Ford je objavil podatek, da se bo evropski Ford Focus, ko bo premierno opremljen z novim 1,0 litrskim trivaljnim motorjem EcoBoost z močjo 125 KM, odlikoval z ultra-majhnimi izpusti CO2, ki ne bodo presegali 114 g/km – te ravni ne dosega nobeden od Focusovih tekmecev. Izvedba tega motorja z močjo 100 KM bo s 109 g/km navdušila z najmanjšimi izpusti CO2 v tem razredu.
“Novi 1,0-litrski EcoBoost – in celotna družina EcoBoost motorjev – predstavljajo tehnološki preboj, ki zagotavlja moč, učinkovito porabo goriva in nizke emisije CO2 s turbopolnilnikom in direktnim vbrizgavanjem goriva,” je dejal Mulally. “Ti motorji prinašajo Fordovim strankam vozila, kot si jih želijo in jih cenijo – z učinkovito nižjo porabo goriva in posledično nižjimi emisijami CO2.”
Mulallyju sta se ob tej priložnosti pridružili Hannelore Kraft, ministrska predsednica zvezne dežele Severno Porenje-Vestfalija, in Elfi Scho-Antwerpes, županja Kölna. Ford je v razvoj posebne visokotehnološke linije za izdelavo motorjev v kölnskem obratu vložil 134 milijonov evrov. 870 zaposlenih v tovarni bo letno izdelalo do 350.000 teh novih motorjev.
Evropske proizvodne kapacitete se bodo predvidoma povečale na 700.000 enot letno, ko se bo proizvodnji najmanjših bencinskih EcoBoost motorjev v Kölnu pridružila še nova tovarna za izdelavo motorjev v Craiovi v Romuniji, kjer bodo s proizvodnjo novih 1,0-litrskih motorjev EcoBoost začeli v prvem delu leta 2012. V prihodnjih letih Ford načrtuje razširitev proizvodnje izven Evrope, tako da bi bilo uporabnikom po vsem svetu z globalno proizvodnjo na voljo do 1,3 milijona 1,0-litrskih motorjev EcoBoost letno.
Novi bencinski motor EcoBoost z majhno delovno prostornino
Ta novi motor EcoBoost se lahko z zmogljivostjo brez težav meri z običajnim 1,6-litrskim motorjem, pri tem pa se odlikuje še z znatno manjšo porabo goriva in manjšimi izpusti CO2. Ohišje 1,0-litrskega motorja EcoBoost lahko pokrijemo z listom papirja A4, a razvije do 125 KM in največji navor 170 Nm (z začasnim presežnim navorom 200 Nm), kar pomeni, da dosega največjo ‘gostoto zmogljivosti’ med vsemi doslej izdelanimi Fordovimi proizvodnimi motorji.
“Fordova povezanost z Nemčijo kot vodilno na področju sodobne visokotehnološke proizvodnje je pomembna,” je dejal Mulally. “Nikjer izven ZDA nimamo tako močnega razvojnega in proizvodnega oddelka kot prav tu v Nemčiji.”
Novi EcoBoost, ki je obenem majhen in zmogljiv, bo v začetku leta 2012 premierno na voljo z evropskim Fordom Focusom, s porabo samo 5,0 litra bencina na 100 km pa bo navduševal tako z izjemno varčnostjo kot tudi z izpusti CO2, ki pri različici s 125 KM ne presegajo 114 g/km, pri različici s 100 KM pa dosegajo najnižjo vrednost v razredu – 109 g/km. Motor bo na voljo tudi za pogon izjemno dobro prodajanega Fordovega modela C-MAX in novega Forda B-MAX-a, ki ga bodo začeli izdelovati leta 2012. Pozneje bo Ford objavil tudi nadaljnje možnosti za vgradnjo različic s 125 in 100 KM v modele svojih vozil po vsem svetu.
1,0-litrski motor EcoBoost so razvili Fordovi strokovnjaki iz vse Evrope, med njimi pa so bili tudi inženirji iz Fordovega evropskega centra za raziskave in napredno načrtovanje v Aachnu v Nemčiji in tehničnega centra v Duntonu v Veliki Britaniji.
“Novi 1,0-litrski motor EcoBoost je rezultat odličnega sodelovanja od začetka do konca in izjemnega strokovnega znanja Fordovih specialistov po vsej Evropi, zato jim je uspelo zasnovati tako motor kot tudi vrhunski obrat, v katerem ga bodo izdelovali,” je povedal Stephen Odell, predsednik in izvršni direktor Forda Evropa.
“Ko bo Ford Focus v začetku leta 2012 premierno na voljo z novim 1,0-litrskim motorjem EcoBoost, se bo to odražalo v najmanjših izpustih CO2 v tem razredu v Evropi, avto pa bo obenem navduševal s prefinjeno zmogljivostjo, kakršno uporabniki pričakujejo od Forda.”
Visokotehnološka proizvodnja motorjev EcoBoost
Napredni proizvodni obrat za izdelavo motorjev EcoBoost v Fordovi kölnski tovarni je zasnovala Fordova ekipa za razvoj proizvodnje v Duntonu v Veliki Britaniji, pri tem pa so uporabili Fordov laboratorij za navidezno proizvodnjo, ki omogoča maksimalno prilagodljivost in učinkovitost. Namestili so skoraj sto novih proizvodnih enot in 580 metrov dolgo posebej pripravljeno linijo za sestavljanje.
Za zagotovitev najvišjih kakovostnih standardov in doslednosti v proizvodnji je v izdelavo vključenih 55 avtomatiziranih in 14 delno avtomatiziranih postopkov ter 90 delovnih postaj za usposobljene delavce. Tehnologija omogoča izdelavo z natančnostjo 10 mikronov, kar znaša 10–20 odstotkov debeline človeškega lasu.
Ford je uvedel nove proizvodne tehnike, s katerimi se je količina hladilnega sredstva, ki je potrebno pri izdelavi delov motorja iz aluminija, zmanjšala na samo štiri ali pet mililitrov na sestavni del, prej pa sta bila potrebna do dva litra sredstva. Zmanjšanje za več kot 99 odstotkov je še eden od prispevkov k zmanjšanju okoljskega odtisa pri proizvodnji.
Nova tehnologija za ‘hladno testiranje’ omogoča preizkus dokončanih motorjev brez zagona, zato se poraba goriva in izpusti CO2 pri proizvodnem postopku zmanjšajo za 66 odstotkov. Obenem 100 odstotkov preostale energije, ki je potrebna za delovanje obrata, prihaja iz obnovljivih virov. Skupne zahteve po elektriki so v primerjavi s proizvodnjo Fordovega 4,0 litrskega motorja V6, ki se bo danes v kölnski tovarni motorjev zaključila, manjše za 66 odstotkov.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Fordov predsednik Mulally je zagnal proizvodnjo tehnološko naprednega 1,0-litrskega motorja EcoBoost, s katerim Ford Focus dosega najmanjše izpuste CO2 v svojem razredu"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Že vidim kako bojo na forumu govorili, da 100 km iz 1.0 motorja ne preživi niti do prve menjave olja 😀