Goodyearovi raziskovalci v Inovacijskem centru podjetja so s testiranjem ugotovili, da bi z uporabo sojinega olja v pnevmatikah lahko za 10 odstotkov podaljšali življenjsko dobo tekalne plasti in v proizvodnji pnevmatik zmanjšali uporabo olj na osnovi nafte za do 26,5 milijonov litrov letno.
Poleg tega so testi v Goodyearovem proizvodnem obratu v Lawtonu v Oklahomi pokazali večjo sposobnost mešanja v proizvodnem procesu. V podjetju so ugotovili, da se gumene zmesi, izdelane s sojinim oljem, bolje mešajo s siliko, ki se uporablja za izdelavo pnevmatik. S tem se poveča učinkovitost proizvodnega obrata ter zmanjšajo poraba energije in emisije toplogrednih plinov.
“Goodyear se je zavezal, da bo skrbel za okolje in skupnost, in kaže, da je uporaba sojinega olja še en način za doseganje zastavljenega cilja,” je povedal Jean-Claude Kihn, glavni tehnični direktor v Goodyearu. “Potrošniki bodo pridobili z daljšo življenjsko dobo pnevmatik, Goodyear z večjo učinkovitostjo in manjšo porabo energije, vsem nam pa prinaša koristi vse, kar ima pozitiven vpliv na okolje.”
Prototipne pnevmatike, ki so jih izdelali v Lawtonu, bodo v naslednjih mesecih preizkusili na Goodyearovi testni progi v San Angelu v Teksasu. Če bodo pokazatelji še vedno pozitivni, bodo po Goodyearovih pričakovanjih potrošniki že leta 2015 lahko kupovali pnevmatike, izdelane z uporabo sojinega olja.
Goodyearov projekt pomaga financirati USB – United Soybean Board (združeni odbor za sojo), in sicer s 500.000 $ nepovratnih sredstev v dveh letih. Goodyear bo pnevmatiko, izdelano z uporabo sojinega olja, razstavil 6. in 7. avgusta v raziskovalnem centru podjetja Ford Motor v Dearbornu v Michiganu, v okviru dogodka, ki ga bo sponzoriral USB.
“United Soybean Board izreka Goodyearu čestitke za njegova prizadevanja za sonaravnost,” je povedal Russ Carpenter, predsednik Odbora za nove možnosti uporabe soje pri USB in pridelovalec soje iz Trumansburga, N.Y. “Raziskovanje novih možnosti uporabe sojinega olja potrjuje naša prizadevanja za okolje, saj prinaša obnovljivo surovino, ki zmanjšuje ogljikove emisije in zagotavlja naravno nadomestilo za petrokemične proizvode.” USB in ameriški pridelovalci soje z navdušenjem podpirajo Goodyearova prizadevanja, da bi potrošnikom zagotovil stroškovno učinkovite in okolju prijazne izdelke.
Uporaba sojinega olja je samo ena od Goodyearovih trenutnih iniciativ za povečanje uporabe obnovljivih surovin. Goodyear in DuPont Industrial Biosciences že nekaj časa sodelujeta pri razvoju bioizoprena, revolucionarne biološke alternative za naftni izopren. Bioizopren se lahko uporablja za proizvodnjo sintetičnega kavčuka, ki je alternativa za naravni kavčuk, in druge elastomere. Razvoj bioizoprena bo pripomogel k nadaljnjemu zmanjšanju odvisnosti gumarske industrije od naftnih derivatov.
K trenutnim Goodyearovim prizadevanjem za zmanjšanje porabe fosilnih goriv sodi tudi njegova tako imenovana Air Maintenance Technology (AMT). Tehnologija AMT bo omogočila, da bodo pnevmatike ohranjale optimalen polnilni tlak, ne da bi bila za to potrebna kakršna koli zunanja tlačilka ali elektronska naprava. Vsi sestavni deli sistema AMT bodo v celoti vgrajeni v pnevmatiko. Med potencialne prednosti takšnega sistema lahko prištevamo boljši izkoristek goriva, manj emisij, daljšo življenjsko dobo pnevmatik ter višjo raven varnosti in zmogljivosti.
Vir: Goodyear
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Goodyear je odkril, da s sojinim oljem lahko zmanjšamo uporabo nafte v pnevmatikah"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Še en razlog za izsekavanje tropskega gozda južne amerike in flancanje soje, juhej!!!