mobilnosti milijonom ljudi in da je njegova vizija izboljšanja kakovosti življenja še vedno vodilo vsega, kar počnemo danes.”

Leta 2017 bodo dejansko vsa Fordova vozila izdelana na devetih temeljnih platformah, kar bo povečalo proizvodno učinkovitost, kupcem po vsem svetu pa zagotovilo nove funkcije, varčno porabo goriva in sodobne tehnologije, ki si jih želijo. Danes Ford izdeluje vozila na 15 platformah in ima najbolj svežo ponudbo modelov v avtomobilski panogi.

“Ključna načela Henryja Forda o kakovosti delov, delovnem procesu, razdelitvi dela in učinkovitosti veljajo še danes,” je povedal John Fleming, Fordov izvršni podpredsednik za globalno proizvodnjo. “Gradimo na tej tradiciji in si nenehno prizadevamo za standardizacijo proizvodnje, uvajanje večje prilagodljivost v naših tovarnah in uporabo naprednih tehnologij za učinkovito izdelavo najboljših možnih vozil z največjo vrednostjo za naše stranke, ne glede na to kje živijo.”

Fordove nedavne razširitve globalne proizvodnje so pomagale ohraniti 130.000 delovnih mest po vsem svetu.

Obenem so podjetju omogočile izdelavo šestih milijonov vozil v letu 2013 – približno 16 vozil vsako minuto na različnih koncih sveta. Do leta 2015 bo Ford imel naslednje proizvodne obrate:

• 2011: Ford Sollers Elabuga (montažni obrat) – Rusija
• 2012: Ford Sollers Naberežnje Čelni (montažni obrat) – Rusija
• 2012: Čongking #2 (montažni obrat) – Kitajska
• 2012: Craiova (tovarna motorjev) – Romunija
• 2012: Ford Thailand Motors – Tajska
• 2013: Čongking (tovarna motorjev) – Kitajska
• 2013: Nančang (montažni obrat) – Kitajska
• 2014: Camaçari (tovarna motorjev) – Brazilija
• 2014: Čongking #3 (montažni obrat) – Kitajska
• 2014: Čongking (menjalniki) – Kitajska
• 2014: Sanand (montažni obrat) – Indija
• 2014: Sanand (tovarna motorjev) – Indija
• 2015: Hangžou (montažni obrat) – Kitajska
• 2015: Ford Sollers Elabuga (tovarna motorjev) – Rusija

Ford je z evropsko proizvodnjo začel leta 1911 v Manchestru v Veliki Britaniji. Fordove evropske proizvodne kapacitete danes vključujejo 22 obratov. Lani je Ford v tej regiji izdelal več kot 1,4 milijona vozil, vključno z najbolje prodajanim evropskim majhnim avtomobilom leta 2012, Ford Fiesto.

Inovacija, ki je spremenila svet

Pred sto leti je Henry Ford s svojo ekipo v montažnem obratu v Highland Parku zagnal najpomembnejšo izboljšavo v proizvodnji na svetu – prvi tekoči trak. Poenostavil je sestavljanje 3000 delov Fordovega Modela T, saj je postopek razdelil na 84 temeljnih korakov, ki so jih izvajale skupine delavcev, medtem ko je vlečna vrv pomikala podvozje vozila.

Novi postopek je pomenil revolucijo v proizvodnji in je skrajšal čas sestavljanja posameznega vozila z 12 ur na približno 90 minut.

Ker je bilo z izboljšavami proizvodne linije za izdelavo avtomobila v nekaj letih potrebno manj denarja, časa in dela, je lahko Ford za kupce v Ameriki spustil ceno za Model T z 850 dolarjev na manj kot 300 dolarjev. Prvič v zgodovini so bila kakovostna vozila dostopna množicam. Sčasoma so pri Fordu izdelali Model T vsakih 24 sekund in so jih do leta 1927 prodali več kot 15 milijonov po vsem svetu, kar je pomenilo polovico vseh takrat prodanih avtomobilov.

“Fordov novi pristop se je hitro širil, a ne le med proizvajalci avtomobilov, temveč tudi med izdelovalci fonografov (gramofonov), sesalnikov za prah, hladilnikov in drugega potrošniškega blaga,” je povedal Bob Casey, nekdanji skrbnik za področje prevoza v muzeju Henryja Forda in avtor knjige o stoletni zgodovini Modela T The Model T: A Centennial History. “Delo na tekočem traku je postalo značilen ameriški način proizvodnje.”

Leta 1914 je Ford vpeljal “5 $ za delovni dan”, znaten dnevni zaslužek v tistem času, ki je zaposlenim omogočal nakup vozil, ki so jih izdelovali. S to potezo je dosegel zvestobo med Fordovimi delavci, obenem pa ima zasluge za nastanek novega srednjega razreda potrošnikov brez geografskih omejitev, ki so lahko svobodno potovali po prostranih cestah, se nastanili, kjer jim je bilo všeč, in živeli ameriške sanje.

Navdušenci nad Fordovimi vozili se še danes spoštljivo spominjajo Henryja Forda in njegove genialne uvedbe tekočega traku. Televizijska družba National Geographic Channel je za to priložnost pripravila nov poglobljen dokumentarni film v sklopu svojega programa “Megatovarne” (Ultimate Factories), ki ga bodo predvajali v petek, 18. oktobra. Informacije o dokumentarnem filmu in lokalnih časih predvajanja najdete tukaj.

Za dodatne informacije, slike in videoposnetke Fordovega tekočega traku obiščite spletno stran media.ford.com.

Nove tehnologije oblikujejo prihodnost

Ford že izkorišča prednosti naprednih proizvodnih tehnologij, ki bodo oblikovale prihodnost. Tako na primer Fordovi inženirji razvijajo povsem novo izjemno prilagodljivo patentirano tehnologijo za hitro oblikovanje delov iz kovinskih plošč pri maloserijski proizvodnji. Tehnologija, poimenovana Ford Freeform Fabrication Technology ali F3T (Fordova tehnologija za izdelovanje svobodnih oblik), bo znižala stroške in pospešila čas dobave prototipnih kalupov za kovanje – zdaj bodo na voljo v treh delovnih dnevih, medtem ko je sicer izdelava prototipa z običajnimi načini zahtevala dva do šest mesecev.

Poleg tega Ford dopolnjuje svoje zmogljivosti tudi s 3D-tiskanjem, ki plast za plastjo omogoča izdelavo proizvodnih vzorcev prototipov za testiranje. S 3D-tiskanjem lahko Ford hkrati ustvari več različic enega dela in prototipe delov v nekaj dneh namesto mesecih izroči v preizkušanje inženirjem.

Ford za izboljšanje kakovosti vozil in povečanje proizvodne učinkovitosti vlaga tudi v inovacije na področju robotike. Tako na primer novi sistem za zaznavanje umazanije uporablja robotski vid in z njim ustvari digitalni model vsakega vozila v zaključku montaže za analizo nepravilnosti lakiranja in površine v primerjavi s popolnim modelom. Rezultat je znatno izboljšanje kakovosti površin Fordovih vozil in več časa za ukvarjanje z zapletenimi primeri v proizvodni liniji. Fordu robotika v tem primeru omogoča pametnejše delo pri izboljšanju izdelkov za stranke, delavci pa se lahko osredotočijo na opravila, ki zahtevajo kritično presojo.

Končno lahko Ford z “navidezno tovarno”, ki omogoča ustvarjanje in analiziranje računalniških simulacij celotnih postopkov proizvodnje vozil, izboljša kakovost in zmanjša stroške dejanskih proizvodnih obratov. Simulacije vključujejo tudi gibe delavcev pri izdelavi vozila, kar zagotavlja skladnost delovnih pogojev s Fordovimi ergonomskimi standardi. Od uvedbe tega navideznega postopka leta 2001 se je število ergonomskih težav v proizvodnji zmanjšalo za skoraj 20 odstotkov.

“Tehnologije, kot so 3D-tiskanje, robotika in navidezna proizvodnja, so sicer del raziskav, a so namenjene dejanski uporabi v najbližji prihodnosti,” je povedal Paul Mascarenas, vodja tehnike in podpredsednik Fordovega oddelka za razvoj in inovacije. “Duh inovacij Henryja Forda nas vzpodbuja pri uvajanju novih tehnologij v proizvodne postopke.”

Vir: Ford

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Ford praznuje 100. obletnico uvedbe tekočega traku z novimi cilji za napredno in prilagodljivo proizvodnjo"


gasolinedream
11 leta 6 meseci nazaj

Podobno izolacijo se najde še v številnih drugih koncernih.

Ivan36
11 leta 6 meseci nazaj

Zgleda, da ŠE vedno uporabljajo ISTO zanič protihrupno izolacijo; kot leta 1994 😛 Vleče vlago nase in drobi se !

 
Rezervirajte termin za avo-moto adrenalin
Rok Turk na rallyju Opatija do svoje prve zmage