Novice

Hitro prvo polnjenje baterij bi lahko podaljšalo njihovo življenjsko dobo

Avtorji nove študije ugotavljajo, da bi lahko prvi polnilni cikel, ki bi ga z višjim polnilnim tokom opravili že v proizvodnji, občutno podaljšal življenjsko dobo baterij.

Strokovnjaki Stanfordskega centra za baterije (SLAC-Stanford), tehnološkega inštituta v Massachusettsu, univerze v Washingtonu in Toyotinega raziskovalnega inštituta so tekom raziskav ugotovili, da prvo polnjenje (formiranje) litij-ionskih baterij z višjimi tokovi lahko podaljša njihovo življenjsko dobo v povprečju za 50 odstotkov oziroma celo vse do 70 odstotkov.

Nepričakovani rezultati v primerjavi s  trenutno prakso

Toyota batteryKot je znano, inicialno polnjenje baterij poteka takoj po izdelavi baterijskega paketa, kjer pod skrbnim nadzorom poskrbijo za pravilno formiranje in kalibracijo baterij z namenom zagotavljanja največje učinkovitosti in življenjske dobe. V času prvih polnilnih ciklov se ob kemijskih procesih znotraj baterije vrši stabilizacija baterijskih celic in aktivacija materialov, splošna praksa prvih polnilnih ciklov pa je bila do zdaj polnjenje z nizkimi tokovi. To praviloma poteka dlje in predstavlja eno od ozkih grl proizvodnje baterij.

V času nove študije so raziskovalci opravili 186 ciklov polnjenja in praznjenja v skladu z 62 različnimi protokoli in po vsakem analizirali stanje baterij. Ugotovili so, da v primeru uvodnega polnjenja z visokim tokom baterijske celice dejansko izgubijo več litija – 30 odstotkov v primerjavi z 9 odstotki pri polnjenju z nizkim tokom. Kot so pojasnili, ta izguba ni toliko merodajna, saj se litij naloži na negativni elektrodi in ustvari zaščitno plast, ki preprečuje porabo litija med naslednjimi polnilnimi cikli ter s tem podaljšuje uporabno dobo baterij.

Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Toyota, Volvo.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Zmaga slovenske posadke na prestižnem off-road izzivu
Novosti Skupine Renault na pariškem avtomobilskem salonu