Honda je to tehnologijo razvila ob spoznanju, da način pospeševanja in zmanjševanja hitrosti enega vozila vpliva na prometni vzorec vozil v koloni in lahko sproži nastanek prometnega zastoja.
Skupaj z razvojnim centrom za napredek znanosti in tehnologije na Tokijski univerzi je Honda izvajala poskusno testiranje sistema, ki je uporabljal tehnologijo za zaznavanje možnosti nastanka prometnega zastoja. Rezultati preizkusov so pokazali, da je sistem pripomogel k povečanju povprečne hitrosti vozil v koloni za okoli 23 % in izkoristka goriva za okoli 8 %.
Honda namerava to tehnologijo pripeljati na trg in bo s prvimi preizkusi na javnih cestah, ki bodo stekli v Italiji in Indoneziji maja in julija letos, preverjala njeno učinkovitost pri preprečevanju zastojev vozil v kolonah.
Pri tem ne gre toliko za informacije vozniku, ki bi mu pomagale, da se izogne že nastalim zastojem na podlagi sprotnih prometnih obvestil, ampak sistem spremlja vzorce pospeševanja in zmanjševanja hitrosti vozila, da ugotovi, ali utegne voznikov vozni vzorec povzročiti prometni zastoj. Na podlagi tega daje sistem vozniku ustrezne informacije, ki vključujejo barvno kodirani zaslon prek internega terminala, da spodbuja tekočo vožnjo, kar pripomore k manjši intenzivnosti pospeškov in pojemkov hitrosti vozil v koloni in tako preprečuje ali vsaj kolikor mogoče zmanjša nastanek zamaškov.
Pozitivni učinek na zmanjšanje zastojev in izboljšanje izkoristka goriva je še dodatno mogoče povečati*4 s povezavo terminala v vozilu s strežniki v oblaku*2, ki voznika seznanjajo in usklajujejo z voznimi vzorci vozil spredaj, tako da se o pravem času aktivira prilagodljivi tempomat (ACC)*3 in vzdržuje stalno razdaljo med vozili z najprimernejšim intervalom.
Prometni zastoji povzročajo ne le zamude v času prihoda, temveč povečujejo izpuste CO2 in možnost naletov. V prizadevanju, da bi dosegli “radost in svobodo v mobilnosti” ter “sonaravno družbo, kjer se bodo ljudje lahko veselili življenja,” kakor je navedeno v Hondini okoljski viziji (Honda Environmental Vision), bo Honda delala za uresničitev družbe mobilnosti brez zastojev po vsem svetu.
Uredniške opombe:
*1 Glede na Hondine raziskave (konec aprila 2012)
*2 Računalništvo v oblaku omogoča dostop do programske opreme in podatkov, potrebnih za določene storitve, prek interneta (ali drugega omrežja) namesto lokalnega računalnika.
*3 Prilagodljivi tempomat izboljšuje vozniško izkušnjo z razbremenitvijo voznika. ACC spremlja hitrost vozila in razdaljo do vozila spredaj z milimetrskim radarjem, nameščenim v maski hladilnika, ki pregleduje cesto pred seboj in izračunava razdaljo do vozila, kateremu sledi. Sistem vzdržuje nastavljeno hitrost in razdaljo (kakor ju določi voznik) na podlagi podatkov, ki jih daje radar.
*4 Dodatno povečanje povprečne hitrosti vozil v koloni za 16 % in dodatno zmanjšanje porabe za 5 % v primerjavi z rezultati preizkusa brez uporabe strežnika v oblaku in ACC.
Vir: Honda
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen