Fordov 1,0-litrski motor EcoBoost omogoča manjšo porabo goriva brez žrtvovanja moči, danes pa si je s svojimi voznimi lastnostmi, zmogljivostjo, varčnostjo, prefinjenostjo in tehnologijo prislužil naziv Mednarodni motor leta 2014.
Žirija 82 avtomobilskih novinarjev iz 35 držav je na dogodku Engine Expo 2014 v Stuttgartu 1,0-litrskemu EcoBoostu tretje leto zapored podelila tudi naziv “Najboljši motor s prostornino pod 1,0 litra”.
“Če smo želeli zagotoviti popoln paket z osupljivo varčno porabo goriva, izjemno zmogljivostjo, tihim delovanjem in prefinjenostjo, smo morali ta majhni 1,0-litrski motor zasnovati kot prelomnico v zgodovini motorjev,” je povedal Bob Fascetti, podpredsednik Fordovega inženiringa pogonskih sklopov. “Z našim pristopom k razvoju pod geslom En Ford motorji EcoBoost vedno znova postavljajo nova merila glede moči in varčne porabe goriva pri bencinskih motorjih z manjšo delovno prostornino.”
Motor je doslej osvojil 13 pomembnih nagrad. Poleg sedmih nazivov Mednarodni motor leta v treh letih – vključno z nazivom Najboljši novi motor leta 2012 – je 1,0-litrski EcoBoost prejel tudi Mednarodno nagrado Paula Pietscha 2013 za tehnološke inovacije v Nemčiji, trofejo Dewar Kraljevega avtomobilskega kluba v Veliki Britaniji in nagrado za prelomne dosežke revije Popular Mechanics v ZDA. Ford je tudi prvi avtomobilski proizvajalec, ki se mu je s trivaljnim motorjem uspelo uvrstiti med 10 najboljših motorjev po izboru revije Ward’s AutoWorld.
“Letošnje tekmovanje je bilo najtežje doslej, a 1,0-litrski EcoBoost še naprej izstopa na najpomembnejših področjih – z izjemno prefinjenostjo, presenetljivo prilagodljivostjo in vrhunsko učinkovitostjo,” je povedal Dean Slavnich, sopredsedujoči komisije 16. podelitve priznanj za Mednarodni motor leta in urednik revije Engine Technology International. “1,0-litrski motor EcoBoost je eden najboljših primerov izdelave pogonskih sklopov.”
Vzpon 1,0-litrskega motorja EcoBoost
Leta 2012 so lahko 1,0-litrski EcoBoost v Evropi prvi izbrali kupci Forda Focusa, zdaj pa je z njim na voljo še devet nadaljnjih modelov: Fiesta, B-MAX, EcoSport, C-MAX in Grand C-MAX, Tourneo Connect, Tourneo Courier, Transit Connect in Transit Courier.
Povsem novi Mondeo bo ob začetku prodaje v drugi polovici tega leta dopolnil evropsko ponudbo modelov z 1,0-litrskim EcoBoostom, to pa bo obenem najmanjši motor v pogonski konjenici tako velikega družinskega avtomobila.
Izvedbama s 100 in 125 KM je Ford pred nedavnim dodal novo različico motorja s 140 KM, ki bo poganjal nova modela Fiesta Red Edition in Fiesta Black Edition. To bosta najzmogljivejša serijska avtomobila z 1,0-litrskim motorjem, ki bosta od 0 do 100 km/h pospešila v 9 sekundah in bosta dosegla največjo hitrost 201 km/h ob porabi 4,5 l/100 km in izpustih CO2 104 g/km*.
Z 1,0-litrskim EcoBoostom je opremljen eden od petih Fordovih modelov, prodanih na Fordovih 20 tradicionalnih evropskih trgih**. V prvih devetih mesecih leta 2014 je bil 1,0-litrski EcoBoost najbolj priljubljen na Nizozemskem (38 odstotkov prodanih modelov), Danskem (37 odstotkov) in na Finskem (33 odstotkov).
Fordovi evropski proizvodni obrati v Kölnu v Nemčiji in Craiovi v Romuniji izdelajo nov motor EcoBoost vsakih 42 sekund, pred kratkim pa so presegli mejnik s 500.000 izdelanimi agregati.
“Minila so tri leta in pojavilo se je veliko novih trivaljnih motorjev, a Fordov 1,0-litrski EcoBoost je še vedno najboljši,” je povedal Massimo Nascimbene, žirant in pisec iz Italije.
Globalna moč
Fordova vozila, opremljena z 1,0-litrskim EcoBoostom, so zdaj na voljo v 72 državah po vsem svetu. Kupci v ZDA bodo lahko še letos kupili novega Focusa z 1,0-litrskim EcoBoostom, Fiesta z 1,0-litrskim EcoBoostom pa je že na voljo v prodajnih salonih.
Zaradi velikega povpraševanja v tihomorskem delu Azije je Ford 1,0-litrske motorje EcoBoost pred kratkim začel proizvajati tudi v Čongkingu na Kitajskem. V prvem četrtletju leta 2014 je več kot tretjina kupcev nove Fieste v Vietnamu izbrala 1,0-litrski motor EcoBoost.
“Uspeh 1,0-litrskega motorja EcoBoost je povzročil pravi plaz. Od uvedbe smo njegovo razpoložljivost razširili na številne Fordove modele in trge po vsem svetu, da bi postavili novo globalno merilo pri izdelavi pogonskih sklopov, ki prinaša neposredno prednost uporabnikom – tako glede varčne porabe kot zmogljivosti,” je povedala Barb Samardzich, vodja poslovanja pri Fordu Evropa.
Inovativen inženiring
Več kot 200 inženirjev in oblikovalcev iz Fordovih raziskovalnih in razvojnih središč v Aachnu in Merkenichu v Nemčiji ter Dagenhamu in Duntonu v Veliki Britaniji je v razvoj 1,0-litrskega motorja EcoBoost vložilo več kot pet milijonov ur.
Kompaktni turbopolnilnik z majhno vztrajnostjo doseže tudi do 248.000 vrtljajev v minuti – to pomeni, da se zavrti več kot 4000-krat na sekundo, kar je skoraj dvakrat več vrtljajev kot pri turbopolnilniku motorja v dirkalniku Formule 1 za leto 2014.
Turbopolnilnik motorja s 140 KM zagotavlja polnjenje s tlakom 1,6 bara (24 psi). Največji tlak, ki deluje na bate, je 124 barov (1800 psi), kar ustreza več kot pet ton težkemu odraslemu afriškemu slonu, ki stoji na batu.
Litoželezno ohišje motorja je tako majhno, da bi ga lahko spravili v stropni predal na letalu, glava valja je iz aluminija, vanjo pa je vgrajen zbiralnik izpušnih plinov, ki zniža njihovo temperaturo za optimalno razmerje med gorivom in zrakom. Inovativen vztrajnik in zasnova sprednje jermenice poskrbita za večjo prefinjenost v primerjavi z običajnimi trivaljnimi motorji.
Za manjše trenje v motorju so uporabili posebne premaze batov, batne obročke z manjšo napetostjo, tesnila ročice z manjšim trenjem in zasnovo krmilnega jermena v olju. Oljna črpalka s spremenljivo prostornino zagotavlja mazanje glede na potrebe in optimalen oljni tlak za učinkovitejšo porabo goriva.
“1,0-litrski EcoBoost smo ustvarili kot motor z znatno manjšo delovno prostornino, ki bo uspešno premagal največji izziv v avtomobilskem svetu – zagotoviti brezkompromisno prefinjenost, zmogljivost in izjemno varčnost,” je povedal Andrew Fraser, vodja umerjanja bencinskih motorjev pri Fordu Evropa. “Skrivnost EcoBoostovega uspeha je celotna paleta inovativnih tehnologij, ki z majhnim motorjem zagotavljajo prednosti velikih avtomobilov.”
Vir: Ford
* Navedena poraba goriva in izpusti CO2 so izmerjeni v skladu s tehničnimi zahtevami in specifikacijami zadnje različice Evropske uredbe (EC) 715/2007 in (EC) 692/2008. Poraba goriva in izpusti CO2 veljajo za različico vozila in ne za posamezno vozilo. Uporaba standardnih testnih postopkov omogoča primerjavo med različnimi tipi vozil in različnimi proizvajalci. Poleg učinkovitosti na porabo goriva in izpuste CO2 vplivajo tudi način vožnje in drugi netehnični dejavniki. CO2 je glavni toplogredni plin, ki povzroča globalno ogrevanje. Rezultati se lahko zaradi različnih določil voznih ciklov in predpisov na teh trgih razlikujejo od podatkov o porabi goriva v drugih delih sveta.
** Podatki temeljijo na 20 evropskih državah: Avstriji, Belgiji, Češki republiki, Danski, Finski, Franciji, Grčiji, Irski, Italiji, Madžarski, Nemčiji, Nizozemski, Norveški, Poljski, Portugalski, Romuniji, Španiji, Švedski, Švici in Veliki Britaniji.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen