S prihodom kitajskih avtomobilskih proizvajalcev na evropski trg se evropskim državam odpirajo nove možnosti investicij in dodatnih delovnih mest. Izjema ni niti Italija, kjer se seveda potegujejo za svoj delež kitajskih investicij. Pretekli teden se je premierka v Pekingu sestala s kitajskim predsednikom Xi Jingpingom, s katerim sta iskala nove možnosti za okrepitev gospodarskega sodelovanja in trgovanja med državama.
Pogoj tudi upoštevanje predpisov glede kibernetske varnosti in varovanja podatkov
Italijanska vlada na čelu z Giorgio Meloni od kitajskega avtomobilskega proizvajalca med drugim zahteva skladnost z načeli kibernetske varnosti in varovanja podatkov. Ena od zahtev naj bi bila, da bodo morale biti elektronske komponente (npr. multimedijskega sistema) zaradi varnosti dobavljene preko lokalnih, italijanskih dobaviteljev, zbiranje in hramba uporabniških podatkov pa mora potekati v Italiji.
Z mislijo na domače dobavitelje
Kot poudarja Stefano Aversa, predsednik upravnega odbora podjetja za svetovanje AlixPartners, bi prihod kitajskih avtomobilskih proizvajalcev lahko ponovno oživil avtomobilski trg, ki je trenutno v fazi stagnacije. Pomemben faktor bo tudi zahtevano povečanje deleža lokalnih dobaviteljev, ki bi zagotavljali komponente, skladne z varnostnimi standardi Evropske unije.
Italija naj bi sicer od družbe Dongfeng Motor zahtevala povečanje deleža komponent v njihovih modelih, ki bi izhajale od italijanskih dobaviteljev, na 45 odstotkov, saj naj bi bili le v tem primeru upravičeni do finančnih spodbud v višini nekaj sto milijonov evrov, ki jih bo omogočila italijanska vlada. Italija sicer želi do konca desetletja povečati domačo proizvodnjo vozil na vsaj milijon enot letno – leta 2023 je znašala 880.000 enot, medtem ko so leta 2000 v italijanskih proizvodnih obratih izdelali 1,74 milijona vozil, leta 2017 pa je iz njih prišlo 1.14 milijona vozil.
Avtomobilizem.com (Vir: Automotive News Europe. Foto: Dongfeng.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen