Samosvoja različica najnovejšega enosedežnega dirkalnika skupine Formula Ford, ki jo je dovoljeno uporabljati na običajnih cestah, je krog prevozila v 7 minutah in 22 sekundah ter tako zabeležila enajsti najboljši čas dirkališča – s tem odličnim rezultatom je za sabo pustila številne superšportnike, med katerimi so tudi Lamborghini Aventador, Ferrari Enzo in Pagani Zonda z več kot 600 KM.
“Zaradi tega majhnega motorja si je marsikdo nejeverno pomel oči,” je povedal dirkač in specialist za to progo Nick Tandy, 28, ki je sedel za volanom dirkalnika. “Dejstvo, da lahko trivaljni enolitrski motor zagotovi takšno zmogljivost, je preprosto osupljivo.”
Fordovi inženirji so se kar nekaj mesecev ukvarjali z zamenjavo 1,6-litrskega motorja EcoBoost s 180 KM, ki sicer poganja Formulo Ford, s posebej prilagojeno različico (205 KM) novega Fordovega globalnega 1,0-litrskega bencinskega motorja, ki je pred kratkim osvojil naziv “Mednarodni motor leta”.
Projektna ekipa je spremenila tudi vozilo, da bi ustrezalo vsem zahtevam za uporabo v prometu, in ga opremila s kolesnimi pokrovi, sprednjimi in zadnjimi lučmi ter smerniki, aerodinamično oblikovanimi zunanjimi ogledali in hupo. Avto deluje s šeststopenjskim ročnim menjalnikom in uporablja pnevmatike, ki so dovoljene za uporabo v prometu.
Neuradno je bila največja dosežena hitrost vozila 255,5 km/h, pospešek 0–100 km/h pa je znašal manj kot štiri sekunde. Dirkalnik je prevozil 20,832 km dolgo progo Nordschleife s povprečno hitrostjo 169 km/h.
Dirkalnik skupine Formula Ford z 1,0-litrskim motorjem EcoBoost je dosegel boljši čas od številnih izjemnih športnih avtomobilov, med katerimi so tudi Lamborghini Aventador LP700-4 s 700 KM, Ferrari Enzo s 660 KM in Pagani Zonda s 602 KM. Noben drug avto s trivaljnim ali celo štirivaljnim motorjem ni legendarne proge prevozil hitreje.
“Hoteli smo dokazati, da velikost ni pomembna in predstaviti, kako zmogljiv je naš 1,0-litrski EcoBoost,” je povedal Roelant de Waard, podpredsednik za trženje in prodajo pri Fordu Evropa. “Boljši rezultat od nekaterih superšportnikov na progi Nordschleife ob le delčku porabljenega goriva je zagotovo najboljši dokaz.”
Tovarniška testiranja so pokazala, da je lahko Formula Ford z 1,0-litrskim motorjem EcoBoost tudi izjemno varčna, saj je pri hitrosti 56 km/h porabila samo 2,4 l/100 km, pri hitrosti 120 km/h pa 5 l/100 km.
Dirkalnik Formule Ford z 1,0-litrskim motorjem EcoBoost sicer ni naprodaj, a je med kupci v Evropi izjemno uspešen tudi Ford Focus s tem motorjem. Približno 30 odstotkov novih Focusov, prodanih v zadnjih mesecih, je bilo opremljenih z 1,0-litrskim motorjem EcoBoost.
V Focusu različica 1,0-litrskega motorja EcoBoost s 100 KM porabi 4,8 l/100 km, različica s 125 KM pa 5 l/100 km.* S tem motorjem bodo lahko opremljeni tudi povsem novi Ford B-MAX, C-MAX in preoblikovana nova Ford Fiesta, ki bo na voljo v drugi polovici leta 2012.
V začetku letošnjega leta je Ford Focus z 1,0-litrskim motorjem EcoBoost s 125 KM na testni progi CERAM v Franciji postavil 16 hitrostnih svetovnih rekordov v skladu s pravili Mednarodne avtomobilistične zveze (Federation Internationale de l’Automobile – FIA).**
* Vsi podatki o porabi goriva in podatki o izpustih CO2 v g/km so pridobljeni z uradno odobrenimi preizkusi v skladu z uredbo Evropske unije 93/116/ES, izvedeni pa so bili z osnovno opremo vozila. Navedeni podatki o porabi goriva temeljijo na evropski uredbi za izračun porabe goriva EU 80/1268/EEC in se lahko razlikujejo od rezultatov, pridobljenih pri merjenju porabe goriva v drugih delih sveta.
** Vsi rekordi so bili doseženi v skladu s homologacijo Mednarodne avtomobilistične zveze (Federation Internationale de l’Automobile – FIA) za kategorijo B (serijski proizvodni avtomobili), Skupina 1 (4-taktni motor), Razred 5 (motorji z gibno prostornino 850-1000 cm3).
Vir: Ford
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Fordov dirkalnik je z 1,0-litrskim motorjem EcoBoost prehitel superšportnike na slavnem dirkališču Nürburgring"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
če spada pod FIA B klaso, pomeni, da morajo biti gume t.i. road legal
Pa slučajno so pozabili napisat, da so meli lamboti, ferrariji pa zonde cestne gume, ta pa dirkalne?
dolgo bi zdržal. uporabljali ga bojo v formuli ford. tam zaradi stroškov si želijo poceni motor
No, zanimivo bi bilo tudi preizkusiti koliko krogov Ringa bi zdržal motor.
Teža ‘avtomobila’ je verjetno nekje 400 kg. Zato tudi ni smiselna primerjava z ostalimi avtomobili kot so Aventador, Enzo, Zonda…ker gre za čisto drugačen koncept. Važni so KM/kg. Ostalo pa vse v redu.